Jakmile se naučíte některá důležitá pravidla, mycí závěsy nebudou těžkopádné ani časově náročné. Naučte se, jak prát bílé záclony v pračce, aby nedošlo k poškození materiálu. V našem průvodci se také naučíte, jak bezpečně žehlit záclony pro jemné tkaniny.

Jak prát závěsy, aby si udržely svůj hezký vzhled a ozdobily okno po dlouhou dobu? Získejte tipy na domov. Pokud chceme mít čisté závěsy na dokonale průhledných oknech, musíme se o ně starat a řádně je umýt. Pro záclony se vyplatí používat speciální prášky, bělidla a sůl. Záclony lze prát v automatické pračce, i když je to nejbezpečnější způsob, jak je umýt ručně.

Zkontrolujte také: Jak vybělit závěsy >>>

Naše záclony nemají snadný život: prach, tabákový kouř, saze a tuk způsobují, že časem změní barvu na žlutou a nevzhlednou. Bílé záclony také zežloutnou, když jsou vystaveny slunci. Chcete-li obnovit jejich čerstvost bez poškození jemné tkaniny, musíte použít vhodné přípravky a zvolit správnou techniku praní.

Doporučujeme: Úklid, HOME WAYS: Jak vyčistit dům? ZPŮSOBY ČIŠTĚNÍ, TIPŮ, ČISTÍCÍHO PLÁNU >>

Mytí záclon v pračce - kolik kroků k mytí záclon?

Pokud se nebojíte poškození záclon, můžeme je prát v automatické pračce. Rozložíme je na kostky, vložíme je do podestýlky a preme do pračky a nastavíme program pro jemné tkaniny. Nejbezpečnějším způsobem je však umýt je ručně.

Před mytím by záclony měly být rovnoměrně protřepány a složeny. Začneme mycí záclony tím, že je namočíme na hodinu v roztoku pracího prášku. Před ponořením nezapomeňte prášek důkladně rozpustit ve vodě. Kolik kroků k mytí záclon? Teplota „lázně“ nesmí překročit 40 stupňů.
Záclony z kuchyně a místností, kde kouříme cigarety, musíte namočit déle - až několik hodin. Pokud je voda velmi znečištěná, občas ji změníme a přidáme novou část prášku. Po namočení jsou záclony jemně hněteny, promývány a propláchnuty 2-3 krát ve velkém množství vlažné vody.
Aby záclony rychle neabsorbovaly nečistoty a jejich límce si dlouho udržovaly svůj tvar, přidejte k poslednímu oplachování záclony do škrobu a textilie nebo soli, aby se opláchly záclony. Když voda odkapává, připojte mokré nylonové závěsy k záclonové tyči; sušíme bavlnu a nanášíme ji na ručníky.

Viz také: Co místo záclon? Zdobení oken římskými roletami >>>

Záclony jsou bohužel skvělým magnetem na prach. Můžeme také říci, že „ukládají“ cigaretový kouř a všechny ostatní domácí pachy, zejména ty méně příjemné, na které bychom rádi rychle zapomněli.

U záclon z drahých přírodních materiálů, např. Bavlny nebo lnu, vystavených přímému slunečnímu záření, je ještě jeden problém - s časem se zbarví do žluté a objeví se praskliny.

Jak prát závěsy, aby vypadaly dlouho jako nové?

Naše babičky s účinným mytím závěsu měly spoustu problémů. A to muselo rozbít pěny a opláchnout vodou a jedlou sodu (pro mytí tylových záclon), nemluvě o rýžovém škrobu nebo arabské gumě.

  • Jak vyrobit škrob na záclony?

Ztužující závěsy s rýžovým škrobem jsou stále aktuální, a proto dáváme recept. 30-75 dag rýže vaříme ve 2 šálcích vody, přelijte a přidejte vroucí vodu do 1 litru. Tímto způsobem byly připraveny vlhké záclony v škrobu.

Dnes stačí, že v dobrém chemickém obchodě kupujeme ten pravý prášek na škrobení záclon a máme problém s našimi hlavami. I když to není tak jednoduché.

Bílé záclony po několika promytích mohou ztratit barvu a zžloutnout. Můžete ji jemně zabarvit do odvarů čaje, ale pokud vám záleží na udržení sněhové bílé, vyplatí se zvolit jinou proceduru.

Zobrazit námi vybrané produkty:

  • Praní záclon ze syntetických vláken

Nejjednodušší způsob, jak jste uhodli, je prát záclony vyrobené z umělých vláken. Stačí je hodit do teplé vody pomocí vhodného prášku - s bílými závěsy, které nutně obsahují optické bělidlo. K poslednímu oplachování záclon přidáváme také opatření, které zabrání hromadění statické elektřiny a je připraveno.

  • Mytí závěsy tylu

Záclony z tylu by měly být před hlavním praním namočeny ve vlažné vodě s přídavkem saponátu. Poté hněte, vytlačte a převeďte do teplejšího mycího roztoku. Teplota lázně by měla být upravena podle stupně znečištění plachtové tkaniny a jejího typu. Je lepší omezit promývání záclon na lehké zmačkání a věnovat zvláštní pozornost místům, kde se nahromadilo nejvíce nečistot a prachu. Po několikanásobném oplachování mohou být závěsy lehce ztuženy např. Rýžovým škrobem.

Mycí krajkové závěsy: domácí metody

Použití dobrého prášku není vždy dostačující pro dosažení uspokojivého výsledku. Před praním by měly být prolamované závěsy pečlivě složeny do kostek. Můžete jej mírně vložit, aby přežila celá kompilace. Samozřejmě myjeme krajkové závěsy jemným hnětením ve vaně ve stejně jemném pracím prostředku.

Po opakovaném oplachování nechte záclony složené do kostek, aby uschly. Ale nečekáme, až bude úplně suchá. V okně pověsíme závěsy, které jsou stále vlhké, ale ne kapající vodou.

Zkontrolujte také: Samoskládací závěsová tyč - pokyny >>>

Co dělat, když je okno zdobeno krajkovými závěsy? Jejich manipulace vyžaduje výjimečnou jemnost. Jak se ukázalo, někdy stojí za to použít metodu mytí záclon před desítkami let. Krajkové záclony se poté převaly kolem láhve a omyly se dlouhým otočením v pracím roztoku. Když je voda z láhve čistá, můžete dokončit mytí. A pak to bylo jen několik oplachovacích, ztužujících a žehlících záclon.

Dobrá rada: žehlíme záclony vlevo, hadříkem tak, aby krajkový vzor udržoval jeho vydutí.

Jak prát záclony třásněmi?

Někdy se zdá, že navzdory módě pro modernitu jsou závěsy často lemované. Po omytí těchto záclon nelze okraje narovnat nebo česat. Ale existuje způsob. Když je záclona stále mokrá, pomačkáme materiál, sbíráme ji v ruce tak, aby třásně volně visely. Pak jsme je porazili na okraji dřezu nebo kuchyňské desky. Opakování chodu záclonových střapců opakujeme, když jsou suché a po problému.

Žehlící závěsy - pravidla

Po zaschnutí musíme záclony vyžehlit. Vždy to děláme podél závitu, abychom zabránili vytažení závěsu, zejména na okrajích. Ve skutečnosti se můžete dokonce vzdát žehlení a suchých záclon natažených na speciálním rámu nebo přímo na záclonové tyči. Volba možností je individuální záležitostí.

Zkontrolujte také: Jak vyrobit ekologickou tekutinu pro čištění oken? >>>

Závěsné závěsy: aranžování oken

Jak pěkně zavěsit závěsy? Zde je několik tipů od návrháře interiérů.

1. Místnost, ve které jsou závěsy zavěšené, i při minimálním množství nábytku vyvolává dojem, že je kompletně zařízena.

2. Záclony musí být správně zvoleny pro interiér. Pokud je zdobena tlumenými barvami, mohou je kontrastovat s barvami. Když však místnost mísí mnoho barev a například na podlaze leží vzorovaný koberec, je úkolem záclon „dekor uklidnit“. Klasické bílé záclony jsou vždy dobrou volbou.

3. Pokud máme pod oknem nainstalované topné těleso, je lepší, aby závěs sáhl pouze k okennímu parapetu, jinak si udrží hodně tepla (až 40%!).

4. Když chceme mít dlouhou clonu, pečlivě změřte všechny její parametry. Když se po připnutí ukáže, že podlaha chybí několik centimetrů, efekt uspořádání okna bude neuspokojivý.

5. Nebudeme mít správný efekt v dekoraci oken, pokud pověsíme krásné záclony na žáby bez záclonové tyče.

Foto galerie: vybíráme záclony

Okenní uspořádání - inspirace. Vybíráme závěsy přizpůsobené stylu interiéru. Prohlédněte si fotografie!

Módní dekorace oken: záclony a závěsy v obývacím pokoji

Dekorace oken - fotogalerie

Podívejte se na naše inspirace a podívejte se, jak uspořádat okna moderně.

Uspořádání oken: volíme záclony, závěsy, žaluzie

Uspořádání oken: žaluzie a záclony

Autor: Dekoria

Kuchyňské okno: záclony, záclony, závist

Kategorie: