Styrofoam štuk je dekorativní prvek, který může přispět k rychlé proměně stylu místnosti. Připevňuje se ke stěnám nebo stropům a snadno mění interiér, dodává mu elegantní charakter a klasický vzhled. Co byste měli vědět o štuku z polystyrenu? Jak používat své dekorativní vlastnosti?

Historie štuku - od sádry po polystyren

Stucco jsou sochy a prvky nástěnné nebo stropní dekorace známé od starověku. Byly populární během období baroka a klasicismu. Byly pak ve formě bohatých ozdob, říms, basreliéfů, plastikových plastik nebo okřídlených andělů - putti. Nejčastěji byly vyráběny jako štuky, ze snadno tvarovatelné směsi omítky, vápna a písku, které po vytvrzení napodobovaly požadovaný materiál. Aby se zdůraznil realismus, sádrovec byl mramorován, tj. Namalován v žilách, aby napodobil mramor.

Vývoj technologie výroby plastů vedl k nahrazení mnoha dekorativních prvků ze sádry moderní paletou štuky. Kromě sádrových odlitků je k dispozici také štuk z polystyrenu nebo polyuretanu. Podívejme se, jak se liší, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Sádra nebo polystyren - jaké jsou vlastnosti posledně jmenovaného?

Polystyrénový štuk je vyroben z plastu - polystyrenu. Vyznačuje se vysokou odolností proti vlhkosti, takže ji lze použít ve vlhkých místnostech, jako je koupelna. Polystyrenový pás je lehký, což usnadňuje instalaci.

Při výběru prvků z polystyrénového štuku věnujte pozornost jeho tvrdosti - mimo jiné v závislosti na hustotě polystyrenu použitého při výrobě prvků (liší se v závislosti na výrobci). Profily z méně tvrdého polystyrenu lze použít jako stropní lišty - po instalaci nebudou mít přímý kontakt s uživateli místnosti. Tvrdší výlisky tvořící prvek z pěnového štuku mohou být instalovány jako obkladový římsový obklad - díky zvýšené trvanlivosti výlisků budou odolné vůči důlkům nebo škrábancům vytvořeným během používání.

Cena štuku z polystyrenu

Polystyrénové štuky jsou alternativou štukatury ze sádry z několika důvodů. První je cena. Ceny současného metra z polystyrenu v závislosti na šířce, tvaru profilu a počtu ozdob v obchodech pro kutily se pohybují od několika do několika zlotých. Za sádrovou lištu zaplatíme víc. Sádrové prvky jsou těžší ve srovnání s polystyrenem. K jejich instalaci používáme sádrová lepidla.

Styrofoam štuk - můžete to malovat?

Štukové prvky vyrobené z polystyrenu jsou bílé. Mnoho výrobců nabízí polystyrenový štuk pokrytý základní barvou, připravený k následnému lakování. V závislosti na konečném efektu, který chceme, natíráme pěnový štuk před montáží nebo po ní. Štukové prvky - například lišty - lze malovat kontrastní barvou ke zdi. Poté pásy před montáží natřete. V případě, že uniformita je žádoucím efektem, připojíme malované pruhy společně s povrchem, na který byly namontovány - např. Zeď nebo strop.

Stucco stěnový polystyren

Široká škála polystyrénového štuku na stěnu jsou především polystyrénové výlisky. V závislosti na tvaru profilu, šířce a dekoraci mohou být lišty namontovány vodorovně na zeď - působí jako římsa korunující zeď (blízko stropu) nebo jako pás obložení. Spodní část stěny může být navíc pokryta tapetou.

Polystyrénový štuk se používá také jako podlahové lišty a zárubně. Mezi prvky zavádějícími vertikální dělení stěn jsou pilastry, tj. Ploché sloupy. Styrofoam držáky mohou být další dekorativní prvek. Rozšířené polystyrenové pásy se také stále více používají k vytvoření anglického obložení - rozdělením části stěny na obdélníkové rámy se vytvoří panely, které můžeme malovat nebo vyplnit tapetou.

Polystyrénový strop

Stacionární a internetové obchody také nabízejí široký výběr štukových prvků vyrobených z pěny pro strop. Jsou to primárně kulaté, oválné nebo květovité rozety (také nazývané medailony), namontované ve středu stropu nebo na několika místech a esteticky orámované, například místa pro zavěšení lamp. Účinek elegantního obývacího pokoje se dosahuje použitím stropního rámování pomocí polystyrénových pásků nebo faset - navržených tak, aby zdůrazňovaly roh mezi stropem a stěnou.

Stylový byt se štuky

Vnitřní štuková galerie: módní způsob zdobení bytu

Štuk v interiéru: typy štukatury

Kategorie: