Zimní zahrada je místem plném světla pro relaxaci mezi rostlinami

Zimní zahrada zvyšuje atraktivitu domu. Je to skvělé místo pro celoroční relaxaci - umožňuje dlouhé svátky s přáteli i za podzimního chladného počasí. Co byste měli vědět o zimních zahradách?

Co je zimní zahrada?

Zimní zahrada je budova s kubaturou, která je hovorově nazývána zimní zahradou (jednou oranžovou). Zimní zahrady byly postaveny již v 16. století, aby chránily před škodlivými atmosférickými faktory (mráz, déšť, vítr) exotických rostlin.

Dnes si zimní zahrady získávají na popularitě. Výrazně zvyšují atraktivitu nemovitostí, ale bohužel jsou drahé. Většinou bohatí lidé si stále dovolují stavět zimní zahradu.

Potřebujete povolení k výstavbě zimní zahrady?

Dobrou zprávou pro každého, kdo sní o stavbě zimní zahrady, je to, že k výstavbě zimní zahrady nepotřebujete povolení. V souladu se stavebním zákonem v Polsku (čl. 29 odst. 1 stavebního zákona ze dne 7. července 1994, věstník zákonů z roku 2007, č. 191, položka 1373, konsolidované znění, zákon č. 2022-2023, položka 1202), stačí uvést zprávu úmysl postavit zimní zahradu, pokud její plocha nepřesahuje 35 m2 (čl. 29 bod 1.2 zákona o PB výše). Je však třeba si uvědomit, že celkový počet takových objektů na pozemku nesmí překročit dva na každých 500 m2 jeho povrchu.

Kde se staví zimní zahrada?

Nejlepší je naplánovat zimní zahradu již ve fázi výstavby domu. Měla by být přizpůsobena stylu domu, aby se zvýšila jeho přitažlivost.

Pokud uvažujete o vybudování zimní zahrady, je dobré zvážit, z jaké strany světa ji chcete postavit. Například severní zimní zahrada nebude pravděpodobně vhodná pro pěstování citrusů, zatímco jižní nebude vhodná.

Obvykle se doporučuje postavit zimní zahradu na východní nebo západní straně. Díky tomu si na zahradě můžete uspořádat jídelní kout, ve kterém se skvěle jedí jídla, a relaxační prostor, který vám umožní strávit dlouhé odpoledne ve společnosti rodiny nebo přátel.

Co byste si měli pamatovat při stavbě zimní zahrady?

Pokud plánujete výstavbu zimní zahrady, měli byste pamatovat:

  • části světa - to je důležité ve vztahu k vegetaci, kterou bychom chtěli zasadit do zimní zahrady;
  • nadace - stavíme zimní zahradu na obyčejném základu, který musí být silně zasazen;
  • vhodná konstrukce - střecha by měla nést váhu sněhu a trámy přežijí největší palice;
  • střecha - plná střecha ztmaví obývací pokoj, proto je lepší zvolit sklo;
  • drenážní systém - musíte naplánovat okapové žlaby, které odvádějí dešťovou vodu;
  • větrání - potřebujete difuzéry nebo možnost otevírání oken nebo dveří.

Jaké materiály by měly být použity k výrobě zimní zahrady?

Trámy pro stavbu zimní zahrady jsou standardně vyrobeny ze dřeva, zatímco zasklení je vyrobeno z izolačního skla, postaveného ze dvou skleněných tabulí naplněných ušlechtilým plynem. Sklo by mělo mít reflexní vrstvu, díky které odráží sluneční světlo - díky tomu nebude interiér horký. Střešní markýzy se používají také ve výjimečně slunných zimních zahradách.

Střecha by měla být zase vyrobena z tvrzeného nebo vrstveného skla, aby během bouřky nebo bouře neutrpěla.

Zimní zahrada je skvělým místem pro živé barvy, nejen květiny!

Lze instalovat topení v zimní zahradě?

Odpověď je jednoduchá: je možné a nutné, abychom zde strávili podzimní a zimní večery. Nejoblíbenějším řešením je instalace podlahového nebo elektrického topení (proto je důležité plánovat výstavbu zimní zahrady ve fázi návrhu domu). Pokud se rozhodneme instalovat tradiční ohřívače, musíme položit zeď nebo zeď - radiátory nesmí být namontovány na sklo. Na zimní zahradě budou fungovat i konvekční radiátory nebo elektrické panelové radiátory.

Někteří lidé se rozhodnou neinstalovat topení v zimní zahradě a pak takové zahrady nazýváme chladem.

Jaké rostliny jsou vhodné pro zimní zahradu?

Jediným omezením, pokud jde o výběr rostlin pro zimní zahradu, je její umístění vzhledem ke směrům světa:

  • Zimní zahrada na severní straně - z důvodu malého množství slunečního světla se nedoporučuje vytvářet zimní zahradu na severní straně. Pokud se však rozhodneme, můžeme zasadit břečťan, hortenzie, fuchsie nebo funkie.
  • Zimní zahrada na jižní straně - v tomto typu zahradní fíkus, oleandry, kuchaři a zelená tráva jsou perfektní.
  • Zimní zahrada z východu - můžeme zasadit břečťan, hortenzie, filodendrony, kapradiny.
  • Zimní zahrada od západu - doporučujeme filodendrony, kapradiny, břečťan, zamokulky, rozpětí křídel.

Jaký nábytek je vhodný pro zimní zahradu?

Nábytek přizpůsobujeme povaze zimní zahrady: stylu, ve kterém chceme tento prostor uspořádat, a vegetaci. Zaměříme-li se na exotickou vegetaci, můžeme si koupit koloniální nebo indický nábytek, masivní dřevo, proutí, ratan. Zaměříme-li se na původní vegetaci, bude proutěný, ratanový, dřevěný a moderní nábytek (např. Dřevěné pohovky s bílými nebo šedými sedadly) fungovat dobře.

Při nákupu nábytku pro zimní zahradu nezapomeňte odolávat změnám teploty.

Kolik stojí vybudování zimní zahrady?

Nemůžete skrýt, že zimní zahrada je drahé řešení. Náklady na výstavbu malé zimní zahrady vyrobené z PVC o rozměrech 3 až 4 m přesahují 20 000 PLN. Pokud se rozhodneme pro jiné materiály, může se tato částka zvýšit až na 100 000 PLN.

Citrusy v květináčích v uspořádání balkonu a terasy

Dahlias - rostliny na balkon a do zahrady

Královny balkónů a teras - pelargónie!

Kategorie: