Marta pochází z Bulharska, ale většinu svého života strávila v Gliwicích a žila v předválečném činžovním domě.

Cítím se nejlépe v lidovém a etnickém prostředí nasyceném orientální kulturou - říká Marta. - Také se mi líbí hippie vibrace: mandaly, lapače snů, barvy. Vlastní oblečení a dekorace mi umožňují žít v mém světě.

Co nejraději dělám? Co hraje v mé duši! Šití, tvorba šperků, předělání nábytku, fotografie. Dělám jógu, provozuji břišní tanec a hennu malířskou dílnu. Cestuji za inspirací. Většinu roku trávím v Turecku. Místní atmosféra, hudba a multikulturalismus se harmonizují s mou duší a umožňují mi šířit křídla. Když se vracím do svého rodného města Gliwice, čeká na mě milovaná místnost, která je také dílnou a místem setkání.
Když mě svrbí ruce, už jsem si od dětství pohrával. Začal jsem si prohlížet zásuvku starého bufetu, plného nejrůznějších malých věcí, se kterými jsem dělal něco nového. Moje matka, učitelka, mi ukázala, jak svázat knihy a vytvářet notebooky na základní škole. Když jsem se na ni podíval, začal jsem šit oblečení - pro sebe, pro přátele a konečně pro cizince. Vášeň pro manuální práci se stala mým životním stylem. Můj polo-bulharský původ znamenal, že jsem se vždy zajímal o lid, také mě vedl k etnografickým studiím a v důsledku toho k Turecku.

Neznámé oblasti

Používám kalhotové pásky k výrobě kabelek, objemných tašek z malých koberečků a ke změně panenek na mexické lebky. Materiály dostávám na bleších trzích, v provizích, v bazarech a online. Účinky své práce zobrazuji v obchodě Etnobazar.pl a na platformě Etsy pod pseudonymem Mystic Lands, což vyjadřuje fascinaci tím, co je tajemné a metafyzické.

Kategorie: