Keramické žárovky Kiki (navržené Paolo Cappello) od Miniforms vám umožní představit módní barvy, včetně odstínu terakoty. Stojí za to dát je dohromady do větší skupiny

V polských domovech přestává osvětlení v každém interiéru jen nezbytnou funkcí. Dnes můžete pomocí lamp vytvořit nejen jedinečnou atmosféru, ale také představit zajímavý, kreativní design. Stolové a stojací lampy si lze snadno vybrat. Je mnohem obtížnější naplánovat stropní osvětlení, které má být primárně použitelné, se správnou barvou a světelným výkonem. Jak je přizpůsobit našim potřebám? Co bude fungovat v kuchyni a co v obývacím pokoji? Nabízíme nejlepší řešení.

Stropní osvětlení - kde začít?

Nejdůležitějším určujícím činitelem při výběru hlavního osvětlení v bytě bude typ interiéru. Pro koupelnu budete potřebovat silné, jasné světlo, které nebude rozptylovat dekorativní stínidlo lampy. Podobně v kuchyni se budeme starat o přesné osvětlení každého koutu. V obývacím pokoji si dovolíme například dekorativní lustr a v ložnici něco nenápadného, protože tam klademe největší důraz na noční lampu nebo stolní lampu.

Lustry - klasické nebo moderní stropní osvětlení

Začněme stropním osvětlením, které vždy přitahuje pozornost. Mluvíme o lustru, který je důležitým prvkem interiérového designu. Proto stojí za to vybrat ten správný a dělat to opatrně, přestože jej často koupíme na konci, když je rozpočet malý. Lustry jsou bohužel poměrně drahé, ale na druhé straně mohou sloužit i generacím. Budou vypadat skvěle v obývacím pokoji nebo jídelně. Je to také vynikající stropní osvětlení pro ložnici, hlavně díky svému elegantnímu vzhledu. Také bychom si měli pamatovat, že velkolepý lustr vypadá nejlépe ve větší a vyšší místnosti. U malých místností je lepší se zaměřit na více diskrétní stropní osvětlení, které samozřejmě nemusí být minimalistické.

Pokud se rozhodneme pro lustr, zvažte, že musí být pravidelně čištěn. To může být obtížné pro extrémně složité konstrukce. Důležitý je také počet žárovek, které je třeba zašroubovat, a jejich barva (v obývacím pokoji a ložnici je nejlepší teplé světlo). Koupíme nejlevnější závěsné lustry od 50 PLN. Průměrná cena lustru se pohybuje kolem 250 PLN, na trhu však najdeme i exkluzivní modely až za několik tisíc zlotých.

Plafondy nebo minimalismus s nápadem

Stropní strop je řešením, které funguje skvěle v kuchyni nebo koupelně. Na rozdíl od lustru je strop krátký a nepřitahuje pozornost. Dává čisté světlo a díky své jednoduché formě se vejde do každého interiéru. Je to ideální volba pro nízké a malé pokoje.

Stojí za povšimnutí, že stropní strop nemusí být jedinou lampou - takové stropní osvětlení můžeme snadno najít pomocí LED lamp namontovaných na pásce. Díky tomu můžeme zajistit praktické bodové osvětlení užitečné v každé místnosti. Další výhodou stropů je jejich nízká cena - v základní verzi je koupíme za cca 50 PLN, dražší verze (dekorativní) od cca 100 PLN.

LED stropní osvětlení - pro kuchyň, koupelnu a další

LED osvětlení bylo dlouho používáno architekty interiéru jako důležitý a zajímavý prvek uspořádání. LED pásek lze použít ke zdůraznění zavěšeného stropu, dekorací stěn (například zrcadla nebo malby) a dokonce i soklových desek. To však není všechno. V kuchyni je obtížné si představit dobrou práci bez řádného osvětlení pracovní desky. LED světla jsou pro to nejlepší.

LED stropní osvětlení má mnoho výhod. Žárovky fungují mnoho let, lze je snadno použít a lze je instalovat téměř kdekoli. A co je důležité, jsou známé svou úsporou energie. Mimochodem, ušetříme účty za elektřinu. LED diody jsou také skvělé jako stropní osvětlení koupelny - zejména když vyzařují jasné a silné světlo.

Kuchyňské stropní osvětlení

Příprava jídla vyžaduje instalaci dobrého osvětlení. Lampa v kuchyni by měla dávat jasné, silné světlo pro usnadnění každodenního vaření. Plafondy jsou pro tuto roli perfektní, ale pokud máme v kuchyni stůl, stojí za to zavěsit na něj samostatnou lampu, která se stane užitečným ozdobným prvkem. Pokud je stůl dlouhý, nebo máme kuchyňský ostrov, stojí za to vybrat si několik lamp, které se zavěsí v řadě. Nemusí to být stejné modely - pojďme si odvážně hrát s jejich barvami, formami a rozměry. Měly by však vždy mít společný prvek, takže uspořádání kuchyně se nezdá chaotické.

Stropní osvětlení haly

Stropní osvětlení haly by mělo být zvoleno s velkou péčí, jako v kuchyni nebo koupelně. Hala je místem, kde chceme vidět vše jasně, protože jsme si oblékli svrchní oděvy a boty a před odjezdem se podíváme do zrcadla. Kromě stropu nebo lustru s průhledným světlým stínem se vyplatí instalovat nástěnné svítilny nebo LED pásky.

Bez ohledu na to, zda chcete sofistikovaný design nebo jednoduše kvalitní lampy, vyplatí se trochu více investovat do stropního osvětlení. Věnujme pozornost nejen způsobu výroby lustrů a plafondů, ale také materiálu. Posuďte, zda je můžeme snadno vyčistit a budeme mít problémy s vyjmutím lampy nebo výměnou žárovek? To vše stojí za pozornost při výběru stropního osvětlení.

Moderní lampy do obývacího pokoje

10 důmyslných lamp pro ložnice

14 inspirujících nápadů - lampičky do jídelny

Lampy pro chodbu - chodba plná světla

Kategorie: