Heřmánek lékařský (heřmánek lékařský, heřmánek lékárenský, heřmánek, německý heřmánek, heřmánek) je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, dříve řazená do čeledi Compositae. Ve volné přírodě se vyskytuje téměř v celé Evropě, na Uralu, Kavkaze, Malé Asii a částečně i v západní části Asie.

Heřmánek obecný

Jako koncová rostlina roste heřmánek také divoce v Severní Americe a Austrálii. V Polsku je velmi rozšířený v celé nížině a podhůří, zejména na západě země.Jde o běžný plevel vyskytující se v zemědělských plodinách. Heřmánek se také pěstuje jako léčivá rostlina (hlavně polyploidní odrůdy, poskytující vyšší výnos suroviny).

Heřmánek - popis

Heřmánek pravý je keř vysoký až 60 cm (kultivary do 80 cm) s holými, vzpřímenými, uvnitř dutými silně větvenými výhony, vyrůstajícími z dosti hluboce zakořeněného, silně rozvětveného systému kořenových kořenů. Výhony jsou pokryty spirálovitě uspořádanými, přisedlými, elipsovitými nebo úzce obvejčitými, 2- nebo 3krát zpeřenými, zelenými listy 3-7 cm dlouhými, rozdělenými do rozmístěných, nitkovitých (0,3-0,7 mm širokých), ostře ukončených skvrn. Celá rostlina je extrémně aromatická, se silnou, charakteristickou vůní.

Heřmánek obecný kvete od konce května do září (obvykle červen-srpen), rozvíjí četné květy na dlouhých stopkách, na vrcholcích výhonků, sbíraných do květinových košíčků o průměru asi 20 mm.Okrajové květy jsou samičí, leskle bílé, jak blednou a v noci se charakteristicky ohýbají dolů. Nejčastěji je jich 15, jsou dlouhé 6-9 mm. Květiny uvnitř košíku jsou hermafroditní, žluté, trubkovité, velmi malé, umístěné na konvexní, kuželovité, duté květinové základně (charakteristické pro daný druh). Od přelomu července a srpna se na rostlině tvoří plody obsahující četná semena: malé (1 mm dlouhé), podlouhlé nažky, nahoře mírně ohnuté, na břišní straně žebrované. Každá rostlina může zasadit asi 500 semen, která si v půdě udrží svou klíčivost po dobu až 11 let.

Pěstování heřmánku

Heřmánek roste dobře v písčitých i hlinitých půdách, ale preferuje úrodné, čerstvě zpracované, dobře odvodněné, písčité půdy s nízkým obsahem vápníku. Nejlépe roste na slunných polohách, s jižní nebo jihozápadní expozicí.Celá rostlina v zimě odumírá. Rostlinu lze množit pouze generativně.

Semena heřmánku se vysévají přímo do země hned po sklizni (listopad-říjen) nebo brzy na jaře. K nejhojnějšímu vzcházení heřmánku setého na podzim dochází po zasněžené zimě a vlhkém jaru, kdy mají semena nejlepší podmínky pro klíčení.Heřmánek pravý je ceněn pro svou silnou, jedinečnou vůni a vůni, přítomnou ve všech nadzemních částech rostlina, ale v nejvyšší koncentraci přítomná v hlávkách heřmánku pravého (Flos Chamomillae ), což jsou rostlinné suroviny - obsahují především silice, kam patří především chamazulen. Heřmánek dále obsahuje cenné flavonoidy, deriváty kumarinu, slizový cholin a minerální soli.

Běžné použití a sklizeň heřmánku

Heřmánek je oblíbená léčivá rostlina. Díky obsahu cenných účinných látek má protizánětlivé, diastolické, antialergické, baktericidní, fungicidní a sedativní vlastnosti.Pomáhá při všech typech obtížně hojících se sliznic a kožních zánětů, při ranách, popáleninách a vředech (vnitřně i zevně), při křečích hladkého svalstva (gastrointestinální trakt, reprodukční trakt), kožních alergiích a při péči o citlivou pokožku, při stavech vyčerpání a nervozity. V lékařství a kosmetice se používá především heřmánkový olej (Azulan), ale často se také heřmánek používá ve formě nálevů (čaje, uzeniny, masky, inhalace, obklady atd.).

Květenství heřmánku se sklízí čerstvě otevřené, když květy liglu ještě nevisí. Sklizeň by měla být prováděna od května do srpna systematicky spolu s rozvojem následných květinových košů, nejlépe v suchých slunečných dnech, odpoledne, kdy rostliny obsahují nejvíce silic. Ihned po sklizni se květinové koše rozloží v tenké vrstvě a nechají se uschnout na suchém, vzdušném a stinném místě při teplotě okolí (max.40 °C). Správně usušený bylinný materiál si zachovává bílou barvu květů liglu a charakteristickou intenzivní vůni.

Heřmánek zahradní

Heřmánek obecný lze použít i jako okrasnou rostlinu. Skvěle se hodí např. pro vícedruhové kombinace v bylinkových zahrádkách, ale lze jej s úspěchem vysazovat i na záhony spolu s dalšími letničkami, jako složku květnatých luk a doplnění slunných záhonů. Nejlépe vypadá v přírodním uspořádání zahrady a v zahradách ve venkovském a volném stylu.

Seznamte se s dalšími bylinkami:

  • Lemon Melissa
  • Máta polní
  • Tymián obecný
  • Třezalka
  • Savour
Poziceslunečno
Vlhkost půdystředně vlhké
Okrasná rostlina skvětiny
Výška30cm - 60cm
Datum květuVI - VIII
EvergreenNe
KategorieBylinky
Zalévánímalý
Barva listů/jehličízelená
Barva květůbílá a žlutá
Plátekhuňatý
Plátekzvednutý

Kategorie: