Pepita v interiérech se objevuje v různých barevných provedeních, např. Silný růžový odstín purpurové

Pepitka ve formě čalounické textilie se těší nebývalé popularitě, zejména v retro interiérech. Koneckonců, její největší kariéra je padesátá a šedesátá léta. Objevuje se také na tkaninách a dalších ozdobných doplňcích, včetně tapet. Jaká je historie pepitky a jak ji šikovně využít v interiérech? O tom si můžete přečíst níže.

Odkud pochází vzor pepitky?

Stejně jako u mnoha nadčasových vzorů je obtížné jasně identifikovat tvůrce pepitky. Podobný vzorec se objevil již ve 3. století nl ve Skandinávii, takže … nedaleko. Pozdější stopy? Především středověký Střední východ a nakonec Skotsko v 18. století. Pepitka začala svou skutečnou kariéru ve dvacátých letech. Její popularita pokračovala i po válce - zejména v 50. a 60. letech 20. století. Velká role Coco Chanel v tomto, která módně propagovala pepitkovský vzor. Dokonce i dnes jsou sukně a bundy v houndstooth synonymem pro styl.

Pepitka a retro styl

V poválečných letech šla pepitka mimo svět módy a začala se objevovat i v interiérech. Potahové látky se staly její doménou. Nejvíce pepitki byly nalezeny na čalounění křesel, pouf, pohovek a lavic. Typickým příkladem je křeslo se sklonenými nohami potaženými houndstooth tkaninou, včetně mimořádně pohodlného křesla Usht. Popularita pepitky v interiérech v padesátých a šedesátých letech se promítla do spojení s retro stylem v interiérech. A že v posledních letech zažívá jakousi renesanci, znovuobjevuje se také pepitka, i když nikdy neztratila své postavení v trendech. Pepitka se stal nadčasovým.

Pepitka na židlích, křeslech a lavicích

Na čalounění nábytku se v 50. letech 20. století začala objevovat houndstooth látka, která zdobila hlavně židle, křesla, lavičky a poufy. Na křeslech se pepitkový vzor často objevoval pouze na opěradle nebo sedadle. Byl doplněn hladkou tkaninou, obvykle černou. Houndstooth čalounická tkanina vypadá nejlépe na malém a lehkém nábytku. Tak to dobře ladí s designem nábytku založeným na šikmých dřevěných nohách.

Pepitka, psí zub, vrána nohou …

Všechna tato jména se vztahují k jednomu vzoru, nejčastěji označovanému jako pepitka. Odkud tato rozmanitost pochází? Zde mají vliv různé západní jazyky. Charakteristická zkosená mřížka připomíná angličtinu psímu zubu (houndstooth) a francouzštinu nohou vrány (pied de poule). Polský termín pepitka pochází ze španělského jazyka a znamená … pitted (pepita). Jak vidíte, tento zajímavý vzor má různá zajímavá spojení.

Houndstooth královna potahových látek v retro stylu FOTKY

Houndstooth ozdobné textilie

Čalounictví je jedna věc - pepitka je stejně dobrá v dekorativních látkách. Nejprve se s ní setkáme na přikrývkách, které jsou příjemné na dotek. Takoví byli Skoti v 18. století (hlavně pro přepravu … jehňat). Kromě toho nás může také lákat houndstooth koberec, který rychle zavede elegantní poznámku k uspořádání. Dalšími nápady jsou přehozy na postel, ozdobné polštáře nebo dokonce závěsné závěsy.

Pepitka zvyk

Všechny výše uvedené příklady jasně spojují pepitkový vzor s tkaninami. Ve skutečnosti však tento silný vztah přestal být výlučně závazný. Pepitka proto zajímavě zdobí nádobí (zejména hrnky a šálky), stejně jako nádoby na ukládání drobností nebo dokonce tapet. Nezapomeňte také, že duo v černé a bílé barvě není v případě pepitky jediné. Vyplatí se podívat na jiné kombinace, např. Červenou, růžovou nebo tmavě modrou s bílou.

Pepitka v interiérech - co stojí za to vědět?

1. Malý pepitka vzor opticky redukuje interiér, větší a zmenšený, ale může pracovat právě naopak a přidávat centimetry. Tímto způsobem můžeme vylepšit proporce místnosti pomocí pepitky.

2. Pepitka nemá moc ráda konkurenci a její kombinace s jinými designy je obtížná. Pokud se rozhodnete to udělat, stojí za to najít co nejvíce běžných prvků mezi návrhy. Mohou to být barvy (černé a bílé) a velikost ozdobných motivů (tj. Malé, malé kříže, tečky, hvězdy).

3. Větší prvek v houndstones, jako je koberec, tapeta, pohovka, se rychle stává ústředním prvkem výzdoby - okamžitě upoutá pozornost. Proto je vhodné zvolit jiné vybavení pokoje. To bude snazší pro menší detaily v houndstones, jako je například jedno křeslo, dekorativní koberec, koberec. Zde máme mnohem více svobody.

4. A do jakých stylů se pepitka vejde? Nejprve to, kdo je v retro konvenci, ale také kouzlo, klasické nebo dokonce skandinávské (jako dynamický doplněk dekorů). Živější pepitové barvy, jako je červená, růžová, fialová, tyrkysová, budou skvělé pro eklektické a boho interiéry.

Interiéry v retro stylu: viz FOTOGALERIE

Ačkoli pepitka je spojována s retro, tento styl má mnoho různých inkarnací. Díky jeho magickým vlastnostem můžeme zařídit stylový interiér s duší nebo smíchat vše s čistou moderností.

Moderní s retro poznámky

Úzká retro kuchyně: tipy a inspirace

Americká 50. léta - retro móda v interiérech

Retro, lid a modernost - domácí výzdoba s nápadem

Kategorie: