Byt v Elżbietě a jejím manželovi v Zakopaném je zařízen v moderním stylu, existuje však mnoho přízvuků na Vysočině. Jak to vypadá Podívejte se na fotogalerii. Přečtěte si také rady architekta Jaceka Tryce - jak spojit tradici a modernost. Možná to budete potřebovat při přípravě vlastního bytu.

V srdci Zakopane, pouhých pět minut chůze od Krupówki. Z oken salonku je nádherný výhled na Tatry - s Giewontem v popředí. Byt byl zakoupen za účelem trávení volného času v něm a zařízen tak, aby se stal "prázdninový" byt pro třígenerační rodinu.

Interiér bytu: Zakopane styl a moderní

- Zakopane pro nás bylo vždy zvláštním místem - říká majitel bytu Elżbieta. - Je to nejpříjemnější mimo sezónu. Pak je vše prázdné a můžete chodit, objevovat nová místa a vyzkoušet místní horská jídla - dodává. Po celá léta se Alžběta dostávala do hlavního města Tater nejméně třikrát ročně a protože zde má byt - ještě častěji.

Interiér bytu je moderní. Všechny pokoje tvoří ucelený celek. Mimo jiné se o to postarala cubeo.pl tesařské studio, které vyrábí nábytek do kuchyně a koupelny a obložení v ložnici. - Leitmotiv je kartáčovaný, naolejovaný dub, někdy ozdobený motivy Zakopane - říká architekt Jacek Tryc. Dispozice bytu je přizpůsobena svému účelu: v soukromé části jsou dvě ložnice, zatímco hlavním prostorem je prostorná denní zóna, ve které mohou zůstat rodina a přátelé spolu. - Jakmile večer padá a Giewont umírá ve tmě, interiéry se radikálně mění - říká majitel. - Svíčky se objevují všude. Položil jsem je na stoly, parapety, komody, kuchyňské desky a podlahu. Nahrazují krb v bytě a vytvářejí skvělou atmosféru relaxace - poskytuje Elżbieta, která považuje byt Zakopane za svůj druhý domov.

Tip architekta: jak spojit tradici s moderností?

Mezi tradicí a moderností bude vždy jistá mezera, a proto by se při kombinaci těchto dvou skutečností měla být obzvlášť opatrná a vyhrazená - říká Jacek Tryc. - Pokusy o stylizaci „do konce“, které lze pozorovat v moderních dřevěných hospodách s horami, které se v nejlepším případě otírají o kýč a jsou pouze napodobeninami, selhají. V této implementaci jsem chtěl ukázat fascinaci kulturou Podhale, protože jsem si byl vědom toho, že se jedná o interiér nově postaveného domu. Hledal jsem spojení s okolím, historickým a kulturním kontextem, ale nechtěl jsem opakovat klasická řešení. Proto jsem začal s moderním designem a saturoval jej detaily v souladu s duchem místa.

Kategorie: