Typické dlaždice z kolekce Moorsih.

Marocké dlaždice čerpají inspiraci z bohatství a rozmanitosti arabských ozdobných motivů. Jedna dlaždice se skládá z několika až několika čtverečních polí naplněných tradičními geometrickými vzory připomínajícími mozaiku. Mezi figurami nalezenými na marockých dlaždicích můžeme pozorovat marocký jetel, vícecípé hvězdy, geometrické květiny nebo šachovnici. Jaké marocké dlaždice jsou nejmódnější? Jak je esteticky používat v interiéru? Odpovídáme na tyto otázky.

Barvy marockých dlaždic

Originální marocké dlaždice se vyznačují širokou škálou barev - světlé, nasycené a intenzivní. Především jsou to odstíny modré, tyrkysové, rezavé jílové barvy, olivově zelené; tam je také žlutá a tmavě červená. Inspirací pro tyto barvy jsou barvy nalezené ve staré části arabských měst zvané Medina, stejně jako marocké bazary (feny), plné koření a řemesel. Některé barvy nalezené na marockých dlaždicích mají svou vlastní samostatnou historii.

Víte …:
Marocké dlaždice mají tendenci nazývanou v umění hrůzy vakui definující „strach“ z prázdného prostoru. Projevuje se vyplněním každé plochy - v tomto případě ornamenty.

Modré marocké dlaždice

V roce 1924 strávil francouzský malíř Jacques Majorelle v jednom z marockých měst - Marrakech zotavení po své nemoci. V rámci léčby pracoval na vytvoření zahrady plné exotických rostlin. Inspirován modrou marockou dlaždicí maloval dům, schody, květináče a fontány v silné azurové barvě. Později byla tato barva pojmenována po umělci "bleu Majorelle" a dodnes je jednou z nejčastějších barev marockých dlaždic.

Modré a šedé marocké dlaždice - barevné trendy

V posledních letech můžeme v barvách marockých dlaždic pozorovat odklon od intenzivní a živé palety barev ve prospěch umlčenější a utlumené. Marocké dlaždice v chladném barevném tónu - šedé a modré - se stávají velmi módní. Nepochybně je to také ovlivněno populárním trendem ročníku „použitým vzhledem“, který dává novým položkám vzhled starých a lehce opotřebovaných. Některé sbírky marockých dlaždic mají proto úmyslné vzory odírání a vybledlé barvy. Geometrický vzorec místy mizí, stává se méně výrazným, někdy zbarveným nebo deformovaným texturou např. Pískovce.

Kuchyně s marockými obklady

Marocké dlaždice v kuchyni jsou nejčastěji ve formě pracovního pásu na stěně mezi zavěšením (horní) a spodní skříní. Díky bohatosti ozdob se marocká patchwork dobře hodí k jednoduchým minimalistickým kuchyňským frontám. Jako podlahové dlaždice lze použít také dlaždice Gres s marockým vzorem. Použití marockých dlaždic v kuchyni na vybraném povrchu podlahy může oddělit zóny - například jídelnu. Zajímavým řešením je pokládat marocké dlaždice do střední části kuchyně ve formě obdélníkového vzorovaného koberce. Zbývající povrch může být pokryt například dřevěnými dlaždicemi.

Koupelna s marockými dlaždicemi

Kaleidoskop vzorů nalezených na marockých dlaždicích znamená, že je nejlepší je použít na malém povrchu koupelny, který jsme si vybrali. Použití dlaždic na všech stěnách by způsobilo ohromující účinek „krabice“ plné arabských vzorů, zejména v malých koupelnách bez oken. Dobrým nápadem je pokrýt marocké dlaždice svislým pruhem uvnitř sprchové kabiny, šachtou s ventilačními kanály, stěnou (například ze sádrokartonu), ve které je nainstalován skrytý záchodový rám. Ozdoby na dlaždicích mohou zvýraznit dřezovou zónu jako obkladový pás tvořící rám kolem zrcadla. Je také originální používat stejné marocké dlaždice na podlaze a na zdi. Aby vzor „vstoupil“ do svislé roviny, nepoužívá se žádný výřez ve formě dekorů nebo soklových desek.

Solární koupelna v podkroví

Dlaždice typu Metro - současné inkarnace klasiků

Keramické dlaždice napodobující kámen

Kategorie: