Duben v Krakově je Krakovský umělecký týden KRAKERS - týden se současným uměním a nové vydání známé Krakovské galerie Weekend KRAKERS, která aktivizuje krakovskou uměleckou komunitu od roku 2012. Inspirací pro letošní akci bylo 50. výročí přistání Neila Armstronga na Měsíci. Slogan civilizace SKOK převzali umělci, kurátoři, aktivisté, kteří pro veřejnost připravili více než 70 výstav. Spolu s doprovodným programem KRAKERS se uskutečnilo téměř 130 akcí.

První událostí, která vyhlášila letošní ročník projektu, bylo setkání „Dva za show“ ze série ArtCollecting, během kterého Manggha Rafael Jablonka a Adam Zagajewski hovořili o současném umění v Muzeu japonského umění a technologie. Stejně jako každý rok byl KRAKERS důležitým bodem Kultour - prohlídky krakovských galerií (rozdělených do okresů), které po léta těšily velkému zájmu.

Janek Simon realizoval v Mezinárodním kulturním centru známý formát řeči umělců a hovořil o jeho technologických, antropologických a sociologických inspiracích. Diskusní panel „Hledáme prodejce“ diskutoval o tématech uměleckých kolektivů v Krakově, samoorganizaci, místních iniciativách a fungování v rámci struktur Akademie výtvarných umění.

Tématem akce byla i detektivní procházka „Moonstone“, workshopy pro děti o vesmíru a futurologické procházky pro dospělé.

Doprovodný program nemohl chybět filmovým promítáním - letos, s odkazem na leitmotiv, měli diváci možnost sledovat "2001: A Space Odyssey" od Stanleyho Kubricka, "On the Silver Globe" od Andrzeje Żuławského a "Moon" od Duncana Jonese.

Díky propagační podpoře Allegro pořádá KRAKERS také soutěž o nejlepší výstavu „3000+“ a dražbu uměleckých děl ve speciálně vytvořené sběratelské zóně.

Týdenní umělecký festival od 8. do 15. dubna byl příležitostí komunikovat s prostředím výtvarného umění. Po dobu sedmi dnů Krakow procházel davy pytlů a map KRAKERS při hledání dalších vernisáží.

Více na: cracowartweek.pl

Kategorie: