Existuje několik způsobů, jak stárnout nábytek a dřevěné prvky. Co je patinující nábytek a co je bělící nábytek? Můžeme patinovat dřevěný nábytek? Jak připravit kus nábytku před patinováním? Co byste měli vědět o tom, jak patinovat dřevěný nábytek, jaké jsou naše možnosti a co můžeme použít? Nezapomeňte vyzkoušet nejoblíbenější metody patinování dřevěného nábytku a vybrat si formu, kterou si můžete vyzkoušet doma!

Dřevěný nábytek má oproti nábytku z dřevotřískových desek tu výhodu, že můžeme libovolně a nezávisle změnit druh povrchové úpravy. Jedním ze způsobů, jak změnit povrch dřevěného nábytku, je patinovat ho . Co tím přesně myslíme? Patinování nábytku znamená přidání prvků starověku a rafinace dřeva pomocí různých technik patinování a nanášení vybraných vrstev barvy ve správném pořadí. Patinování nábytku může zcela změnit jeho charakter, pomůže sladit nábytek s vybraným stylem interiéru nebo jednoduše obnovit jeho vzhled a poskytnout větší odolnost vůči vnějším faktorům. A tak, pokud jsme se nudili ze surové, „dřevěné“ barvy našeho nábytku nebo změnili styl interiéru (pro glamour, eklektický nebo retro) a rádi bychom přizpůsobili starý kus nábytku novému stylu, patinace je vynikajícím řešením!

Viz VIDEO: Broušení dřevěného nábytku

Patinovací nábytek: příprava dřevěného nábytku před patinováním

Proces patinování dřevěného nábytku je nejlepší začít vhodnou přípravou nábytku pro následnou práci. Aby se dosáhlo nejlepšího efektu patinace, měl by nábytek stárnout na surové, nejlépe masivní dřevo . Proto, pokud je na nábytku nějaká vrstva barvy (lak, skvrna, lak, vosk, olej, barva a další), musíme ji odstranit. To je nezbytný faktor, který umožní patině proniknout do struktury dřeva a umožní její řádné a trvalé vystavení. Vrstvy barvy a laku se nejlépe odstraní odstraňovačem barvy určeným pro vrstvu barvy. Po nanesení přípravku na nábytek a jeho vysušení je uvolněná vrstva barvy opatřena špachtlí. Odolnější zbytky barvy nebo laku stačí k lehkému broušení brusným papírem. Měli bychom začít broušením hladkých povrchů nábytku brusným papírem s odstupňováním cca 150-200. Potom kus nábytku otřete mírně navlhčeným bavlněným hadříkem, abyste jej důkladně oprášili a setřete jej z prachu. Nakonec zkontrolujeme, zda kus nábytku nemá mastné nebo pryskyřičné skvrny. V posledním kroku přípravy nábytku na patinační proces jsme dřevěný nábytek otřeli extrakčním benzínem a jemně ocelovou vlnou, abychom zdůraznili charakteristický vzor zrna dřeva. Pro efektnější efekt patiny nového kusu nábytku z masivního dřeva můžeme otřít drátěným kartáčem.

Viz VIDEO: Jak odstranit starý nátěr z dřevěného nábytku?

Nejoblíbenější metody stárnutí dřevěného nábytku!

Po počáteční přípravě dřevěného nábytku na další patinaci čelíme volbě: kterou metodu stárnutí nábytku mám zvolit? Pokud se bojíme našich schopností, začněme nejjednodušší metodou. Jedním z nich je určitě rustikální bělení nábytku, připomínající omšelé stylové nábytek.

Stárnutí dřeva - metoda průhledných vrstev

Dříve připravený povrch dřevěného nábytku je obarven tmavě (např. Ořech). Skvrnu naneste v tenké vrstvě pomocí koudele z bavlněné tkaniny a vaty. Když vrstva skvrny důkladně zaschne, aplikujeme široký štětec pomocí širokého štětce k impregnaci našeho stárlého nábytku . Druhou až poslední vrstvou stárnutí (s působivým efektem) bude vrstva bílého vosku na dřevo. Natíráme jej do kusu nábytku s energetickými pohyby podél dřeva, pomocí bavlněného koudele, snažíme se vyplnit mezery voskem co nejpřesněji. Barva světlého vosku zajímavě kontrastuje s tmavou skvrnou na spodní straně, která se odtrhává pod voskovým povlakem. Čím silnější je vosková vrstva, tím je efekt více zakalený. Dbejte však na to, abyste ji nepřeháněli - příliš silná vrstva vosku zabrání pohodlnému používání nábytku. Poslední vrstvou by měl být bezbarvý vosk nanesený hadříkem z ocelové vlny. Tímto způsobem odhalíme hloubku spodní vrstvy ořechového skvrn. Konečný efekt připomíná stárnutí, poněkud nedbalé, patinové ošetření dřevěného nábytku. Předtím, než se takový patinovaný nábytek začne používat, odložte jej na několik hodin na větrané a suché místo.

Viz VIDEO: voskování dřevěného nábytku

Stárnutí nábytku - shabby chic metoda

K patinování nábytku metodou shabby chic, která je tak oblíbená ve skandinávských interiérech, potřebujeme trochu více trpělivosti a estetického smyslu. Po přípravě nábytku pro práci s patinou, tmavší barvou na dřevo, natříme okraje a okraje nábytku a vyčnívající vyřezávající prvky (aplikace, podstavec, dřevěné kliky atd.). Poté celý nábytek zakryjeme bílou nebo světlou pastelovou barvou na dřevo. Když vrstva světlého laku důkladně zaschne, jemně zrnitým brusným papírem (cca 200 - 250) jemně otřete kousky dřevěného nábytku, kde jsme dříve dali tmavou skvrnu. Nerovnoměrné, lehce neopatrné otěry umožní příjemnou a estetickou, jemnou patinu „starého nábytku“.

Patinující nábytek - barevné ubrousky

Barevné ubrousky na současném dřevěném nábytku jsou velmi oblíbené (zejména v dětských pokojích). Takto obnovený a patinovaný dřevěný nábytek může být originální a barevnou výzdobou interiéru, přizpůsobenou barvě vaší oblíbené tapety nebo … vycpané hračky. Nejrychlejší způsob, jak barevné dřevěné ubrousky na nábytek, je použití akrylových barev. Postup je podobný metodě shabby chic: hrany nábytku zakrýváme tmavší barvou a po zaschnutí natřeme celý kus nábytku světlejší barvou (např. Krém, pistácie). Po zaschnutí barvy jemně otřete brusným papírem s vysokou gradací, kde jsme dříve dali tmavší barvu barvy. Při třídění oděrků můžeme během prací rozhodovat o stupni patiny, kterou chceme dosáhnout (drobné oděrky - jemná patina). Můžeme také použít barvy věnované těmto činnostem, např. Transparentní barvy na dřevo, barvicí pasty nebo tónované laky.

Viz VIDEO: posilujeme strukturu nábytku

Patinující nábytek - metoda švédské modři

„Švédská modrá“ je barva středních tónů, ve které se odstín modré změní na šedou nebo špinavou zelenou. Použití samo-připraveného lepidla na vodní bázi umožňuje starý vzhled nábytku. Pro zvýšení efektu patiny je vhodné nejprve na povrch nanést několik vrstev půdy. V poslední fázi naneste na lakovaný povrch dřevěného nábytku barevný vosk - napodobuje přírodní patinu nábytku. Použitím této metody (dbejte na to, aby příliš mnoho nezměnilo barvu nábytku na modernější a grotesknější) zajímavě mění odstíny použitých barev. Jak získáte švédskou modrou?

Stárnutí dřeva křídovou barvou

Lakování nábytku křídovou barvou je velmi pohodlné a umožňuje získat mimořádné efekty. Křídelní barva po zaschnutí pokryje nábytek charakteristickým matným nátěrem a podle toho, jak je nanášen (štětcem se štětinou, malířským válečkem), můžeme dosáhnout efektu, kdy stopy po aplikaci barvy jsou další výhodou stárlého nábytku. Jaké nábytkové povrchy můžeme malovat křídovou barvou?

Patinování nábytku decoupage metodou

Stárnutí nábytku použitím barevných aplikací z dekorativních ubrousků (předstírajících, že jsou ručně malovanými motivy) a praskání charakteristické pro metodu decoupage je extrémně pracné, ale velmi efektivní způsob, jak obnovit a patinovat průměrný dřevěný nábytek. Aplikace z ubrousků se aplikuje na nábytek stejným způsobem jako na menších dekorativních doplňcích, jako je kapesník nebo podnos. Jak patinovat průměrnou dřevěnou komodu pomocí metody decoupage?

Profesionální metoda patinování dřevěného nábytku

Tradiční, profesionální způsob patinování dřevěného nábytku lze použít pro starý, nový, plochý dřevěný nábytek i pro frézovaný a nepravidelný nábytek. Výrobky pro patinování dřeva, založené na rozpouštědlech i na vodě, by se měly bezpodmínečně nanášet na dříve očištěné dřevo, zbytky z dřívějších laků nebo nátěrových vrstev. Podmínkou uspokojivého patinového účinku dřevěného nábytku je, že přípravek může proniknout hluboko do struktury dřeva. Po očištění povrchu nábytku jej namalujeme vybranou barvou dřeva. Po zaschnutí skvrny ji chráníme základním lakem. Abychom zvýšili přilnavost patiny k nábytkové základně, po důkladném zaschnutí ochranné vrstvy laku jsme ji matovali jemně zrnitým brusným papírem (gradace 280) a potom jemně otřete navlhčenou bavlněnou tkaninou (zajistěte, aby všechny známky prachu nebo prachu byly důkladně odstraněny). Pak můžeme konečně aplikovat správnou patinu (vrstvu konzistence a barvy podobné saze). Profesionální patina se nejlépe aplikuje tenkou vrstvou pneumatickým nebo hydrodynamickým postřikem (pro rovnoměrný, rovnoměrný efekt). Přibližně po 30 minutách odstraníme přebytečnou patinu ocelovou vlnou a ponecháme ji pouze ve výklencích nábytku (frézy, aplikace, poruchy). Abychom chránili účinek stárnutí nábytku, používáme v poslední fázi práce ochranný lak na povrch. Tento hotový kus nábytku necháme několik nebo několik hodin sušit na suchém a vzdušném místě. Můžeme také zvrátit tradiční metodu patinace (tzv. „Reverzní efekt“) a získat negativní výše uvedený efekt. Spočívá v „opuštění“ patiny na většině povrchu dřevěného nábytku a střetu s vybranými, několika místy. Na trhu jsou také k dispozici specializované přípravky na patinování dřevěného nábytku, jejichž použití umožňuje získat tzv účinek " decape " - přípravek zbývající pouze v pórech dřeva dává výrazný účinek stárnutí. Kromě toho se vyznačuje vysokou odolností vůči světlu (nezbarví) a náchylností k otěru.

Více inspirace:

Švédská modrá: Louisianský nábytek

Stárnutí nábytku: jak změnit obyčejné dveře, závěsovou tyč nebo židli?

Vintage stůl: STEP BY STEP stolní malba

Lakovací nábytek: nábytek stínovaný křídovými barvami

Kategorie: