Volně stojící vana účinně uzavřená v mozaice

Při přípravě koupelny se často ptáme sami sebe: jak postavit vanu nebo co bude lepší: kryty vany připravené, nebo možná dokončené dlaždicemi nebo dřevem? Máte-li malou koupelnu a sníte o dlouhých koupelích, dejte do stěn vanu s pouzdrem. V tomto případě je to praktičtější než volně stojící vany a můžete jej snadno uspořádat tak, aby odpovídaly designu vaší koupelny snů. Podívejte se na naše inspirace v koupelně!

Vana v pouzdře poskytuje obrovské množství možností uspořádání a je to praktické řešení - je snadné ji udržovat v čistotě (přesné stírání obtížně přístupných míst v případě volně stojící vany může být extrémně obtížné zaměstnání). Kryt vany lze použít také jako prostor pro kosmetiku a koupelnové doplňky, což je zvlášť důležité pro majitele malé koupelny.

Konstrukce vany: odnímatelné kryty

Nejjednodušší sestavení krytu vany jsou hotové snímatelné kryty. Jsou připevněny ke speciálním konzolám nebo západkám, přímo k okraji vany a ke zdi. Krycí panely mohou být z různých materiálů a jejich povrch nevyžaduje další úpravu. Když je vana umístěna alespoň jedna hrana proti zdi, celý kryt je vyroben z jednoho nebo dvou panelů a spoje nejsou na povrchu viditelné. Obaly lze objednat u výrobce, od kterého koupíte vanu, ale jsou také univerzální a odpovídají typickým rozměrům vany. V případě poruchy systému lze snadno odstranit celý kryt.

Konstrukce vany: polystyren

Jak uspořádat koupelnu dobře a bez chyb? Pečlivě si naplánujte veškeré vybavení a pak máte šanci na pohodlnou koupelnu. Pokud jste již dokončili fázi výběru vany, přemýšlejte o typu bydlení, které chcete zvolit. Bez ohledu na to, zda máte litinovou, akrylovou nebo smaltovanou koupel, máte několik možností, jak ji uzavřít. Pevné pouzdro vany je zvláště užitečné pro smaltované vany, protože jsou vyrobeny z materiálu, který neudržuje teplotu, díky čemuž se rychle shromažďovaná voda zchladí. Pokud chcete, aby byl plášť vany zakončen keramickými dlaždicemi nebo vodotěsnou dekorační omítkou, můžete to udělat na podložce z polystyrenu. Takové pouzdro je objednáno pro konkrétní typ vany (ujistěte se, že výrobce vany, který jste si vybrali, má ve své nabídce). Přilepí se k zemi a vana se do ní vloží jako ve formě. Polystyrenové pouzdro zabraňuje ochlazování vody a snižuje hlučnost během lití. Chcete-li získat širší polici kolem vany, můžete si objednat další překrytí přilepené k nosiči.

Vestavěné vany vyrobené ze sádrokartonu

Druhou možností uzavření vany je použití nepromokavé sádrokartonové desky nebo dřevovláknité desky. Plášť vany vyrobený z panelů je namontován na rámu z kovových profilů. Horizontální UD profil je přišroubován k zemi a jsou do něj umístěny sloupky vyrobené z vertikálních CD profilů (každých 30-40 centimetrů). Struktura musí být vyztužena dalším vodorovným profilem (shora) a poté k ní přišroubovat desky. Oválné vany jsou zapouzdřeny pružnými nebo běžnými panely, ohnuté za mokra. Krabičky z desek jsou pokryty dlaždicemi, mozaikami nebo sofistikovanějšími materiály.

Instalace vany: obklad stěn

Další možností je cihlová zeď. Nejčastěji se vyrábí z pórobetonových tvárnic nebo silikátových tvárnic na tenké lepicí maltě. Zdivo může být dokončeno omítkou nebo keramickými dlaždicemi nebo ponecháno nevařené, impregnace povrchu tak, aby neabsorbovala vlhkost.

Zdivo je vhodné pro různé typy vany, ale je docela namáhavé vyrábět klenuté vany. Chcete-li nastavit bloky do oblouku, musí být rozřezány na úzké kousky. Spoje mezi nimi pak budou široké, takže k vyrovnání povrchu se použije hodně malty. Proto toto řešení funguje lépe s rovnými vanami. Stěna může být dokončena omítkou nebo keramickými dlaždicemi, můžete ji také nechat ve formě syrové zdi, stačí pouze impregnovat její povrch, aby neabsorbovala vlhkost.

Vana s připraveným krytem

Můžete si také vybrat vanu s připraveným potahem, akrylovou nebo ocelovou smaltovanou. Připevňuje se k držákům nebo západkám, přímo k okraji vany a ke zdi. Takový potah si můžete objednat u výrobce vany, ale existují i univerzální potahy přizpůsobené nejběžnějším rozměrům.

Kryt kamenné vany

Plášť vany z kamene s kamenným povrchem zakrývajícím vanu je estetickým a odolným řešením. Jednou z výhod používání kamene v koupelně je nedostatek omezení uložených modulem opakujících se dlaždic. Rozměry kamenných desek umožňují vysekávání velkých prvků. Nemusíme myslet na klouby, které jsou vždy problematické, protože je obtížné je udržovat v čistotě. Technologie lepení kamene s použitím prachu vytvořeného při jeho řezání zaručuje získání spoje stejné barvy jako kámen. Kombinace prvků je pak téměř neviditelná. Který kámen bych si měl vybrat pro vanu a kde jej koupit? Můžeme si ji objednat od dodavatele, ale je nejlepší jít do kamenného skladu a podívat se na velké kamenné desky. To se úplně liší od malých vzorků v obchodech. Jaký kámen si vybrat? Z praktického hlediska neexistuje lepší řešení než žula v koupelně. Má krystalickou povahu, takže je velmi těžká. Protože je silný a kompaktní, je prakticky nezničitelný. Ne každý však miluje vzhled tohoto kamene, protože není příliš dekorativní.

Obdélníková vana: nápady pro uspořádání koupelny

Vany vyrobené z mramoru

Kuličky mají nepopiratelnou krásu, která je pro žuly nedosažitelná. Jsou však měkké a savé - proto při používání vyžadují impregnaci, péči a opatrnost, proto se zamyslíme nad tím, zda chceme takové pouzdro mít a určitě jej řádně vyčistíme. Kámen v koupelně vedle ložnice - proč ne? Vstupujeme do této místnosti, abychom si odpočinuli, a zřídka tam používáme těžké předměty. Spojovací kamenné prvky mohou být téměř neviditelné. To však platí pouze tehdy, je-li kámen jen stěží vzorovaný. Pokud plánujete použití těžce používaného kamene, věnujte pozornost tomu, jak se žíly kamene setkají v kloubech.

Jasné rozdíly mohou být zvýrazněny a učinit z něj výhoda kompozice, například kombinováním desek získáte zrcadlový obraz použití. Řádně chráněná a pečovaná o kámen nás potěší mnoho let. Ihned po položení kamene by jej měl dodavatel impregnovat. Jednou za šest měsíců opakujeme tuto aktivitu sami - vybaveni speciálními přípravky. Zeptejte se dodavatele, který doporučuje. Tato operace zahrnuje mytí kamene (existují speciální prostředky), sušení a otření impregnací. Pak to můžeme vyleštit hadříkem a vypadá to jako nové. Impregnace naolejuje kámen, ucpává póry a zabraňuje pronikání vnějších látek. Po rozlité kosmetice nezůstanou žádné skvrny. Ale buďte opatrní s kyselinami a zásadami. Kámen nemyjte populárními čisticími prostředky do koupelen.

Vybavení vany: praktické tipy

Pokud vana není vybavena prohledávatelnou instalací v korkovém nosiči, stěně nebo krytu, musíte v blízkosti sifonu vany nechat inspekční otvor. Díky tomu se vyhnete kování dlaždic v případě poruchy. Pokud zvolíte akrylovou vanu, nezapomeňte, že ji nelze trvale zděnit. Nosným prvkem tohoto typu vany je zesílené dno, ke kterému jsou připojeny nastavitelné nohy. Mezi horním povrchem stěny a okrajem vany ponechte mezeru (minimálně 2-3 milimetry), která je po montáži silikonizovaná.

Koupelna s vanou: nápady a fotografie

Pokud hledáte nápad na vybudování vany, použijte naše tipy. V galeriích najdete připravené inspirace.

Minimalistická bílá koupelna s vanou a sprchou

Minimalistická koupelna s volně stojící vanou

Obnova vany. Natíráme vanu - instrukce krok za krokem

Kategorie: