Žlutá barva čalounění zdůrazňuje chladný stín dřeva, ze kterého je stůl vyroben. Jejich měkkost také láme surové kovové doplňky převzaté ze stylu podkroví.

Židle do obývacího pokoje je nutný nákup, ale není to snadné. Na rozdíl od vzhledu může být výběr správných židlí skutečným problémem. Je lepší vybrat si klasické nebo moderní židle? Na co se zaměřit při nákupu židlí do obývacího pokoje, aby byly pohodlné a praktické? Odpovídáme na tyto otázky.

Jsou židle v obývacím pokoji nutností?

Odpověď na tuto otázku je zvrácená, protože vše záleží na tom, k čemu využíváme salon. Pokud žijeme v domě, kde máme prostor pro samostatnou jídelnu, nepotřebujeme židle v obývacím pokoji. Jíme jídlo v kuchyni a jídelně a relaxujeme a vítáme hosty v obývacím pokoji.

Situace je jiná, pokud obsadíme byt v panelovém domě, ve kterém máme obývací pokoj. V takových místnostech obvykle trávíme volný čas s rodinou - jíme, relaxujeme, sledujeme filmy, často děláme domácí úkoly s dětmi. Pak je nutné koupit slušný stůl a židle do obývacího pokoje. Co však hledat při výběru židlí, aby jim vydržely dlouho?

Jakou tabulku do obývacího pokoje byste si měli vybrat? 20 inspirací

Na co se zaměřit při výběru židlí do obývacího pokoje?

Než začneme hledat ideální židle do obývacího pokoje, musíme odpovědět na několik otázek:

  • V jakém stylu je obývací pokoj vyzdoben? Podívejme se, zda se do interiéru hodí slušná dřevěná židle, nebo možná lehká a vyrobená z plastového nábytku? Ve skandinávských interiérech budou oba fungovat, ale v moderním stylu mohou lehčí židle s plastovými sedadly (např. Na dřevěných nebo železných nohách) vypadat lépe.
  • Už máme stůl, nebo chceme koupit set? Na rozdíl od vzhledu je to velmi důležitá otázka. Výška židlí a hloubka sedadel musí být zvolena tak, aby je bylo možné snadno vložit pod desku stolu. Židle by také měly odpovídat stolu. Dobrou sadou s dřevěným stolem jsou dřevěné židle s čalouněnými sedadly, jednoduché klasické židle nebo lehké židle ve skandinávském stylu. U stolu se skleněnou střechou budou plastové židle s kovovými prvky vypadat skvěle.
  • Budeme trávit hodně času u stolu? Židle by měly být pohodlné. Hluboká sedadla, slušné opěradlo a stabilita - to je základ dobrého křesla, na kterém strávíme dlouhé hodiny během chatů u stolu.

Jaký je rozdíl mezi moderními a klasickými židlemi?

Klasické židle jsou obvykle dřevěné židle: slušné, univerzální, které dokonale ladí s interiérem ve skandinávském stylu, stejně jako v rustikálním nebo boho stylu. Klasické židle mohou mít účinné ohnuté nohy, čalouněná sedadla, pohodlné područky.

Moderní židle jsou nejčastěji vyrobeny z plastu. Oni jsou často velmi návrháři a přidat charakter do interiéru. Mohou mít plastová sedadla, extrémně barevné čalounění a kovové nohy. Mohou být také průhledné, barevné (např. Žlutá nebo růžová) nebo mohou být vyrobeny z plastové sítě. Taková křesla budou fungovat v moderním interiéru v podkroví, ale také v interiéru v retro stylu. Mezi moderními židlemi samozřejmě najdeme i dřevěné modely - kromě toho, že nejčastěji jsou minimalistické nebo fantasticky tvarované.

Ukázka obývacího pokoje - originální a funkční

Které židle odpovídají jakému stylu?

Skandinávský styl - dřevěné židle s šedými nebo bílými sedadly; čalouněné židle, židle v různých barvách. Židle v obývacím pokoji z ohýbaného dřeva jsou také skvělé.

Boho styl - dřevěné židle, hole, proutěné židle a všechny modely s barevnými vzorovanými sedadly.

Retro styl - všechny modely z PRL nebo design, který se na ně odkazuje. Může to být například kultovní židle Józefa Chierowského 366, která se vrací do obývacího pokoje. V retro výzdobě budou židle Ray a Charles Eames a různé modely s čalouněnými sedadly vypadat skvěle.

Vintage styl - nejlépe dřevěné židle do obývacího pokoje odkazující na formu starožitností, zajímavě vyřezávané, s čalouněnými sedadly. Dobré jsou také předválečné a poválečné avantgardní židle, včetně výše uvedených návrhů Eames.

Loftový styl - židle s kovovými prvky budou pěkně zdůrazňovat průmyslovou úspornost. Chcete-li je pohodlnější, můžete použít polštáře na židle. Záleží také na tom, zda děláme „výlety“ do jiných stylů. Tehdy nám mohou židle v obývacím pokoji pomoci představit je do interiéru eklektického podkroví.

Moderní styl - skandinávská židle (bílá, šedá), čalouněná, dřevěná, vyrobená z plastu (zejména sedadla). Pokud již máme ve výzdobě výrazné prvky, měly by se židle pro moderní obývací pokoj vyznačovat jednoduchostí.

Vyplatí se koupit připravený salonový set?

Stůl se sadou židlí je dobrým řešením pro lidi, kteří nemají rádi experimenty v designu interiéru. Při rozhodování o koupi připravené sady jsme si jisti, že všechny prvky tvoří ucelený celek. Židle dokonale ladí se stolem, mají správnou výšku a hloubku, aby se schovávaly pod pultem.

V mnoha obchodech s nábytkem si můžeme volně zvolit barvu čalounění nebo sedadel. Díky tomu máme šanci plně přizpůsobit nákup výběrem sady nábytku podle potřeb.

17 nápadů pro komody v obývacím pokoji

Jak obnovit staré židle, aby odpovídaly moderní obývací pokoj?

Židle z Polské lidové republiky v současnosti prožívají renesanci. Domovy babiček a prarodičů mají často perly, které je třeba obnovit, aby do nich vdechl nový život. Takový nábytek nese nejen rodinnou historii, ale také dodává interiéru chutí. Jak obnovit staré židle?

1. Nejprve by měl být takový nábytek pečlivě zkontrolován, zda byl sněden kůrovcovými brouky kdekoli nebo poškozen jinými dřevými škůdci. Pokud jsou v pořádku, můžeme začít pracovat.

2. Sejměte sedadlo a starou houbu.

3. Důkladně omyjte židli a otřete ji do sucha.

4. Odmašte je benzínem.

5. Dřevěné prvky důkladně obruste, abyste odstranili starý lak.

6. Otřete povrch brusným papírem.

7. Barvíme nábytek dřevěnou barvou dle našeho výběru.

8. Naneste lak nebo bezbarvý lak na dřevo.

9. Napněte novou houbu nebo výplň čalounění.

10. Přilepujeme jej fragment po fragmentu na dřevo.

11. Upevňujeme nový materiál na opěradlo nebo nasaďte potahy židle. Připravte se!

Stručně řečeno, stojí za to strávit nějaký čas výběrem správných židlí pro obývací pokoj. Pro návrh interiéru by měly být vybrány dokonalé židle, aby s nimi tvořily souvislý celek. Musí být také pohodlné a praktické (pro malé děti, např. Bílé čalounění se nedoporučuje, protože je obtížné odstranit skvrny). Rovněž stojí za zvážení nezávislé renovace nábytku z PRL - díky tomu získá salon jedinečný charakter.

Módní křesla do obývacího pokoje

Moderní stoly do obývacího pokoje

11 chytrých konferenčních stolků

Kategorie: