Brusný papír je nedílnou součástí renovace nebo opravy. Který brusný papír byste si měli vybrat pro dřevo a který pro kov pro dosažení dokonalé hladkosti broušeného materiálu? Užitečné budou znalosti o třídění brusného papíru a profesionální tipy pro broušení povrchu.

Brusný papír je tenký nosič silné lepenky, bavlněné tkaniny nebo syntetické netkané textilie s brusnými zrny vyrobenými z přírodních materiálů, jako je korund, nebo syntetických materiálů - alumina nebo karborund.

Jak si vybrat ten správný brusný papír?

Výběr brusného papíru závisí na tom, zda budete pracovat ručně nebo s bruskou, a na materiálu, který budete pískovat, např. Kov nebo dřevo. Pro brusku je třeba zvolit jiný typ brusiva, např. Kotoučový kotouč pro broušení dřeva, který místo brusného papíru pro dřevo připevňujeme na úhlovou brusku. Použití brusky také znamená výběr menší gradace brusného papíru než v případě ručního zpracování.

Jak znáte dobrý brusný papír?

Vysoce kvalitní brusný papír obsahuje zrna, která jsou dobře připevněna k nosiči a neoddělují se ani při vysokém zatížení a vysokých teplotách. Nosič by měl být silný a odolný proti roztržení. Je také důležité zvolit brusný papír pro konkrétní materiál. Pouze tímto způsobem budeme správně používat vlastnosti brusných zrn.

Druhy brusného papíru

Existuje několik typů brusného papíru, které jsou obvykle označeny barvou nebo nápisem. V obchodech pro kutily najdeme: brusný papír na dřevo, kov, plast, beton a univerzální papíry. Příspěvek na spodní straně poskytuje informace o jeho stupni granularity, tzv gradace. Obecným pravidlem pro gradaci brusného papíru je: čím vyšší číslo, tím jemnější zrno. Hrubší zrna zase znamenají větší otěruvzdornost (tj. „Tvrdší“ práce). Gradace - jinak známá jako granulace brusného papíru - je označena písmenem P a připojeným číslem.

Gradace brusného papíru

Obvykle jsou k dispozici brusné papíry P 24 až P 2500. Jak je klasifikována velikost zrn brusných papírů?

  • nejostřejší zrnitost: 40 - 60;
  • střední velikost zrn: 80-120;
  • jemná zrnitost: 150 - 180;
  • velmi jemná zrnitost: 220-240;
  • velmi jemná zrnitost: od 280.

Brusné papíry pro ruční použití se obvykle prodávají v listech A4 nebo větších rolích. V obchodech si také můžete vybrat mezi tvrdým a flexibilním papírem. Ten bude užitečný jako brusný papír na dřevo.

Jaký brusný papír na dřevo, kov a jiné povrchy?

Výběr správné gradace pro zpracování dřeva závisí na druhu dřeva a práci, kterou budeme dělat. Připomeňme si princip přechodu zrna: bez ohledu na to, zda máte v úmyslu brousit kov nebo dřevo, vždy začneme papírem s ostřejším zrnem, v pozdějších fázích práce se pohybujeme na papír s jemnějším odstupňováním. Nedoporučuje se používat pouze jednu gradaci papíru, protože obvykle nedosáhneme účinku dokonale hladkého povrchu.

Jakou gradaci brusného papíru na daný povrch?

S ohledem na výše uvedený princip lze zhruba odhadnout, který materiál bude testován, pro který granularita:

Brusný papír na dřevo - zrnitost od P 24 do P 400.

Papír pro lakované povrchy - od P 40 do P 1200.

Brusný papír na beton - P 20-24.

Brusný papír na kov - P 80-500 a P 800-1500.

Papír na plasty a vysoce lesklý lak - P 600-1200.

Mnohem jasnější. Úspěšná rekonstrukce bytu

Renovace: modernizace 100letého domu. Interiér šitý na míru vašim potřebám

DIY: co můžete dělat s kovovým ramínkem?

Kategorie: