Bílé obklady s černým kloubem kontrastujícím s nimi

Injektáž obkladů je jednou z těch činností, na které můžeme ušetřit při dokončování nebo renovaci bytu. Tento úkol je relativně jednoduchý, takže jej nemusíte svěřovat odborníkovi. Nasměrování dlaždic však vyžaduje věnovat pozornost několika důležitým aspektům, o nichž píšeme níže.

Drážka pro dlaždice - typy a výběr

Spárovací hmota chrání povrch stěny nebo podlahy zakončené dlaždicemi před škodlivými účinky vlhkosti a dalšími faktory, pokud … je správně vybrána. Nezáleží jen na barvě barvy, která se hodí k barvě dlaždic, ale také ke specifickým vlastnostem a přizpůsobení produktu. Můžeme si vybrat:

Cementové spáry, které jsou primárně vhodné pro spárování vnitřních povrchů, zejména stěn, ale cementové spáry se zvýšenými technickými parametry jsou také dostupné na trhu, které také pracují na podlahách, také ve vlhkých místnostech, jako jsou koupelny a kuchyně. Jsou vhodné pro polohování keramických a kamenných dlaždic. Mohou vyplnit mezery až do šířky 15 mm.

Flexibilní cementové spáry, které jsou modernizovanou formou tradičních cementových spár. Rychleji usychají a rychleji schnou, jsou odolnější a zároveň extrémně odolné vůči otěru, tvorbě skvrn a výkvětů, jakož i vývoji plísní a bakterií. Jsou vhodné pro nasměrování keramických, kamenných a skleněných dlaždic uvnitř i vně budov. Lze je použít ve vlhkých místnostech, na deformovaných površích a podlahovém vytápění. Vyplňují mezery o šířce 2 až 20 mm.

Akrylové spoje, což jsou hotové výrobky, což znamená, že nevyžadují míchání s vodou. Doporučují se zejména pro vnitřní použití, kde se dobře kombinují s keramickými a skleněnými dlaždicemi, ale také s gresem a mozaikou - jak na stěnách, tak na podlahách, také ve vlhkých místnostech. Díky své flexibilitě je lze použít na deformované povrchy a podlahové vytápění. Vyplňují mezery od 1 do 10 mm široké.

Epoxidové spoje, které jsou extrémně odolné, flexibilní a odolné vůči vysokým teplotám, kyselinám a chemikáliím a zároveň vodotěsné. Díky tomu mohou být použity uvnitř i vně budov - na stěnách i podlahách, také na těch, které jsou vystaveny mechanickému poškození. Epoxidové spáry se doporučují pro injektáž velkých ploch, jako jsou haly, veřejné budovy a dokonce i bazény. Vyplňují mezery o šířce 2 mm nebo více.

Užitečné informace: Při nákupu více obalů si nezapomeňte vybrat spoje ze stejné šarže. To je zvláště důležité, když se ukáže, že jste během práce koupili příliš málo produktu. Přestože se spárovací hmoty z různých šarží mohou lišit jen nepatrně, po dokončení úlohy si můžeme všimnout rozdílu v odstínech.

Dlaždice - nezbytné vybavení

Když začneme spárovat obklady nebo dlažbu, měli bychom se vybavit takovými věcmi, jako jsou:

 • škrabka na injektáž (při odstraňování staré injektáže);
 • nůž s vyměnitelnou čepelí;
 • vysavač;
 • zálivka ve vybrané barvě;
 • špachtle;
 • kbelík;
 • spojovací rukavice;
 • gumové rozpěrky pro spárování (spárování obkladů);
 • pryžový jezdec pro injektáž (injektáž podlahových dlaždic);
 • lžíce se zuby (volitelné pro vytváření kloubů místo houby);
 • houba plovák nebo houba;
 • impregnace dlaždic (pro porézní dlaždice);
 • Přípravek pro odstraňování cementového kalu.

Krok za krokem injektáž dlaždic

Při spárování obkladů a spárování obkladů byste se měli soustředit na správnou přípravu, vybavit se správnými výrobky a vysokou přesností provádění dalších kroků.

Krok 1: Příprava půdy

Spárování začneme vždy po úplném zaschnutí lepidla. Nejprve se zbavíme jeho zbytků. Poté odstraníme zbývající nečistoty a prach. Nejlepší je použít nůž s vyměnitelnou čepelí a vysavačem nebo kartáčem. Při přípravě podkladu je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození rohů dlaždic. Nakonec okraje dlaždic jemně navlhčete hadříkem. Děláme to však tak, aby se voda nedostala do kloubů.

Pokud provádíme renovaci a je nutné nejprve odstranit starý kloub, je dobré vybavit se speciální škrabkou na kloub. Je to nástroj, který nám umožní provádět úkol přesně a nepoškozovat materiály obklopující svary.

Krok 2: připravte kloub

Kdykoli připravujeme spár, měli bychom pamatovat na to, abychom udrželi stejný podíl míchané vody na množství malty. Díky tomu bude mít obklad dlaždice stejnou barvu a stejné technické vlastnosti. Konečný produkt by neměl být příliš silný nebo příliš tenký. Je důležité dodržovat pokyny výrobce k výrobku, které naleznete vždy na obalu. Můžeme připravit směs pro injektáž dlaždic v malém kbelíku pomocí špachtle. Nezapomeňte před přípravou spáry důkladně omýt všechny nástroje.

Krok 3: nanesení a injektování spáry

Ihned po přípravě spáry na dlaždice ji naneste na povrch stěny nebo podlahy pomocí gumové stěrky, která nepoškodí dekorativní vrstvu. Malty se nanáší na malé úlomky, poměrně rychle je vtírá do kloubů, aby je rovnoměrně vyplnila, a přitom šetří materiál. Při použití spáry je stěrka vždy pod úhlem.

Místo plováku můžeme použít speciální injektážní pistoli, ale v případě jedné rekonstrukce nebo dokončení bytu to bude spíše zbytečné výdaje. To bude zase užitečné při injektování dlaždic na velmi velký povrch. Při spárování podlahových dlaždic může být speciální gumová skluzavka lepší než tradiční stěrka.

Krok 4: sbírejte přebytečnou spárovací hmotu a vyčistěte dlaždice

Po rozprostření malty a jejím vyschnutí můžeme začít sbírat přebytečnou spárovací hmotu, která nám pomůže absorbovat a odolnou houbou nebo speciální lžíci se zuby, která dokonale tvaruje tvar. Během tohoto úkolu bychom neměli používat příliš mnoho vody, aby nedošlo ke změně zabarvení. Pokud si všimneme, že malta byla nerovnoměrně rozložena, měli bychom počkat asi 20-30 minut na počáteční nastavení a poté provést korekci a pak omýt dlaždice a jemně je vyhladit houbou.

Při sbírání přebytečné spárovací hmoty a čištění dlaždic se vyplatí používat gumové rukavice, protože zbytky malty je obtížné omýt pokožku.

Krok 5: Odstranění kalu

Po spárování je obvykle na povrchu dlaždic patrný nepatrný nános. Zbavíme se ho pouze 2 týdny po injektáži pomocí speciálního činidla doporučeného výrobcem injektáže.

Zkušební injektáž - kdy je to nutné?

Pokud dlaždice, které dokončujeme, mají porézní strukturu, což je případ s kameninou, měli bychom se rozhodnout o tzv zkušební injektáž. Je třeba si uvědomit, že špatně provedená injektáž kameninových dlaždic a dalších porézních prvků může vést k jejich poškození. Při předběžném spárování nanášejte maltu pouze na malý fragment povrchu a sledujte, zda prostředek, který používáme, nezachytí dlaždice nebo se hromadí v jejich pórech. Pokud k tomu dojde, je nutné dlaždice impregnovat přípravkem uvedeným výrobcem zálivky.

Dlaždice typu Metro - současné inkarnace klasiků

Módní obklady do koupelny

Keramické dlaždice napodobující kámen

Šestihranné dlaždice v koupelně

Kategorie: