Ořezávátka talířů jsou pravděpodobně nejušlechtilejší metodou ostření nožů. Vyžadují, abyste nůž vedli sami ve správném úhlu, ale pro některé profily lopatek jsou jedinou možností. Jsou k dispozici v keramické a kamenné verzi.

V kuchyni není zařízení užitečnější než nůž. Téměř všechna jídla vyžadují, abychom něco nakrájeli na kostky nebo do tyčinek. To je pravděpodobně důvod, proč kuchaři přikládají nožům ten nejvyšší význam. Jak se starat o tento klíčový nástroj? Jak naostřit nože?

Ostrý nůž - pohodlný a bezpečný nástroj!

Začněme otázkou zdraví a bezpečnosti: nože jsou nástrojem, který vyžaduje určitou péči. Není však pravda, že ostřejší nůž je méně bezpečný. Je to opak! Péče o ostrost nože zajišťujeme bezpečnost.

Věnujme pozornost skutečnosti, že v případě tupého nože musíme při řezání použít hodně síly. Pokud nám čepel chybí, pak je snadné utrpení. Při vedení dokonale řezného kotouče nepoužíváme sílu. V žádném případě nejsme ohroženi žádnými nekontrolovanými pohyby.

Když použijeme nůž s ostrou čepelí, naše ruka nebude unavená. Kromě toho, je ještě něco nepříjemnějšího než řezání rajčat tupým nástrojem?

Stojan na nože je bezpečným způsobem skladování nožů, pokud nože nespočívají na nožích.

Jak udržovat nůž v dobrém stavu. skladování

Než začneme ošetřovat ošetření, podívejme se, jak nože skladovat, aby nám sloužily co nejdéle. Mohou být zničeny nejen při práci v kuchyni.

Obecně bychom se měli vyhnout ukládání nekrytých nožů do zásuvky s jinými nástroji. Při vkládání a vyjímání jiných kovových nástrojů mohou čepele snadno třískat.

Výhodnou volbou jsou magnetické proužky, na kterých jsou nože umístěny v bezpečných intervalech. Při vytahování nožů ze zásuvky se také vyhneme náhodným řezům na jiných nástrojích.

Druhou bezpečnou možností je stojan na nože ve formě dřevěného nebo plastového bloku s úzkými kapsami na nože. Když používáte takový stojan, ujistěte se, že nože nespočívají na nožích.

Pokud však chceme použít zásuvku, postarejme se o kryt nože. Zajistí a prodlouží životnost a bezpečnost. Mnoho nožů se prodává v sadě se strážným. Můžeme také zakoupit speciální vložku pro bezpečné skladování nožů.

Jak se starat o nůž? čištění

Nejprve zapomeňme na to, že jednou a navždy hodí nože do dřezu. Mohlo by to způsobit nehodu a ohrozit čepel. Špinavý nůž jemně očistíme a otřete jej dosucha. Většina nožů, se kterými se na cestě setkáme, bude vyrobena z nerezové oceli. Tento materiál vyžaduje šetrné čištění a především suchost, kterou potřebuje k regeneraci ochranné vrstvy.

Přestože mnoho výrobců uvádí, že jejich nože lze úspěšně a bezpečně prát v myčce na nádobí, tuto metodu nedoporučujeme. Plnou kontrolu nad čištěním a jistotou, že nedovolíme kolizi nože s jinými nástroji, dostaneme pouze ruční čištění.

Obzvláště rychle je nutné umýt nůž, který přišel do styku s kyselými materiály, například citrusovými. Kyseliny snadno reagují s kovy a degenerují čepel. Pro speciální ochranu nožů můžeme čepele namazat přírodním nebo minerálním olejem.

Na rozdíl od vzhledu není oblíbený pižmový zvyk používán k ostření nožů, ale spíše k udržení jejich ostrosti na vysoké úrovni.

Jak naostřit nůž? Přehled nástrojů

Mezi nástroji, které přicházejí na mysl, když uvažujeme o ostření nožů, existuje celá řada různých typů zařízení. Některé z nich spojujeme více s domácími podmínkami a některé s profesionálními kuchyňky. Všichni mají svůj účel, výhody i nevýhody, a některé z nich, jak se ukázalo, nejsou správně používány k zaostření nožů.

  • Ruční broušení válečků je jedním z nejpopulárnějších řešení pro ostření nožů. Posouváme nůž do štěrbiny ořezávače, kde se broušení provádí pomocí kamene vhodného zrna. K dispozici jsou také válečky na ostření s několika drážkami s kameny s různými vlastnostmi pro opravu, ostření a leštění nože.

  • Souvisejícím nástrojem jsou automatické ořezávačky válců, které fungují stejným způsobem, kromě toho, že samy otáčí válečkem, udržují nůž v pevném požadovaném úhlu. V tomto případě bude většina zařízení nabízet víceúrovňové ostření. Toto je pravděpodobně nejpohodlnější řešení.

  • Broušené kameny jsou klasickou metodou, která nám dává největší kontrolu nad procesem a přesností ostření . Jedná se o celou řadu přírodních a syntetických kamenů, které se prodávají ve formě obdélníkových bloků. Přestože tato metoda vyžaduje maximální pozornost, pečlivost a znalosti, umožňuje nám dosáhnout nejlepších výsledků. Tento druh kamene by měl být při ostření absolutně mokrý.

  • Nástroj, který přijde na mysl, když si vzpomeneme na profesionální broušení nožů, je určitě ořezávátko nebo musak . K dispozici v oceli, keramice a diamantových sypáních. Na rozdíl od našich asociací se nepoužívá k zaostření tupých nožů, ale pouze k udržení aktuální ostrosti již naostřených nástrojů. Kuchaři ve skutečnosti často používají moussaka k co možná nejmenšímu zaostření.

Válečky na broušení mohou mít také vtipné formy.

Bezpečné krájení.

Když si můžeme užít vynikající ostrost nože, pamatujte, že jeho životnost je ovlivněna také tím, jak jej používáme. Řezná plocha je zvláště důležitá. Vyvarujte se keramických, skleněných a kovových desek. Zůstaňme u dřeva nebo plastu. Pokud to uděláme a navíc čistíme a skladujeme nůž správně, budeme si užít jemné a bezpečné řezání po dlouhou dobu.

Kategorie: