Co když všeho necháte a odjedete do Bieszczad? Magda Daszkiewicz a Maciek Kulig to udělali, jen místo Bieszczad zvolili Beskydy, konkrétně Szczyrk, které jsou jejich domovinou. Opustili Krakov kvůli téměř sto let staré chalupě a dali jí nový život. Tady bys mohl udělat tečku, ale to není konec příběhu.

Ona pracuje jako architekt, on je herec. Spolu mají dvě děti. Po 13 letech života ve velkém městě ho opustili pro klid a pohodu, kterou může dát jen příroda a malé město.Aby to bylo ještě útulnější, pořídili si typickou karpatskou chalupu, která byla postavena ve 30. letech minulého století. Nejvíce jim záleželo na zachování jeho původní atmosféry, což byla obrovská výzva především pro renovační tým.

– Od začátku jsme se řídili vizí záchrany starých, původních budov ve Szczyrku. Téměř nikdo se o ni nestará. Staré domy v horských střediscích se bourají a na úzkých pozemcích se staví hotely z betonu a skla - říká Maciek.

Magda jako architektka a majitelka architektonického studia "Przestrzenie" byla zodpovědná za celý projekt. Jeho nejdůležitějším předpokladem bylo co nejvíce ušetřit a nedělat kompromisy. Manželé nechtěli dům přestavět, ale zachovat jeho autenticitu a kouzlo. Tento úkol však nebyl nejjednodušší, ale nakonec se nám ho podařilo splnit.

– Rozhodli jsme se zachovat původní tvar naší boudy a materiály. Dům byl v hrozném stavu. Museli jsme zpevnit základy, vyměnit střechu a stropy, napojit inženýrské sítě, zpevnit konstrukci a mnoho dalších věcí, na které jsme rádi, že na ně pomalu zapomínáme. V zadní části domu jsme s téměř archeologickou péčí obnovili nejstarší část - bývalou pastýřskou boudu z 19. století, kde je lyžárna a kolárna - říká Magda.

Musíte uznat, že Magda a Maciek to měli těžké. Chata byla opravdu v hrozném technickém stavu. Nejenže ji okousal zub času, ale i škůdci, kteří ke dřevu nebyli šetrní. Navzdory všemu zůstalo na chatě zachováno mnoho původních prvků, jako je dřevěná podlaha nebo fasádní desky, které byly nakonec použity jako obklad uvnitř domu. Staré schody zase sloužily jako sestup do sklepa.

Ačkoliv chtěla architektka zachovat atmosféru chaty, přesto se pokusila zavést několik moderních řešení, která měla především zajistit komfort jejího užívání a zlepšit akustiku. Projekt využíval např. dveře s padacími prahy, akustické sádrokartonové desky, vlněná izolace, ale i pryžové příčky ve stropech a příčkách. Rekonstrukce si vyžádala také navržení nového ventilačního systému a skrytí instalačních prvků tak, aby nebyly vidět a nekazily výsledný efekt.

Chalupa, které se zvráceně říkalo „Pojď“, je sice základnou Magdy a Maciek, ale bude zpřístupněna i ostatním. Uvnitř je prostor pro pět komfortních apartmánů, z nichž každý má vlastní sociální zařízení. K dispozici je také společenská místnost s velkým jídelním stolem na verandě. Majitelé Vám dávají možnost pronajmout si celý dům nebo jednotlivé byty.

Pro Maciek bylo klíčové vytvořit prostor, který vám umožní "cítit se jako doma" a zároveň vám dá možnost zažít tu pravou atmosféru karpatské chaty.

– Rádi naše hosty nakazíme vášní pro běhání po okolních štítech, večerní lyžování nebo natáčení kilometrů po místních cyklostezkách a silničních trasách. Chata se nachází v Górny Szczyrk u hlavní silnice, takže se v zimě není třeba obávat o přístup. Pokud napadne dostatek sněhu, můžete sjet na lyžích až k vašim dveřím. Necelých 500 metrů od domu je největší lyžařská stanice - říkají majitelé.

Magda a Maciek také tvrdí, že „Pojď dál“ je také skvělé místo pro digitální nomády. Každý byt má pohodlné místo pro práci, nebo můžete snadno zabrat místo u velkého stolu v jídelně.

Podívejte se, jak toto místo vypadá po velké rekonstrukci.

Kategorie: