Melisa officinalis (semenník, včela, mateřídouška, hvězdnice, meduňka) je trvalka z čeledi Lamiaceae/Labiatae. Pochází ze středomořských oblastí jižní Evropy a střední Asie. Je známá a široce pěstovaná téměř po celém světě, také v Polsku.

Citronový balzám

Popis meduňky

Melissa officinalis je keř, tvoří trsy o průměru asi 60 cm, skládající se z četných, čtyřhranných, na bázi mírně plazivých, mírně chlupatých, větvících se až 60 cm vysokých výhonů, hustě pokrytých četnými vejčité, živé zelené listy pilovité okraje.

Meduňka kvete od června do srpna. Květy jsou drobné, zprvu nažloutlé, postupem času bělají, vyrůstají v paždí listů a jsou shromážděny v pseudozákrutech na vrcholcích výhonků květenství. Meduňka je medonosná rostlina, cenná jako zdroj pro včely. Květy jsou opylovány včelami a jinými vosami. Je to léčivá rostlina s citronovou vůní, která přitahuje včely (využívají ji včelaři, kteří nový úl potírají meduňkovou bylinkou, která v něm má usnadnit zahnízdění mladého roje - odtud lidový název: rojowník a včelař ).

Pěstování Melissy

Melissa officinalis roste nejlépe v teplých, slunečných, větru chráněných polohách, poroste i v polostínu a ve stinných, vlhkých polohách, ale pak bude obsahovat méně silic a bude méně aromatická. Vyžaduje úrodnou a dostatečně vlhkou půdu, zároveň však dosti lehkou a propustnou, výhřevnou a dobře kypřenou, bohatou na vápník.Má ráda dobře vyhnojenou půdu, bohatou na makro a mikroživiny.

Na podzim se vyplatí zasypat základ meduňky dobře shnilým kompostem, který jednak zajistí injekci živin, jednak ochrání kořeny před mrazem. V polském klimatu není meduňka zcela mrazuvzdorná a bez dodatečné ochrany může v obzvláště chladných zimách bez sněhu zmrznout. Meduňka se množí semeny vysévanými do pařenišť v březnu. Sazenice se vysazují na trvalé stanoviště v květnu, po odeznění jarních mrazíků, v rozestupech 20-40 cm. Semena lze vysévat do seťového lůžka také koncem května, na trvalé místo se pak sazenice vysazují v červenci následujícího roku. Melissa se množí i vegetativně dělením starších, dobře vyvinutých trsů rostlin.

Vlastnosti meduňky

Melissa je také léčivá rostlina. Meduňkový list (Folium Melissae) je rostlinná surovina obsahující především silice, která zahrnuje mj.ostatní geraniol, linalool a citronellol, dále třísloviny, pryskyřice, hořce a malá množství glykosidů, organických kyselin, slizů a vitamínů. Meduňka má uklidňující vlastnosti při nadměrné stimulaci nervového systému, proto se používá při neurotických stavech a depresích. Má také pozitivní vliv na práci trávicího systému, zlepšuje trávení a chuť k jídlu. Lze jej použít i zevně ve formě obkladů ke zklidnění poranění, vředů, otoků, bodnutí hmyzem a bolestí kloubů.

Kdy sklízet

Celé natě meduňky určené na bylinnou surovinu lze sklízet dvakrát: poprvé těsně před květem, začátkem června, podruhé - po odkvětu, koncem srpna. Výhonky se seříznou pár centimetrů nad zemí a ponechá se základ výhonku, ze kterého vyrostou další výrůstky. Jednotlivé listy lze sklízet mnohokrát během vegetačního období, jak rostou. Nejlepší je sklízet za suchých slunečných dnů, odpoledne, kdy rostliny obsahují nejvíce silic a jsou nejaromatičtější.Sušení meduňky by mělo být prováděno na stinném, suchém a vzdušném místě, při teplotě ne vyšší než 40 stupňů Celsia, aby čepele listů zůstaly zelené, měly citronovou vůni a lehce nahořklou chuť.

Meduňka se také pěstuje jako koření. V jižní Evropě se ve formě listových nálevů často používá jako náhrada čaje a čerstvé listy se používají jako kuchyňské koření a doplněk do salátů (může úspěšně nahradit citronovou trávu), zmrzliny a dezertů.

Melissa v zahradě

Muňku lze použít i jako okrasnou rostlinu. Skvěle se hodí např. pro vícedruhové kombinace v bylinkových zahrádkách, ale lze jej s úspěchem vysazovat na slunná místa v zahradě jako doplněk trvalkových záhonů, jako pozadí pro nízko kvetoucí rostliny a na obruby. Nejlépe vypadá v naturalistických zahradních dispozicích a v zahradách ve venkovském a volném stylu.Dá se s úspěchem pěstovat v nádobách na balkonech a terasách, ale pak se musí na zimu chránit, jinak vymrzne.

Poziceslunečno
Vlhkost půdystředně vlhké
Okrasná rostlina slisty/jehly
Pozicepoloviční stíny
Datum květuVI - VIII
EvergreenNe
KategorieBylinky
Barva květůbílá
Zalévánístřední
Barva listů/jehličízelená
Barva květůžlutá
Plátekvychovaný
Plátekclumpy
Výška30cm - 90cm

Kategorie: