Ucpané umyvadlo je nepříjemný problém, který často vyžaduje odborný zásah. Jak se tomu vyhnout? Stojí za to věnovat pozornost věcem, které končí ve dřezu. Nejméně 8 z nich by se tam nemělo dávat!

Házet kávovou sedlinu nebo drobný potravinový odpad do dřezu je často lákavé – zdánlivě rychle a snadno zmizí z našeho dohledu. Některé produkty ale mohou nejen ucpat odtok, ale také poškodit samotný dřez a vodovodní potrubí.

1. kávová sedlina

Jdou do kanálu a rychle zmizí Ale jen zdánlivě. Kávová sedlina se usazuje v odtokových trubkách a vytváří tam nezajímavé „bahno“.A odtud jednoduchá cesta k ucpanému potrubí. Pamatujte, že kávová sedlina se dá prakticky využít – jako kompost nebo pesticid na zahradě. Kávová sedlina také pohlcuje nepříjemné pachy (např. v lednici).

2. Tlustý

Krásně osmažený kousek masa nebo křupavá slanina - co dělat s tukem, který zbyl na pánvi? Většinou ještě horké lijeme rovnou do dřezu. A tady děláme chybu, protože tuk je jedním z hlavních viníků ucpání odpadních trubek.

3. Těstoviny a rýže

I malé kousky těstovin mohou přispět k ucpání odtoku. Podobné riziko je spojeno s rýží. Důvod? Při vystavení vlhkosti výrazně bobtnají. Pokud se tedy ukládají do kanalizačního potrubí, může být nutný zásah instalatéra.

4. Celer a jiná vláknitá zelenina

Dokonce ani mlýnky nainstalované ve dřezu (obzvláště oblíbené ve Spojených státech) si ne vždy dokážou poradit s celerovými vlákny.Je tedy lepší nevyhazovat ani částečky této zeleniny do odpadu - jinak je ucpání téměř zaručeno! Podobná doporučení platí pro další vláknitou zeleninu, jako je chřest, zelené fazolky a kukuřice.

5. Vaječné skořápky

Jsou tvrdé, takže mohou poškrábat dřez i armaturu. V kombinaci s dalšími produkty (tuk, mouka nebo kávová sedlina) vytvářejí těžko odstranitelné blokády. Proto byste je neměli vyhazovat do kanalizace, zvláště když se dají prakticky využít - např. jako živina pro rostliny.

6. Kotníky a chrupavky

Často jsou to zbytky po těžkém jídle, a proto rovnou z talířů končí ve dřezu. A to je také vážná chyba - pokud uvíznou v odtoku nebo se usadí na jiných lepkavých látkách, mohou nejen ucpat, ale i poškodit potrubí.

7. Bramborové slupky

Brambory obsahují hodně škrobu a mají "moučnou" strukturu. Proto pod vlivem dlouhodobého kontaktu s vlhkostí tvoří hustou suspenzi. A tento, jak můžete hádat, není přátelský k přílivu.

8. Drogy

V tomto případě nejde o poškození samotné instalace, ale životního prostředí. Spolu s odpadními vodami se drogy dostávají do půdy a vody a mají velmi špatný vliv na přírodu. V důsledku toho - i na nás. Když například vyhodíme antibiotika, bakterie se na ně mohou časem stát odolnými! Pamatujte, že prošlé a nepotřebné léky se vždy vrací do lékárny.

Kategorie: