Je těžké identifikovat materiál, který najde více aplikací než nerezová ocel. Tato odolná ocel se používá pro výrobu chirurgických nástrojů, přesných laboratorních zařízení, nádrží, bazénů a v neposlední řadě i kuchyňských a koupelnových zařízení. Nerez vypadá elegantně a solidně, pokud je čistý. To obvykle netrvá dlouho. Jak efektivně čistit nerezovou ocel? Jak to udržet v čistotě? Představujeme několik tipů na péči o nerezovou ocel.

Co je nerezová ocel a co si pamatovat při čištění

Je těžké uvěřit, že nerezová ocel s názvem INOX, i když tak všudypřítomná, je asi století starý vynález. Na začátku 20. století bylo zjištěno, že přísada chrómu chrání ocel před korozí. Chrom je dodnes základní přísadou používanou v nerezových ocelích. Nikl a molybden jsou další kovy, které rafinují ocel. Důležitou vlastností nerezových ocelí je také snížený obsah uhlíku.

Co dělá nerez z nerezové oceli? Nejprve se nejedná o celkovou odolnost proti korozi. Tento typ oceli nebude snadno korodován atmosférickými látkami nebo zředěnými kyselinami nebo zásadami. V případě domácích spotřebičů nás bude primárně zajímat ochrana před těmi prvními.

Připomeňme si, co je rez obecně. Charakteristický povlak rudy, který znetvořuje naše dřezy, hrnce a nože, je produktem vícestupňové chemické reakce, která se vyskytuje na rozhraní kovu a vzduchu ve vlhkém prostředí. Jednoduše řečeno, rez je vrstva oxidů a hydroxidů železa. Metoda ochrany proti korozi použitá u nerezové oceli je tzv. Pasivace. Výsledkem tohoto ošetření je samoobnovující (bohužel ne nekonečně) povlak dalších oxidů, například oxidu chromitého, který je bariérou pro korozivní látky.

To znamená, že předměty z nerezové oceli jsou neustále pokryty tenkou tenkou vrstvou ochrany. Pokud bychom si museli zapamatovat pouze jednu věc, když začneme čistit a pečovat o zařízení z nerezové oceli, nezapomeňme na to.

Pravidla pro čištění nerezové oceli

Pokud máme na paměti citlivou povahu nerezové oceli, nemělo by nás překvapit obecné pravidlo týkající se péče o nerezovou ocel - v první řadě by se nemělo zašpinit. Samozřejmě to není podmínka, kterou lze realizovat při zmatku v kuchyni, nemluvě o tom, že - zejména ve velkém městě - se kámen koupelnových spotřebičů objevuje v mrknutí oka. Přesto by nás měl takový ideál vést, pokud je blízkost nás dobrá kapuce, dřez a nádoba z nerezové oceli. Jakékoli čištění ohrožuje ochrannou vrstvu.

I když jsme to zkusili, konečně přijde okamžik, kdy bude nutné zařízení vyčistit. Jak jsme již uhodli, mělo by to být prováděno s mimořádnou opatrností. Dráty, tvrdé kartáče a agresivní lešticí prášky proto padají z pochodu.

Pokud jde o nástroje, vyberte si jemné a měkké materiály. Pro čištění nerezové oceli jsou vhodné:

  • měkké kartáče s přírodními i umělými štětinami,

  • látky, zejména z mikrovláken,

  • houby a houby.

Absolutní zákaz se však týká takových nástrojů, jako jsou:

  • brusný papír

  • ocelová vlna.

Podobný princip šetrnosti platí pro výběr chemikálií pro čištění nerezové oceli. Místo silně leptavých látek nebo čisticích prášků si vyberte jemnější čisticí prostředky s neutrálnější reakcí.

Čištění z nerezové oceli. Domácí způsoby

Mezi domácí prostředky pro čištění nerezové oceli patří zředěný ocet nebo kyselina citronová. Obzvláště při čištění oceli od rzi, sedimentu a kamene. Mýdlová voda stačí na lehké znečištění.

Bez ohledu na druh nečistoty a vybraných čisticích prostředků však musíme pamatovat na to, že umytý předmět vždy setřete dosucha . Před opětovným začátkem koroze musíme dát šanci obnovit ochranný nátěr. Pokud povrch necháme vlhký, začne okamžitě.

Kromě toho při čištění a péči o matné výrobky z nerezové oceli se podívejte na směr kartáčování a podle toho naveďte houbu nebo hadřík.

Můžeme také oslovit profesionální čisticí prostředky, které výrobci slibují, že způsobí vytvoření další ochranné vrstvy na povrchu ošetřovaného objektu.

Kategorie: