Provensálský styl v interiérech je stále populární a nebudete se nudit dostatečně brzy. Provensálský styl, spojený se sluncem, vůní levandule a prázdninovým podnebím, dává interiéru pocit svobody a relaxace. A na rozdíl od vzhledu zde vládne nejen bílá: Provensálské interiéry jsou barevné!

V interiérech se rádi vracíme k provensálskému stylu, protože ji spojujeme se sluncem, vůní levandule, svátků a podnebí, ve kterém se cítíme šťastní. Pro většinu z nás se provensálské interiéry zdají bílé a jasné jako skandinávské sněhy. A to není úplně pravda.

Interiér v provensálském stylu: jemné barvy přírody

Provensálský mas (tj. Kamenný dům) je barevný. Postaven ze světlého vápence, může být omítnutý a malovaný, vždy v teplých barvách. Přírodní okrové barvivo pochází z lomů v Roussillonu v odstínech světle žluté až oranžové barvy, které obarví stěny. Často jsou otírány vápnem - barvy se pak rozjasní a získají zajímavou texturu.

Podlahy jsou obloženy červenou terakotou nebo kamenem pro ochranu před teplem. Domácí spotřebiče vyrobené z ovoce nebo ořechového dřeva jsou někdy zdobeny jemnými řezbami s motivy uší, ovoce nebo květin. Jsou často malované žluté, zelené, modré.

Stíraná barva je přirozený stav, který je výsledkem mnoha let používání nábytku. V obývacím pokoji jsou umístěny židle a pohovky z tepaného železa, které jsou považovány za zahradní nábytek. Látky zdobící interiér jsou krétové a žakárové barvy, které jsou charakteristické pro tuto oblast: nažloutlá, oranžová, kobaltová modrá a zelená.

Místní keramika je ve stejných barvách, nejkrásnější pochází z Moustiers. Za zmínku stojí provensálské ozdobné motivy: levandule, olivy, cikáda.

Obývací pokoj s jídelnou v provensálském stylu

Dobré spojení v provensálských interiérech

Provensálský styl lze použít také v moderních interiérech. V moderních kuchyních můžeme omítat stěny bíle, například na jednom přírodním kameni a na podlaze pokryté terakotou. Čela kabinetu lze otřít bílou, modrou nebo jemným tyrkysovým odstínem.

Obývací pokoj v provensálském domě je často malebným mixem vybavení v různých stylech. Louise sousedí se zahradou a starým venkovským nábytkem a moderní pohodlné pohovky jsou pokryty boutis nebo domácími pokrývkami. Stěny jsou často ovládány velkými, stylovými zrcátky, které slavné roky mají dávno za sebou - ale v tom spočívá jejich kouzlo!

Jak představit provensálský styl do vašeho interiéru?

Pro představení provensálského stylu do vašeho vlastního interiéru si musíme uvědomit, že uspořádání v tomto stylu vyžaduje odpovídající prostor a hodně světla, jinak nevypadají tak působivě.

To neznamená, že nemůžete pašovat některé prvky provensálského stylu do malého bytu ve městě. Neměli byste však s nimi přehánět, abyste nevytvářeli karikaturu aranžmá v provensálském stylu.

Když máme malý byt, měli bychom si vybrat minimalističtější nábytek, který jen jemně odkazuje na provensálský styl s drážkami nebo jemnými ornamenty.

Provensálský styl se vyznačuje udržováním jasných barev, které jistě zvětší opticky malý interiér a dodají mu svěžest. Díky použití několika doplňků, vhodného nádobí a textilu dokončíme výzdobu a dáme jí provensálský střih, aniž by to přehánělo uspořádání.

Design interiéru ve stylu Provence: idylická náhrada za Provence

Charakteristické rysy provensálského stylu

Jak název napovídá, provensálský styl pochází z oblasti Provence v jižní Francii. Nábytek v provensálském stylu má omezené, ale velmi charakteristické ornamenty. Jsou lisované nebo frézované, někdy se sochařskými motivy odkazujícími na přírodu. Zejména pro rostliny vyskytující se v oblasti Provence, jako jsou olivové ratolesti, levandule nebo vinná réva.

Nábytek je obvykle dřevěný, v barvě přírodního dřeva nebo nabílený, někdy malovaný v pastelových, teplých barvách. Přídavky se nejčastěji vyrábějí z hlíny, keramiky, kovu nebo skla. Polštáře, ubrusy, ubrousky a jiné textilie musí být nutně bavlněné nebo lněné, se silnou a čirou vazbou.

Všechny materiály, které používají provensálský styl, jsou přírodní nebo odkazují na přírodu svou formou.

Podívejte se do inspirací pro interiér ve stylu Provence!

Design interiéru ve stylu Provence: idylická náhrada za Provence

Dům vonící levandulí: fotografie interiéru v provensálském stylu

Interiéry v provensálském stylu - pěkné interiéry. galerie

Kuchyně v provensálském stylu GALERIE

Kategorie: