Moderní nábytek do obývacího pokoje, kolekce Drevia. www.agatameble.pl

Uspořádání obývacího pokoje je výzvou, zejména proto, že obývací pokoj je ukázkou bytu. Co určuje pohodlí a atraktivitu místnosti? Jak ozdobit obývací pokoj bez chyb? Představujeme praktického průvodce a galerii inspirace - 25 obrázků salonů v různých stylech, charakteru, barvách.

Uspořádání salonu by mělo být atraktivní, funkční a přizpůsobené našim potřebám. Jak vyzdobit obývací pokoj? Samozřejmě zajistíme velký obývací pokoj v rodinném domě jinak než malý obývací pokoj v panelovém domě. Existují však některé základní prvky, které určují, že uspořádání obývacího pokoje bude správné z pohledu architekta interiéru, pohodlné a atraktivní. Je čas se s nimi setkat!

Přečtěte si našeho průvodce: jak vyzdobit obývací pokoj bez chyb?

Podívejte se také na: Salon - spousta inspirace a fotografií >>>

Pro galerii jsme vybrali 25 uspořádání obývacího pokoje - doufáme, že pro vás budou dobrou inspirací a nápovědou při výběru nábytku, barev, doplňků nebo stylu u vás doma.

Podívejte se na naše produkty pro salon:

Jak vyzdobit salon: kde začít?

Obývací pokoj nebo obývací pokoj plní v našich apartmánech mnoho různých důležitých funkcí. Proto musí být uspořádání obývacího pokoje přizpůsobeno našim potřebám. Nevíte, jak vyzdobit obývací pokoj? Než začnete zařizovat, pečlivě si promyslete. Pamatujte, že obývací pokoj má několik důležitých funkcí: uvolňuje se, dívá se na televizi, čte, jí jídlo s rodinou, přijímá hosty, někdy i spí. Proto by uspořádání obývacího pokoje mělo být navrženo tak, aby obývací pokoj bez problémů plnil všechny tyto funkce.

30 fotografií - místo pro TV v obývacím pokoji. Jak si vybrat velikost a design interiéru

Uspořádání obývacího pokoje: obývací pokoj

Velikost obývacího pokoje závisí na velikosti domu nebo bytu. Předpokládá se, že obývací pokoj by neměl být menší než asi 25 m2 (ve větších domech 30–35 m2) - pak je v něm snadnější oddělit funkční zóny. Je však třeba mít na paměti, že velikost obývacího pokoje by měla být nastavena ve vztahu k ostatním pokojům, aby mezi nimi nebyly velké disproporce. Bohužel, pokud máme středně velký byt v panelovém domě, obývací pokoj je obvykle menší.

Uspořádání obývacího pokoje: výška místnosti

Výška je důležitým prvkem při uspořádání obývacího pokoje. Je třeba věnovat pozornost, pokud máme na tento parametr dopad. Čím větší je obývací pokoj, tím vyšší by měl být. Pokud se jedná o obývací pokoj v rodinném domě, je dobré, pokud má dokonce fragment, který prochází dvěma patry, mezipatro, rozdíl úrovní v podlaze. Díky tomu má uspořádání obývacího pokoje prestiž a opticky získává více metrů.

Tvar obývacího pokoje a uspořádání obývacího pokoje

Uspořádání obývacího pokoje také závisí na tvaru místnosti. I malý obývací pokoj, pokud je nastavitelný, může být velmi efektivní a pohodlný. Pokud je obývací pokoj malý, je lepší mít kompaktní tvar (nejjednodušší způsob uspořádání obývacího pokoje je, když má interiér obdélníkový tvar podobný čtverci).

Zkontrolujte také: Barvy stěn v obývacím pokoji >>>

Větší obývací pokoj může mít rozšířený plán (například písmeno L) nebo rozbitý. Při uspořádání obývacího pokoje je důležité, aby v něm byly funkční zóny odděleny, a aby mezi nimi komunikovala spíše než jejich prostřednictvím.

Jak zařídit vstup do obývacího pokoje?

Uspořádání obývacího pokoje musí být přizpůsobeno celému bytu. Vstup do místnosti by měl být z předsíně jasně viditelný a měl by mít své postavení. Jeho umístění často ovlivňuje možnost funkčního rozdělení místnosti. Uspořádání obývacího pokoje závisí také na rozestupu a počtu dveřních otvorů a oken.

Schody v obývacím pokoji - co stojí za to vědět?

Zajištění obývacího pokoje schody může být velmi zajímavé. Na jedné straně mohou vnitřní schody zvyšovat prestiž obývacího pokoje, na druhé straně však zabraňují kolizi bez propojení s podkrovím (podlaha). Argumentem pro jejich umístění v obývacím pokoji je obvykle touha úzce propojit celý dům, což podporuje integraci rodiny. Je dobré, že schody v obývacím pokoji jsou blízko vstupu do něj - k těm, které se nacházejí ve vzdáleném rohu, budete muset projít celou místnost. Přístup k nim by neměl být blokován žádným nábytkem, protože by to omezilo svobodu pohybu mezi podlahami.

Při uspořádání obývacího pokoje je rozhodující poměr plných stěn ke dveřím, oknům, balkonovým dveřím a dalším otvorům. Jejich uspořádání určuje komunikaci v obývacím pokoji, možnost správného uspořádání prostoru, rozdělení do funkčních zón, nastavení nábytku, nalezení dobrého místa pro televizi nebo hrací zařízení, stejně jako příležitost obdivovat zahradu, terasu nebo dobře udržovaný balkon.

Jak propojit obývací pokoj s ostatními místnostmi?

Obývací pokoj by měl být snadno přístupný, takže by měl být ve středu domu. Je však třeba si uvědomit, že komunikace uvnitř obývacího pokoje a východy z ní nepřekračují funkční zóny. Není dobré, pokud se z obývacího pokoje stává komunikační uzel a prochází jím například do spacího prostoru nebo do kuchyně. To je běžná chyba při uspořádání obývacího pokoje s kuchyní. Je také důležité, jak se obývací pokoj spojuje s chodbou a jaký výhled se otevírá před vstupem. Výhodně jsou umístěny na jedné ose s výstupem na terasu. Jídelna by měla být mezi posezením a kuchyní. Jedná se o přirozený nárazník mezi kuchyní a obývacím pokojem. V blízkosti obývacího pokoje by měla být umístěna koupelna pro hosty, ale dveře nesmí být vidět.

Vstup z obývacího pokoje na terasu nesmí probíhat středem žádné zóny, zejména oblasti volného času. Ideálně by měly přirozeně dělit zóny, jako jsou jídelní a sedací prostory. Výhled do zahrady přes balkonová okna by neměl být zakryt nábytkem (pohovky, stůl). Je dobré, že ho můžeme při odpočinku obdivovat. To jistě usnadňuje velké zasklení, díky kterému je zeleň součástí výzdoby obývacího pokoje. Nejlepší je, když má obývací pokoj více než jednu vnější stěnu, protože okna pak mohou jít do několika částí světa a osvětlit ji v různých denních dobách.

Jak vyzdobit obývací pokoj? Vybíráme barvy

Barvy v salonu, nebo spíše rozhodnutí, které si vybrat, jsou pravděpodobně nejběžnějším dilematem v uspořádání salonu. Pamatujte, že interiér obývacího pokoje by neměl být místem náhodného setkávání barev. Předpokladem pro harmonii uspořádání obývacího pokoje je promyšlená kompozice. A ve složení nejsou žádné lhostejné nebo nedůležité prvky.

Nezapomeňte, že uspořádání obývacího pokoje již závisí na prvním rozhodnutí, například na výběru povrchových materiálů (podlaha, stěny, okna atd.). Předtím, než začneme uvažovat o nábytku, textilu, tapetách nebo malbách, jsou uvnitř uvnitř permanentní dokončovací prvky: tesařství, parapety, radiátory, dřevěný strop nebo sloupy, podlaha, schody nebo balustráda. Jejich materiály a barvy mají velký význam při uspořádání obývacího pokoje. Proto je před nastavením obývacího pokoje dobré mít připravenou vizi barvy interiéru. Uspořádání bude snazší, pokud zvolíme barvy, pohybující se jedním tónem, například v rozmezí béžových nebo bílých, než pomocí kontrastních kombinací. Žádná barva v salonu neexistuje sama o sobě, všechny se mění ve vztazích s ostatními. Stejný materiál na podlaze se může lišit v závislosti na tom, s jakou barvou ji kombinujeme!

Uspořádání obývacího pokoje: jak uspořádat lampy?

Při uspořádání obývacího pokoje je výběr osvětlení důležitým bodem. Začněte od stropu. Přemýšlejte o tom, zda ve svém obývacím pokoji potřebujete centrálně zavěšenou lampu (ano - pokud pod ní umístíte například stůl - ne nutně - pokud je jídelna nebo posezení ve vzdálenosti 1 - 2 metry a chcete ho osvětlit shora). Stropní osvětlení v obývacím pokoji nemůže bolet oči a ohromit. Doporučujeme stínítka zavřené a skryté zespodu, opticky světlo. Stropní světelné body v obývacím pokoji lze namontovat také na tmavou zeď a kuchyňský kout. Nástěnné osvětlení v uspořádání obývacího pokoje - ve formě nástěnných svítidel nebo proužků - bude užitečné pro rozjasnění velkých ploch, výklenků, fotogalerií, nábytku a RTV. Nezapomeňte v obývacím pokoji na stojací lampu a menší stolní nebo noční lampičky. Umístíte je na čtecí křeslo, konferenční stolek, příborník nebo TV.

Zajištění obývacího pokoje: zajistíme TV koutek

TV koutek má důležité místo v uspořádání obývacího pokoje. Kde ji ozdobit? Nejlepší místo pro televizi v obývacím pokoji je zeď od okna (nikoli naproti, protože sluneční paprsky odrážející se na obrazovce ztěžují sledování televize). Pohovka by měla být umístěna před přijímačem v minimální vzdálenosti tří úhlopříček obrazovky. V jaké výšce by měl být televizor umístěn? Je dobré, když střed obrazovky klesne na úroveň očí. Chcete-li to zjistit, zvažte průměrnou výšku diváků a výšku sedačky. Standardní televizory jsou zavěšeny 100–110 cm nad podlahou.

Na co připojit televizor? Například do speciálního ramene (zkontrolujte jeho nosnost, horizontální a vertikální dosah ramene). Televizor lze také umístit do sádrokartonového pouzdra (na ocelové profilové mřížce), což umožňuje skrýt zapojení. Nebo možná dáváte přednost projektoru v obývacím pokoji? Kam ho namontovat? Zařízení pro hraní domácího kina může být umístěno například v zavěšeném stropu - ve výtahu, který pracuje na dálkovém ovladači, zatahovatelný pro promítání a zatažen za ním.

Jak vyzdobit obývací pokoj: galerie inspirujících fotografií

Inspirace a nápady pro uspořádání obývacího pokoje. Prohlédněte si fotografie interiérů s moderním, klasickým skandinávským designem interiéru.

obývací pokoj Warszawski Mokotów

Autor: martaczerkies

15 nápadů pro koberce v obývacím pokoji v různých stylech

Moderní lampy do obývacího pokoje

Kategorie: