Jak spravovat položky doma, aby bylo možné udržovat pořádek efektivně a efektivně?

Při objednávce není nejdůležitější rozhodovat o tom, co zahodit, ale co s vámi držet - takto Marie Konmo, moderní autorita v oblasti úklidu domácnosti, přesvědčí svou myšlenkou známou jako metoda KonMari. Metoda KonMari pro organizaci bezprostředního okolí vede k jednoduchým a efektivním principům udržování pořádku v bytě.

Marie Kondo, narozená v roce 1985 v Japonsku, autorka bestselleru „Tokeimeki. Kouzlo čištění “se stalo autoritou pro lidi z celého světa v oblasti udržování pořádku doma. Autor pomáhá řešit problémy mnohem zásadnější než odstraňování různých typů skvrn nebo odstraňování prachu z bytu. Marie Kondo vám řekne, jak se zbavit špatných návyků a uspořádat prostor domu řádně, a tak přátelštěji pro obyvatele a snáze udržovat čistotu.

Případ je pozoruhodný, protože podle výzkumu se během roku uklízí doma - házení odpadků, stírání prachu a pohybujících se předmětů z místa na místo - v průměru je stráveno až 200 hodin. Nezdá se vám, že život, kde se nemusíte čistit nebo jen zřídka, úžasný? To je možné díky minimalismu, což je neobvyklý nástroj, který mění přístup k objektům a organizaci prostoru v domácnosti.

Domácí zakázka podle Marie Kondo

Vaše úvahy o čištění v knize "Tokeimeki." Kouzlo čištění “ Marie Kondo spojila 9 principů. Zde jsou:

1. Vyčistěte jednou provždy. Plánované objednávky rozdělte do etap a poté je metodicky implementujte. Namísto času se zaměřte na kvalitu, protože díky tomu nebudete ztrácet čas opravou.

2. Pokračujte v objednávce kategorie předmětu, nikoli jeho umístění. Pokud uspořádáte oblečení, sbírejte je ze sušičky, vyjměte je z prádla, sundejte je z křesla. Pokud máte v bytě denní péči o květiny, projděte se kolem domu. Pokud vysáváte, nezůstávejte ve stěnách jedné místnosti.

3. Zacházejte s věcmi s úctou. Nestohujte se, nedovolte jim, aby se ohýbali nebo poškrábali, a také rychle opravujte nebo opravujte poškozené. Ujistěte se, že věci, které se rozhodnete opustit v bytě, vypadají dobře a slouží vám dobře.

4. Zbavte se věcí, které vám nedávají radost. Předpokladem pro udržení každého objektu doma by měla být jeho funkčnost, sentimentální hodnota nebo krása. Položky, které nesplňují žádné z těchto kritérií, by měly být jednoduše zlikvidovány.

5. Organizovat samostatně. Vyberte si své vlastní věci. Díky tomu bude rozhodnutí o tom, zda něco opustit nebo zahodit, být výrazem vaší vůle a nikoli někoho jiného. Vyhnete se také nepříjemným a dráždivým otázkám, jako jsou „jste si jisti nebo jste si jisti, že to už nebude užitečné?“

6. Určete místo pro každou věc. Logicky organizovaný prostor je předpokladem pro udržení pořádku v domácnosti. A samotný proces objednávání nebude trvat příliš dlouho, pokud si vyvinou zvyk uvádět věci na místo.

7. Zahoďte nejprve a poté zařaďte. Marie Kondo doporučuje zahájit úklid shromážděním všech věcí, o které se chceme starat na jednom místě - na stole nebo dokonce uprostřed podlahy. To usnadní rozumný výběr, který by měl předcházet procesu uspořádání předmětů do skříní, skříní, zásuvek nebo krabic.

8. Na podlaze nic neleží. Nejde jen o japonskou lásku k vesmíru, ale také o zvyk na odkládání věcí.

9. Při plánování objednávky postupujte podle kategorií položek v následujícím pořadí: oblečení - knihy - dokumenty - malé předměty (např. Talíře, kosmetika, kuchyňské doplňky atd.) - položky sentimentální hodnoty (např. Fotografie). Při organizaci kategorie se nezabývejte věcmi z jiné. Jednat metodicky.

Minimalismus. Neortodoxní přístup k metodě KonMari

Způsob objednávání Marie Kondo v Polsku se může zdát kontroverzní. Někteří naznačují, že KonMari nebude pracovat pro rodinu s dětmi. Podle ostatních radikálně na jedné straně vynucuje na jedné straně štíhlost bydlení a umožňuje bohatství společnosti; V Polsku máme zase obecně lepší podmínky pro ukládání věcí pro případ, ale v případě potřeby méně peněz na nákup nových věcí. Přesto stojí za to načrtnout alespoň 5 principů udržování pořádku metodou Marie Kondo, která může být spojena s proudem rozumného, neortodoxního minimalismu :

1. Pro každou položku nastavte trvalé úložiště (a odložte stranou).

2. Veškeré předměty skladujte podle jejich kategorie a v blízkosti míst, kde se používají (nešírejte se po bytě).

3. Předměty, které jsou poškozené, rozbité nebo již nevykonávají svou funkci, opravují nebo zlikvidují co nejdříve (neukládejte je zbytečně).

4. Pokud vám čištění trvá déle než 5 minut, raději to udělejte hned (a místo toho, abyste jej položili na židli, vložte svetr do skříně)

5. Jednou za šest měsíců opakujte analýzu a výběr položek, které vlastníte (díky nimž nebudete narůstat tisíce položek).

Ve světle těchto pěti principů minimalismus, chápaný jako nástroj, nejen vyhazuje zbytečné věci, ale důkladnou analýzu a výběr vlastněných předmětů . Prostě rozdělte všechny malé věci podle jednoduchého schématu - užitečné, krásné, sentimentální . Pokud položka nespadá do výše uvedených kategorií, měli bychom ji v závislosti na úrovni spotřeby prodat / rozdat nebo zlikvidovat / recyklovat . Po této analýze by doma měly zůstat pouze objekty, které se nám líbí a které používáme.

Použití 5 principů minimalismu bude usnadněno níže uvedeným diagramem

Jak spravujete položky doma?

Kategorie: