Laminované panely lze také efektivně renovovat

Podlahové panely mohou být používány po mnoho let za předpokladu, že jsou pečovány a řádně udržovány. Co když je podlaha již poškozená? Místo výměny panelů v bytě se podívejte, jak je můžete opravit sami nebo pomocí specialisty. Náklady budou ve srovnání s umístěním nových panelů malé a spokojenost je další odměnou. Zde je několik praktických rad.

Obnova panelů - samostatně nebo se specialistou?

Poškození panelů je nejčastěji poškrábáním, skvrnami, defekty nebo pouze poškrábáním vrchní vrstvy, což činí podlahu méně přitažlivou. V případě drobných nedostatků, jako jsou například škrábance nebo dokonce dutiny, to zvládneme sami. Se škrábáním je to jiné. Renovaci panelů pomocí této metody by měl provádět odborník. Teoreticky můžete podlahu pískovat sami, ale nemáme žádnou záruku, že to uděláme rovnoměrně.

Jak obnovit podlahové panely? Způsoby, které jsou skutečně efektivní

Škrábání - tento typ opravy podlahových panelů může fungovat pouze tehdy, jsou-li panely tloušťky nejméně 8 mm, protože samotné broušení způsobí ztrátu vrstvy asi 2 mm. Můžeme seškrábat dřevěné panely a po odstranění vhodné vrstvy je tu druhá důležitá fáze - lakování nebo olejování speciálními přípravky, které budou patřičně chránit podlahu. Lze laminované panely poškrábat? Ano, ale za předpokladu, že jejich horní vrstva má dostatečnou tloušťku - je nejlepší ji zkontrolovat v obchodě nebo u výrobce.

Nábytková tužka - pro mělčí škrábance je vhodné použít voskovou tužku - můžete si ji koupit v obchodech pro kutily nebo v internetových obchodech. Nebude to trvalé řešení, takže je nutné postup z času na čas opakovat.

Opravte hmotu - jak renovovat poškrábané podlahové panely, pokud jsou příliš tenké na to, aby se poškrábaly? Opravit hmotu bude skvělý způsob. Renovace podlahových panelů se provádí nanesením speciální pasty místo vady. Hmota pokryje vadu a dalším krokem bude malování lakem vhodné barvy podobné barvě panelů.

Malování laminovaných panelů - to je poslední možnost. Kromě toho se v poslední době stala módou i renovace laminátových panelů malbou. Změnou barvy můžeme dát interiéru nový styl - například skandinávský, výběr šedé nebo bílé. Před lakováním podlahy otřete horní vrstvu, aby se barva lepila lépe. Stačí to udělat s běžným brusným papírem, také si pamatovat soklové lišty. Poté podlahu důkladně očistěte a naneste speciální nátěr určený k lakování panelů. Barva musí být nanesena několikrát (dokonce osm tenkých vrstev) a mezi jednotlivými malbami počkat asi 3 hodiny (nebo tolik, jak doporučuje výrobce). Pracujeme s válečkem nebo štětcem. Natírání podlahových panelů poskytuje podlaze dostatečnou ochranu a trvanlivost. Podlaha bude odolná vůči oděru a nečistotám a navíc zcela změní vzhled interiéru.

Lakování podlahových panelů MDF - princip je stejný jako u laminátových panelů. Stírali jsme horní vrstvu a potom celou vrstvu zakryli následnými vrstvami barvy.

Užitečné informace: Dokonce ani renovace laminátových panelů není obtížná, jen trochu vynalézavost a čas.

Jak se starat o podlahové panely, aby nebylo nutné je opravovat?

Už víme, jak renovovat panely, ale je mnohem lepší se o ně starat předem. Časté čištění bude užitečné - panely se snadno umývají a vysávají, takže se neznečišťují a za škrábance je odpovědný písek přiváděný z vnějšku. Kromě toho můžete použít různé lešticí prostředky a pasty, které také chrání vrchní vrstvu panelů.

Pokud jsme se rozhodli pro dřevěné panely, stojí za to je pravidelně leštit a voskovaná podlaha - voskování každých pár měsíců, aby panely neztratily svůj lesk a dřevo zůstalo plně chráněno.

Nejdůležitějším pravidlem pro péči o panely je však správná volba třídy oděru. Kvalita záleží, a pokud si chceme užít podlahu po mnoho let, zaměřme se na třídu AC4 a dokonce i AC5. Takové panely lze bezpečně chodit v botách, protože jsou odolné proti poškrábání a, je-li to nutné, vhodné pro poškrábání.

Podlaha z vinylových panelů

Jaké podlahové panely do kuchyně?

Lehká podlaha - jaké barvy tomu odpovídají?

Kategorie: