Nejmódnější barvy sezóny? Jedná se především o teplé a energické barvy - různé odstíny červené, oranžové, růžové, vínové nebo žluté

Látkové barvy jsou jednoduchým a efektivním způsobem, jak změnit interiér a ušetřit nějaké peníze. Tímto způsobem můžeme dát druhý život starému polštáři, ložním prádlu, záclonám nebo oblečení. Která látka bude nejlepší? Potřebujete speciální schopnosti malovat na látky? Představujeme hotová řešení a inspirace.

Barviva na látky, nebo kde začít?

Začněme barvením tkanin, protože je to něco úplně jiného než malování na textilie. Chcete-li změnit barvu polštáře, prostěradla nebo košile, nejprve zvažte, zda je materiál vhodný k barvení. Bavlna, len a hedvábí, které jsou přírodními materiály, zde budou fungovat nejlépe. Syntetika může barvu zachytit nerovnoměrně (nebo ji vůbec nezachytit), takže je lepší ji riskovat. Pokud máme zájem o barvení tkanin, a tedy o změnu jejich barvy, budeme potřebovat speciální barviva - bezpečná, efektivní a trvanlivá.

Látková barviva: kde koupit?

Největší výběr lze samozřejmě najít v internetových obchodech. Stacionární, podívejme se na ně v obchodech s materiály a galanterií. Lze je zakoupit v kusech, v sáčcích (cena asi 2 PLN) nebo v baleních (asi 20 PLN).

Metody barvení: látky pro barvení za studena

Toto je nejjednodušší, i když poměrně časově náročná metoda. Pokud chceme barvit látky ručně, mělo by být barvivo rozpuštěno ve vroucí vodě a potom nalito do mísy vlažnou vodou. Potom látku ponoříme a namočíme ji tak, aby důkladně zachytila barvu. Poté opláchněte čistou vodou s přidáním octa, aby barva přetrvávala.

Látková barva - barvení v pračce

Méně pracná metoda je barvení v pračce. Zařízení je nastaveno na praní při teplotě 40 - 60 stupňů a barvivo se umístí na místo prášku. Nakonec přidejte ocet. Nesmíme zapomenout na točení prádla.

Důležité: barvené textilie musí samy vyschnout. Nesušte je na slunci.

Barvení syntetických tkanin

Pokud chceme barvit syntetické tkaniny, jako je polyester, sáhneme po barvivech speciálně určených pro toto. Najdete je například pod názvem syntetická barviva. Bohužel jsou méně dostupné a dražší. Barviva pro smíšené textilie (kde je minimálně 50% přírodního materiálu) je mnohem snazší najít.

Textilní malba

Malování na látku se velmi liší od barvení. Nejprve to lze porovnat s malbou na plátně. Používáme štětce a speciální barvy.

Barva pro malování tkanin je k dispozici v obchodech s uměleckými předměty nebo v dobrých obchodech s papírnictví. To je docela velký výdaj - za malou sklenici (50 ml) zaplatíme přibližně 5 PLN. Takže pokud chceme dokončit celou škálu barev, musíme se připravit na úkor několika desítek zlotých. Kromě barev můžeme zakoupit také značkovače tkanin. Zajímavým řešením bude také stříkací barva na textilie, která nám umožní pracovat pomocí šablon.

Malování na látku - kutilství

Jak například namalujete něco na polštář? Za prvé, opět stojí za to vybrat si přírodní materiál, na kterém bude barva dobře přilnout. Pokud nechcete malovat na látku „okamžitě“, vše, co musíte udělat, je připravit šablonu a nastínit obrysy (jednoduché formy jako květina, motýl nebo listy budou fungovat skvěle). Zajímavým řešením mohou být také zrcadlové vzory, například u brambor. Později stačí vybrat vybrané prvky štětcem a efekt bude perfektní!

Před použitím barvy si pozorně přečtěte návod - některé jsou okamžitě připraveny k použití, jiné je třeba smíchat s vodou. Měli byste také vědět, kolik času barva schne a zda je třeba ji například opravit železem.

Dobrá rada: pokud plánujete malovat často a chcete ušetřit, je lepší používat barvy.

Látkové barvy - je to snadné!

Barva černé tkaniny nám pomůže obnovit naše oblečení a barva bílé tkaniny se stane základem pro jiné barvy nebo pomůže sjednotit barvu tkaniny - to jsou jen příklady aplikací barviv. Pro mnoho lidí je barvení tkanin vášní. Díky nim můžete měnit nejen oblečení, ale i povlečení, záclony, ubrusy, potahy na pohovky. Vše záleží pouze na naší fantazii!

Poznámka: Před barvením nebo lakováním tkaninu omyjte, i když je nová. Výsledkem bude, že barva „chytne“ lépe a barva vydrží déle.

Tkaniny, na které jsme malovali barvy, se lépe umývají ručně při nízké teplotě.

Módní záclony a záclony - co si vybrat?

Přikrývka do ložnice

Vybíráme ložní prádlo: jak to přizpůsobit stylu ložnice?

Kategorie: