Kino může mít kdokoli doma - slušný projektor HD pro domácí použití je nákladem 2 000 zlotých. Díky tomu si můžeme vychutnat 100palcovou obrazovku nebo větší. Samotný projektor však není všechno, protože projekční plátno je také klíčovým prvkem. Může se jednat o speciálně malovanou zeď, elektrickou promítací plochu skrytou ve stropě nebo jiné řešení - doporučujeme co zvolit.

Projektor versus televize - výhody velké obrazovky

Kino doma je skvělá věc, zejména proto, že kvalita zvuku a obrazu v multikinech kin není vždy působivá, a my můžeme mít pohodlné kino s pohodlnou pohovkou pro sebe a své blízké. Co potřebujete vědět o projektorech, když se vám to líbí? Zaprvé, současné projektory jsou poněkud zastaralé, pokud je porovnáme s nabídkou televizorů. Projektor, který dokáže skutečně konkurovat televizním nákladům … desítky tisíc zlotých. Taková zařízení nabízející nativní rozlišení 4K a podporu technologie HDR jsou vyráběna společností Sony a JVC. Projektory, které se zabývají 4K, stojí nejméně 5 000 PLN, zatímco HD projektory stojí asi 2 000 PLN.

Kromě projektoru potřebujeme také zdroj signálu, protože samotný projektor, stejně jako monitor, není vybaven televizním tunerem. Potřebujete tedy dekodér, přehrávač disků Blu-ray, počítač, multimediální přehrávač nebo konzolu. Potřebujeme také reproduktory. Kromě toho je nutné místnost řádně připravit - je nutné ji ztmavit (koneckonců, od jara do podzimu tma padá pozdě) a promítací plátno nebo alespoň správně připravená zeď. Proto projektor není tak univerzální jako televizor a nyní jsou na trhu 82palcové televizory, které stojí méně než 10 000 PLN. Projektor je zábava a radost z velké obrazovky, ale vyžaduje odpovídající přípravu a minimum technických znalostí. Měli bychom mít samostatný prostor pro projektor nebo obývací pokoj připravený tak, aby se z něj během několika minut proměnilo kino. Pojďme k clou, což je promítací plátno.

Potřebujeme promítací plátno pro filmy?

Teoreticky, abychom mohli projektor používat, potřebujeme jen kousek hladké zdi. A co víc, výrobci projektorů inzerují některá zařízení s funkcí přizpůsobení obrazu barevné zdi. Samozřejmě můžete použít a zobrazit obrázek tímto způsobem. Přesto je to spíše provizorní a rozhodnuté pro občasné prohlížení na pozemku, na dovolené a když je projektor spíše gadget, než má sloužit jako domácí kino. Promítací plátno je vyrobeno ze speciálního materiálu, jehož úkolem je správně absorbovat světlo. Díky tomu je obraz jasnější, má vyšší jas a celkově působí dojmem lepší kvality. Navíc, když mluvíme o typické obrazovce, můžeme ji vždy skrýt, a tak mít na zdi menší televizi pro sledování filmů během dne nebo obrázků nebo cokoli jiného.

Typy promítacích ploch - jakou promítací plochu byste si měli zvolit?

Nejprve musíme přemýšlet o tom, jaké promítací plátno potřebujeme. Má to být přenosné promítací plátno nebo nástěnné promítací plátno, nebo možná zasunovací stěna a strop ?

Promítací plátno stativu je další zajímavá možnost, ale více podnikání než doma. Existují však domácí projektory a projekční plátna pro stativy, které se dobře daří za soumraku. Jsou dobrým způsobem, jak používat projektor na balkóně, na terase, na zahradě nebo na pozemku. Doma bude projekční plátno zabírat příliš mnoho místa.

Typickým promítacím plátnem je nástěnný model, který trvale namontujeme. Toto řešení funguje nejlépe v oddělených místnostech, které fungují jako domácí kino. Hlavní výhoda? Především možnost použití materiálů nejvyšší kvality. Promítací plátno je tužší a z projektoru dostává lepší obraz.

Nástěnné a stropní zástěny jsou rolované zástěny, které lze rychle skrýt nebo zabudovat zavěšeným stropem. Obrazovku lze vytáhnout ručně, ale stále více se používá elektrické ovládání pomocí dálkového ovladače, tlačítka na zdi nebo jako součást inteligentního domácího systému. V současné době můžete automatizovat tak, že při spuštění projektoru se zavírají také žaluzie, zhasne světlo a zhasne projekční plátno.

Rovněž stojí za zvážení, jakou barvu by měla být obrazovka: více stříbřitá, polomatná nebo matná. Vše záleží na projektoru, který používáte, a na vlastnostech vybrané místnosti. Můžete také použít zadní projekci (projektor je umístěn za obrazovkou). K správnému zobrazení obrázku je pak zapotřebí jiný typ obrazovky.

Dalším důležitým problémem je formát. Obrazovky s poměrem stran 4: 3 zapomínají na staré počítače, jedná se však o obchodní řešení. Pro domácí kino se používá hlavně poměr stran 16: 9 známý z televizorů. Některé však mohou být lákány širší obrazovkou, typickou pro kino, tj. S poměrem stran 21: 9.

Kolik stojí projekční plátno?

Náklady na projekční plátno se pohybují od 150 PLN do několika desítek tisíc zlotých. Pokud se nejedná o řešení rozpočtu, měli byste konzultovat projektor a obrazovku s profesionály. Na trhu existuje několik společností, které se zabývají vytvářením soukromých kinosálů a individuálních řešení salónů.

Zeď jako projekční plátno - výhody a nevýhody řešení

Zajímavým a relativně levným způsobem, jak vytvořit promítací plátno, je použít zeď. Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že nepotřebujeme žádné další prvky, ovládací prvky, rámce. Navíc, když změníme názor, můžeme jej rychle překreslit. Nevýhodou je potřeba přidělit prostor pro promítací plátno. Tuto zeď nebudeme používat jiným způsobem. Bude to velký povrch o rozměrech 120 až 150 palců pouze pro sledování filmů. Stojí za to použít speciální barvy nebo vhodné směsi vytvořené pro stříbrné plátno. Takové barvy mají nejen správnou barvu, ale také specifickou strukturu - takže se „chovají“ jako plátno pro promítání filmu. Jsou dražší než běžné barvy. Budeme za ně platit od 100 do 300 PLN za 0, 5 l a musíme počítat s malbou dvou nebo tří vrstev.

Promítací plátno je skutečné kino doma

Promítání filmů doma je spousta legrace. Cítíme se v kině každý den a je to mimořádně exkluzivní, protože s vašimi oblíbenými nápoji, lahůdkami a především filmy, seriály a hry. Promítací plátno je také opravdu velký obraz - průměrné velikosti jsou 100, 120 nebo 150 palců. Mezitím jsou typické televizory v současné době 55-65 palců. Musíte si však být vědomi skutečnosti, že pokud chceme dosáhnout nejlepších, skutečně filmových efektů, je to také logistická výzva a poměrně nákladný podnik.

CES 2022-2023 - Televizory. Las Vegas trendy

TV v obývacím pokoji: nejlepší uspořádání

TV v obývacím pokoji

Kategorie: