Nechcete nechat ujít skvělý televizní film nebo jinou epizodu své oblíbené série? Zde se hodí DVD vypalovačka. Je to trochu zastaralé, ale stále je to užitečný způsob, jak nahrávat své oblíbené programy. V počítači může být také užitečná externí vypalovačka DVD. Je to stále jeden z nejlevnějších způsobů archivace dat. Jak víte, vždy stojí za to mít zálohu! Podívejme se, jak vypadá situace u DVD rekordérů pro TV a počítač.

DVD rekordér pro televizi - produkt duchů

DVD rekordéry triumfovaly na začátku 21. století. Zvykli jsme si na videorekordéry a kazetové nahrávky, rádi jsme takové řešení použili. Dnes je důležité si uvědomit, že samotný standard DVD je zastaralý. Naše televizory mají rozlišení 4K nebo HD a DVD přehrávače byly nahrazeny zařízeními, která podporují Blu-ray a UHD Blu-ray disky. Ještě častěji jsme úplně zapomněli na služby videa na vyžádání a výhody internetu, včetně YouTube. To však neznamená, že neexistují žádné rekordéry - dobrým příkladem je model Panasonic DMR-EX97SEGK, i když to stojí více než 1 500 PLN. Zařízení může nahrávat na DVD, má také vestavěný pevný disk a digitální pozemní televizní tuner.

Použité vybavení koupíme levněji, ale stojí za to se ujistit, že je plně funkční. Je však třeba si uvědomit, že moderní set-top boxy a televizory používající digitální konektor HDMI jsou chráněny proti kopírování, takže možnosti záznamu obsahu na takovém DVD rekordéru budou velmi omezeny, například na základní pozemské televizní kanály. To však neznamená, že nemůžeme nahrávat naše oblíbené filmy a programy. Děláme to však trochu jinak.

Jak vyměnit DVD rekordér za televizor?

Nejprve, pokud používáme kabelovou nebo satelitní TV a chceme nahrávat programy, měli bychom se zeptat operátora, zda existují dekodéry s PVR (Personal Video Recorder) nebo jednoduše - s vestavěným pevným diskem. Většina kabelové televize a všechny satelitní platformy takové vybavení nabízejí. V některých případech jsou nahrávky uloženy v cloudu kvůli svazku vysokorychlostních optických vláken. A co víc, u některých operátorů můžeme vrátit jakýkoli kanál i o týden zpět. Služby VOD s přístupem k četným archivním nahrávkám jsou z velké části nabízeny. Při použití pozemní televize můžeme často připojit externí pevný disk nebo USB flash disk přímo k televizoru nebo tuneru (dekodéru) a nahrávat tak programy. Nahrávky však nemůžeme sdílet. Z důvodu ochrany autorských práv jsou chráněny a lze je přehrávat pouze na zařízení.

DVD rekordéry pro televizory prakticky zmizely z trhu, ale nové formy nahrávání nebo přístupu k obsahu poskytují vyšší kvalitu zvuku a obrazu a větší pohodlí. Díky interaktivnímu televiznímu programu na obrazovce si můžeme bez velkého úsilí vybrat programy, které nás zajímají, a programové nahrávání i celých ročních období série. Alternativou jsou video služby, kde najdete také přístup k četným filmům a seriálům, které již byly vysílány. Na druhé straně DVD rekordéry v počítačích jsou úplně jiné věci.

Externí vypalovačka DVD pro váš počítač - je to dobrý nápad?

Stále více volíme notebooky místo stolních počítačů. Stolní i přenosné počítače jsou však menší, štíhlejší a postrádající jednotky pro přehrávání a nahrávání disků CD a DVD. Pokud nám to záleží, můžeme si vybrat externí vypalovačku DVD. Toto je dostupné řešení. Takovou vypalovačku DVD připojíme ke konektoru USB, vždy ji můžeme vzít s sebou a připojit ji k různým počítačům.

K čemu slouží vypalovačka DVD? Za prvé, pro kopírování dokumentů, fotografií a dalších materiálů jako zálohy. Vyplatí se však zakoupit DVD s prodlouženou životností a uložit je na bezpečném místě, aniž by byly vystaveny slunci nebo vlhkosti, abychom je mohli přehrávat na jiných místech. Nezapomeňte však, že DVD je menší než 5 GB, což v současné době není příliš. Možná nás zláká Blu-ray rekordér nebo speciální disky určené výhradně pro archivaci. Tato řešení jsou však blíže k profesionálům. Při současné ceně 16, 32 a 64 GB flash disků a velkých pevných disků není nákup DVD rekordéru a poměrně dlouhý proces nahrávání nejlepším řešením. Existují však situace, kdy je to nutné. Vypalovačka CD bude užitečná např. V případě, že máme CD přehrávač v autě a chceme jej používat.

Která vypalovačka DVD bude dobrá?

Základní záznamník pro stolní počítač nebo vyhrazená kapsa stojí 50 PLN. Dostupné modely zahrnují LG SUPERMULTI DVD + GH24NSB0 nebo LITEON IHAS124-14. Externí záznamníky lze zakoupit od PLN 99, např. ASUS LITE INTERFACE SDRW-082S nebo TRANSCEND. Apple má také svůj USB rekordér s názvem SUPERDRIVE. Stojí to asi 300 PLN. Za 370 PLN koupíme externí vypalovačku DVD DVD, která také umožňuje vypalovat disky Blu-ray (model LG BP55EB40). Zajímavým zařízením je ASUS Impresario SDRW-S1 LITE - vypalovačka DVD vybavená zvukovou kartou současně, která vám umožní získat skvělý zvuk z CD. Podporuje také odolné disky M-DISC, jejichž spolehlivost je asi 140krát větší než u standardních disků DVD.

Nebojte se použít nová řešení místo vypalovačky DVD

Ačkoli DVD rekordéry pro počítače a televizory jsou stále dostupné na trhu, jejich historie se pomalu končí. To také znamená, že nákup takového zařízení dnes a vypalování disků může ztratit svůj raison d'etre za 5-10 let. V současné době bychom měli raději přemýšlet o tom, jak přenášet data ze starých disků na jiná média, abychom chránili filmy nebo fotografie na nich uložené.

Namísto použití DVD rekordérů pro televizory sáhneme po řešeních od operátorů, která vám umožní sbírat filmy a seriály po mnoho týdnů a pohodlně je přehrávat - bez natahování disků. V případě počítačů jsou externí a interní DVD vypalovačky nahrazeny pevnými disky, flash pamětí a cloudem. Nyní převedeme více dat na zabezpečené, bezplatné cloudové jednotky než na DVD. Disk Google je zdarma 15 GB, zatímco uživatelé aplikace Microsoft OneDrive for Office mají až 1 TB bez příplatku. A soubory budou vždy po ruce!

Jak vybrat nejlepší TV

Montáž na zeď TV KROK ZA KROKEM

Uspořádání obývacího pokoje: jak zapadnout televizi do uspořádání obývacího pokoje?

Kategorie: