Který kuchyňský pult je nejlepší? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, zejména proto, že jednotlivé materiály se liší svými funkčními vlastnostmi a dekorativními vlastnostmi. Představujeme proto přehled kuchyňských desek.

Pracovní deska pro kuchyň by měla být nejen odolná a odolná. Co jiného by se mělo řídit při výběru pracovní desky do kuchyně? Představujeme průvodce: kuchyňské desky, ceny, srovnání funkcí a výkonu.

Kuchyňská pracovní deska může být vyrobena z kamene, skla, dřeva, kovu, konglomerátu, kompozitové nebo laminované desky. Ceny kuchyňských desek za metr čtvereční se pohybují od několika desítek do … no: kdy říci zastavit? Před použitím nejvhodnější pro nás je vhodné si představit sami sebe, než si vybereme to nejvhodnější: jak jej nejčastěji zašpiníme, nalijeme na něj vodu nebo jej udeříme nožem? Jak intenzivně používáme povrch pracovní desky? Po zodpovězení všech obtížných otázek týkajících se naší „smrtelné hříchy“ můžeme začít rozhodovat, který stůl koupit do kuchyně!

Zkontrolujte: 10 inspirací pro kuchyňské desky. Kterou kuchyňskou desku byste si měli vybrat? >>

Vybíráme kuchyňské desky: ceny a trvanlivost

V kategorii DURABILITA mezi kuchyňskými deskami jsou žulové desky nejlepší. Je nemožné je zašpinit nebo poškrábat, můžete na ně položit horké hrnce nebo rozbít maso kotletami (je také odolné proti mechanickému poškození). Kámen má malé póry, proto je jeho vstřebatelnost nízká. Továrna impregnovaná nám může sloužit po mnoho let, aniž bychom tuto akci opakovali. V tomto případě je cena kuchyňských desek asi 600 PLN / m2.

Vybereme kuchyňský pult!

Když hledáte levnější protějšky, nenechte se oklamat jinými kamennými deskami. Žádná jiná kamenná surovina není odolnější než žulová deska. Mramorové kuchyňské desky, bez řádné impregnace, je velmi snadné skvrny. Ale také speciální impregnace nezaručuje pevnou barvu - banální citrónová šťáva může trvale zabarvit mramorový povrch desky.
Hned za žulovými deskami je kuchyňská deska vyrobená z moderních kompozitů - směs minerálů kombinovaných se syntetickými pryskyřicemi (např. Polyesterem a akrylem) a pigmenty - umístěna jako extrémně odolná. Nejoblíbenější kompozity jsou korian, marlan, kerrock a top stone. Desky z nich vyrobené, kromě trvanlivosti srovnatelné s žulovou, mají tu výhodu, že mohou být volně tvarovány. Díky zvláštnostem tohoto materiálu nejsou vidět žádné spoje mezi prvky pracovní desky, takže i umyvadlo může být součástí kuchyňské desky. Kompozity, matné i lesklé, se snadno udržují v čistotě. Jejich největší nevýhodou je cena - dosahuje výšky kolem 1 500 PLN / m2.
Skleněné desky se také mohou pochlubit odolností. Je však vhodné investovat do na míru vyrobených tvrzených skleněných desek, abyste nebyli zklamáni nepříjemným překvapením po kontaktu s horkou nádobou nebo sporákem, který zatěžuje vaši pracovní desku. Méně odolné jsou lepené vrcholy, ve kterých je fólie umístěna mezi skleněnými tabulemi. Mohou být průhledné nebo matné (saténové nebo broušené). Jsou méně odolné proti poškrábání a nejsou absolutně vhodné jako základ pro přímé lámání kotlet. Kromě toho jsou zpravidla dražší než kamenné desky - za 1 m2 musíte zaplatit asi 790 PLN.

Viz také: Moderní kuchyňské desky: jak zvolit barvu pracovní desky do kuchyně, kdy nasadit bílou nebo šedou pracovní desku >>

Podívejte se na osvětlení a pracovní desky do kuchyně, které doporučujeme:

Pultová deska do kuchyně: měkčí a levnější materiály

Nižší trvanlivost než žula, sklo a kompozitní desky se mohou pochlubit deskami vyrobenými z konglomerátu, také známého jako syntetický kámen. Obvykle jsou vyrobeny z mletého mramoru nebo žuly lepené polyesterovou pryskyřicí. Přestože jsou odolné vůči vlhkosti, vysoké teplotě a chemikáliím, jsou poměrně snadno poškrábány a jiným mechanickým poškozením. Navíc se poměrně rychle opotřebují, což zejména upoutá pozornost na lesklých kuchyňských deskách vyrobených z tohoto materiálu. Vrchol z konglomerátu stojí kolem 350 PLN / m2.
Kovové desky se liší také stupněm odolnosti a odolnosti. Nejodolnější jsou ty z hliníku nebo nerezové oceli, které nekorodují. Ocel nižší kvality je mnohem méně trvanlivá a riskujeme, že vyměníme desku rychle za novou (je snadné ji poškrábat, obtížně čistit, může dojít ke změně barvy a po nějaké době - korodovat). Nepochybnou výhodou takového pultu bude skutečnost, že je extrémně hygienický, protože se na něm nehromadí žádný kov. Nezapomeňte také, že kovové pracovní desky nejsou zcela vyrobeny z tohoto kovu. Ocelový plech o tloušťce 3 mm je obvykle pokryt vodotěsnou dřevotřískou, méně často MDF. Délka prvku pro takovou pracovní desku do kuchyně je stejná jako délka desky, která je jejím jádrem. Proto jsou vždy nutné pracovní desky vyrobené z několika prvků. Kovové pracovní desky si můžete objednat ve studiu nabízejícím kuchyňský nábytek, od výrobce nebo v některých společnostech, které vyrábějí umyvadla. Za 1 m takové 60 cm široké pracovní desky zaplatíte kolem 300 PLN.
Dřevěné desky nejsou odolné vůči vysokým teplotám, snadno se poškrábají a to, jak snášejí záplavy, závisí na druhu, ze kterého jsou vyrobeny. Při výběru dřevěné desky je vhodné vybrat si z lepených prvků. Masivní deska není dobrým řešením pro pracovní desku - je jednodušší a deformovatelnější v důsledku kontaktu s vodou. Výběrem dřevěného vrchu z malých lepených prvků minimalizujeme riziko jeho deformace vlivem vlhkosti nebo záplav. Nejlepší druhy dřeva pro kuchyňské pracovní desky jsou merbau, teak, iroko nebo náš domácí dub - s jednou poznámkou: dřevěné pracovní desky musí být impregnovány výrobkem schváleným pro potraviny! Ceny dřevěných desek jsou také velmi rozmanité - za měkkou borovicovou desku zaplatíme cca 185 PLN / m2, z nestabilního buku cca 300 PLN / m2 a z iroko nebo merbauového dřeva cca 920 PLN / m2.
Nejlevnější jsou laminované (postformingové) desky, které 1 m2 stojí kolem několika desítek zlotých. Nejsou příliš trvanlivé a na rozdíl od dřevěných nejsou obvykle zachráněny při renovačních ošetřeních. Přestože existují předměty odolné proti skvrnám, vysokým teplotám, domácím čisticím prostředkům a otěru, snadno se poškrábají a řezané okraje desek nejsou odolné vůči vodě. Také jejich ochrana kovovým nebo akrylovým proužkem nebo silikonem nezaručuje, že po nějaké době se deska nebude vydouvat ani deformovat.

Pultová deska do kuchyně v každodenní praxi

Kuchyňské desky, kromě trvanlivosti, rozlišujeme také z hlediska času potřebného k udržení dokonalé čistoty. Žulové, kompozitní a laminátové desky vyžadují minimální úsilí. Abyste je udrželi v čistotě, jednoduše je otřete čisticím hadříkem. Důležitým faktorem je také vzor desky - na hladké, zejména tmavé desce si všimneme i těch nejmenších nečistot. Nevidíme to na desce s malým vzorem, který je rozhodně praktičtější. Skleněné a kovové desky mohou být v každodenním používání poněkud problematické - měly by být vždy otírány do sucha. Jinak se na jejich povrchu objeví nevzhledné pruhy a kapky.

Po nějaké době se na konglomerátní desce objeví škrábance, které se můžeme pokusit odstranit bruskou (jemně, s pomocí specialisty). Po určité době používání bude dřevěná deska také osvěžující, brousící brusným papírem a znovu ji chrání ochranným nátěrem.

Zkontrolujte: Jak renovovat dřevěný kuchyňský pult: udělejte to sami >>

Jaké rozměry by měly mít pohodlnou kuchyňskou desku

Aby kuchyňská deska správně plnila své funkce a byla pohodlná, měla by být široká nejméně 60 cm. Pokud to naruší poměr kuchyně, může být také širší. Laminátové desky jsou široké až 120 cm, korianu - 76–93 cm, dřeva až 130 cm a kamenné desky jsou vyřezávány z velkých desek na požadovanou velikost. Desky vyrobené ze smíšených materiálů mohou mít různé tloušťky než standardní. Standardní tloušťka kuchyňských desek z kamene je 2 nebo 3 cm, laminovaná - 2, 8 nebo 3, 8 cm, dřevěná 2, 3 nebo 4 cm, kompozitní a kovová blízko 4 cm. Při rozhodování o určité tloušťce pracovní desky je vhodné zvážit spektrum důsledků z ní vyplývajících. Podívejme se na instalaci dřezu, sporáku a jejich další provoz. Standardně jsou dřezové háčky přizpůsobeny pro desky o tloušťce 2, 8 až 4 cm. Mohou být také snadno vybaveny varnou deskou. Silnější desky (mimo standard) mohou vyžadovat dražší (nikoli standardní) montážní řešení. Když materiály s nižším tlakovým odporem (např. S jádrem z dřevotřískové desky) mají tloušťku menší než 3, 2 cm, vyžadují během montáže další vyztužení.

Doporučujeme krátký průvodce: Jaké rozměry má kuchyňská deska? Zkontrolujte šířku a výšku pohodlného vrchu >>

Pultová deska do kuchyně v uspořádání kuchyně - viz naše nápady

Kuchyňská pracovní deska: jak ji sladit s kuchyňským dekorem

Světlá kuchyňská deska: bílá, šedá, béžová

Pultová deska v kuchyni. FOTOGALERIE. 10 inspirací.

Druhy kuchyňských desek

Kategorie: