Dekorativní uspořádání dýhy mahagonové na prádelníku Ludvíka XV

Dubová dýha, mahagonová obložení, ořechová dýha - tyto typy termínů se často používají v souvislosti se starožitnostmi i moderním nábytkem. Prodejci je však nepoužívají vždy přesně. Co vlastně znamenají dýhy, obklady a dýhy?

V oblasti klasického nábytku patří mezi tři koncepty nejširší význam dýha, kterou lze vzhledem k jejímu použití popsat jako obklad nebo dýha .

Co je dýha?

Dýha je tenká (o tloušťce 0, 1 až 8, 0 mm) dřevěné desky používané především pro dokončení nábytku ( dýhování ) a výrobu překližky.

Co je dýha

Dýha, kterou vidíme na starožitném a novějším nábytku (až do konce šedesátých let ), je v odborné nomenklatuře dýhy, někdy (odlišit ji od syntetických dýh, které jsou dnes populární), také dnes nazývaná dřevěná dýha . Je to nejtenčí dýha - obvykle je mezi 0, 5 a 1, 0 mm. Obvykle se získává z ušlechtilých dřevin (odtud výrazy: dub, ořech, mahagon, dýha z jasanu) a řezané tak, aby vyzařovaly dekorativní vlastnosti zrna. Protože syntetické dýhy se používají také při výrobě nábytku více než 40 let, méně přesná slovní dýha je často synonymem pro přírodní dýhy .

Co je lichotivé?

Dýha je však také kulatá . Tento typ dýhy má technický účel - slouží jako podklad pro dýhu při výrobě a renovaci nábytku, používá se také k výrobě latovky. Díky zamýšlenému použití je obklad silnější než dýha (obvykle je mezi 1, 0 a 3, 0 mm) a obecně nemá žádné dekorativní vlastnosti. Na obličej se obvykle používá dýha nižší kvality nebo levnější typ dýhy (nejčastější je borovice, méně často dubová tvář ).

Je však třeba poznamenat, že někteří prodejci starožitného nábytku z důvodu své tloušťky nesprávně nazývají několik milimetrovou dýhou, která byla používána ve starověku (to je především 16. a 17. století). Více o tom později technologie času zabránila výrobě tenčích dýh a rozdíl mezi dýhami a dýhami nevyplývá z jejich tloušťky, ale z jejich funkce.

Nenechte si ujít: jak dýhovat nábytek? >>

Jak obnovit dýhu na nábytek? Samolepící dýha, která je k dispozici v obchodech pro kutily, usnadňuje amatérům práci s dýhami. Nicméně stojí za to se seznámit s tradiční, trvanlivější technikou dýhy na nábytek .

Jak nalepit dýhu? Pokyny krok za krokem >>

Dýhování starého nábytku

Historie dýhovaného nábytku

Kořeny technik dýhy nábytku sahají až do starověkého Egypta. V Evropě, dýha byla známá ve středověku ve formě inleje a certosiny (podobně jako pozdější intarzie, dekorativní technika založená na dekorativním použití perleťové matky). Dýha ve velkém měřítku začala být používána ve druhé polovině 17. století, netrpělivě používána jak pro vytváření dekorativních systémů na nábytkových povrchech, tak pro rafinování prádelníků, skříní a stolů se strukturou vyrobenou z jiných, levnějších druhů dřeva (zejména borovice).

Dýha však v té době zůstávala drahá. Dosud nebylo technicky možné získat listy dřeva s větší povrchovou plochou nebo malou tloušťkou známou dnes. Větší dýhové plechy se začaly získávat v 18. století, ale až v druhé polovině 19. století poskytovaly strojní řezačky dřeva požadovanou tloušťku. Díky tomu se dýha stala levnější, dostupnější a ještě častěji používanou při výrobě nábytku. Po několik desetiletí, na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, byla přírodní dýha nahrazena syntetickými dýhami, ale dnes se vrací - pro spotřebitele je opět důležitý nejen vzhled nábytku, ale také materiál, ze kterého je vyroben.

Módní řešení: dýha na stěnách >>

Velké povrchy dýhovaných panelů na stěnách, které byly nalezeny ve 30. letech a populární ve 60. a 70. letech, jsou v módě! Zjistěte, jak používat dýhované nástěnné panely v moderním interiéru.

Dýha na zdi: klady a zápory >>

Dýhované nástěnné panely >>

Design ve stylu 60. let: nadčasové kouzlo dýhovaných panelů [FOTKY]

Dýhy módní v minulosti i dnes

V průběhu staletí se nevyvinula pouze technologie dýhy . Móda nábytku se také změnila, čímž se v jednotlivých dobách dostaly do popředí různé typy dýhy. V barokním období evropský nábytek používal především dubovou dýhu (někdy obarvenou černou), ořechovou dýhu (někdy obarvenou středně hnědou), jakož i dýhy získané z ovocných stromů hruška, třešeň a třešňová dýha . Byly použity k výrobě jak hladkých povrchů, tak dekorací inlayovou technikou.

V osmnáctém století, kvůli koloniální expanzi Francie, móda dovezla exotické dýhy, včetně mahagonového, do módy. Původní druhy však byly snadno použity i ve střední a východní Evropě. Tento stav přetrvával i v příštím století. Například - francouzský nábytek z éry Bourbon restaurace byl vyroben z mahagonového nebo dýhovaného mahagonem, ale německý biedermeierský nábytek byl dýhován ořechovou, dubovou, třešňovou nebo hruškovou dýhou a ruským nábytkem - také s březovou dýhou, zejména ozdobnou břízovou kečupem .

Art deco éra vzbudila zájem o další poutavé exotické dýhy, stále více dovážené z Afriky a Ameriky. Méně drahý nábytek v naší zemi byl zdoben také dýhou z ořechů, také atraktivní kresbou, která byla navíc zvýrazněna v procesu leštění . Luskáčky a březové řepy byly horlivě použity . Zároveň byla v ceně stále zahrnuta jemná dubová dýha . Tento trend pokračoval až do počátku sedmdesátých let, kdy se začaly vyrábět syntetické povrchové úpravy.

Přírodní dýha, upravená dýha

Dnes se přírodní dýhy opět oceňují. Kromě nich najdete také upravené dýhy . Na rozdíl od přírodních dýh jsou dýhované, lícové a dýhované pláty zbaveny všech nedokonalostí, obarveny v požadované barvě a lisovány. Tímto způsobem je dýha opatřena reliéfem odpovídajícím přirozenému vzoru dřeva.

Upravená dýha se vyznačuje dokonale konzistentním odstínem a strukturou zrna. Každý list vypadá identicky. V očích mnoha zákazníků je to výhoda, i když krása přírodních dýh je určena jedinečným vzorem zrna. Na druhé straně se však díky technologickým procesům, které prochází, ukazuje, že modifikovaná dýha je odolnější vůči mechanickému poškození a vlhkosti. Díky tomu je skvělý pro použití nejen v nábytku určeném do obývacího pokoje nebo ložnice, ale také do kuchyně a dokonce i do koupelny.

Nenechte si ujít: dýha v kuchyni a v koupelně >>

Dýhovaný nábytek zdobí nejen pokoje, ale také elegantní kuchyně a módní koupelny.

Dýha v kuchyni: 10 inspirací >>

Koupelnová dýha: efektivní uspořádání >>

Dřevěná kuchyně: exotická dýha a designová jídelna

Malá koupelna ve skvělém uspořádání - dýha a kamenné obklady

Dýha na zdi: fotografie interiéru

Kategorie: