Finská sauna v našem domě se může stát skvělým místem k relaxaci. Na rozdíl od vzhledu to nestojí majetek a samotné shromáždění může trvat několik hodin. Doporučujeme, jak dokončit stěny a podlahy v sauně, jaké osvětlení zvolit, jaké typy materiálů je třeba použít, aby byly odolné vůči vysokému teplu vzduchu a další! Jak postavit saunu?

Skandinávští obyvatelé již dlouho znají blahodárné účinky saun. Používají ho nejméně dvakrát týdně. Na večírcích nebo schůzkách s přáteli je společný pobyt v sauně téměř rituál. Slovo domácí sauna je obvykle definována jako utěsněná, izolovaná pro udržování vysoké teploty místnosti s troubou a dřevěnými lavicemi, která se používá k přehřátí těla. Rituál používání tohoto typu sauny vytvořil Finns, a proto se dnes často nazývá finština. Kázali princip, že čím primitivnější je konstrukce sauny, tím lépe. A i když se po stovky let moc nezměnilo v konstrukci saun (pouze pec prošla významnými úpravami), ti, kteří dychtí po tichém a na počasí nezávislém vyhřívání v teplu, musí učinit několik rozhodnutí.

Sauna je vzduchová lázeň zahřátá na několik desítek stupňů, která je zakončena ochlazením těla ponořením do studené vody nebo sprchováním. Milovníci sauny uvádějí, že je to příjemný a zdravý způsob trávení volného času. Oponenti se domnívají, že pobyt v sauně vyžaduje hodně odepření.

Viz také: Velké koupelny: jak je dobře vyzdobit. Velký design koupelny

Finská sauna - typy

 • Suchá sauna

Suchá domácí sauna, často nazývaná Stará švédština. Při jeho vstupu zažijete skutečný tepelný šok - teplota je 90–110 ° C a vlhkost je asi 10% (v běžných místnostech obytných budov je vlhkost - v závislosti na ročním období - 45–65%). Suchý vzduch kůži okamžitě vysušuje a zahřívá tělo, které se pak pomalu začne potit.

 • Mokrá sauna

Mokrá domácí sauna - teplota vzduchu ve vlhké sauně je 70-90 ° C (někteří si myslí, že 50-60 ° C je dost), vlhkost - 25-35%. Taková vlhkost se získá nalitím vody na kameny do sauny. Mokrá sauna má mnohem více příznivců než suchá.

 • Parní bylinná sauna

Parní bylinná domácí sauna - teplota v takové sauně je 45-65 ° C, vlhkost 40-65%. Jsou v něm instalovány speciální pece, které současně zahřívají vzduch a vytvářejí horkou páru. Podmínky v parní bylinné sauně jsou vhodné pro většinu lidí, dokonce i pro malé děti. Můžete jej použít pro bylinné inhalace průchodem vodní páry přes bylinky nebo vonné oleje. Domácí parní sauna je často zaměňována s úplně jinou formou koupele, tak zvanou parní místnost

Finská sauna - místo doma

Před zahájením výstavby samotné sauny se musíte nejprve rozhodnout, zda by měla být uvnitř domu nebo v samostatné budově. Pokud bude kabina zohledněna ve fázi návrhu domu, budou okamžitě naplánována všechna připojení, kanalizace a účinné větrání. Rovněž stojí za to přemýšlet o přidělení větší místnosti, která bude zahrnovat také sprchu (k ochlazení po saunové lázni), fit gauč nebo křeslo (k relaxaci) a příjemné květináče s rostlinami. Je také příjemné nechat takové „koupací“ místo na terase, balkonu nebo zahradě nebo alespoň mít možnost podívat se do zeleně mimo okno - okno také přispěje k lepší cirkulaci vzduchu.

Pokud plánujete cvičební místnost doma, bude to ideální sousedství pro domácí saunu . V již postaveném domě lze saunovou kabinu instalovat v koupelně, přidělit místnost sousedící s koupelnou, přizpůsobit podkroví, jeho část nebo místnost, která přestala vykonávat své současné funkce (například část studentské ložnice, která začala život „sama“). Jako příklad Finů a Rusů si můžete vybrat instalaci kabiny v samostatné budově - v domě stojícím na zahradě. Saunaové kabiny nejsou postaveny venku jako volně stojící. Domácí sauna by pak uvolnila příliš mnoho vzduchu. Aby se snížily jeho ztráty, měly by stěny kabiny přilnout ke stěnám místnosti.

Měli bychom přemýšlet o sauně ve fázi navrhování domu, abychom pro ni vybrali nejvhodnější místo. Sauna by měla být volně stojící stavbou. Neměl by být instalován v místnosti uzavřené na čtyřech stranách. Domácí sauna by měla být umístěna v blízkosti koupelny se sprchou. To vám umožní umýt a ochladit tělo před i po saunování. Praktickým řešením je naplánovat saunu v jedné místnosti s místem k odpočinku, např. Domácím soláriem nebo malou posilovnou. Je dobré, když je v takové místnosti okno. Nezapomeňte také na odsávací větrání (například v koupelně nebo kuchyni).

Finská sauna - jak si vyrobit saunu doma?

Sauna může být postavena mimo dům jako volně stojící nebo umístěna v jedné z místností uvnitř domu. Druhý typ je běžnější. V závislosti na podmínkách v sauně, tj. Teplotě a vlhkosti, může být domácí sauna suchá, mokrá nebo bylinná.

Aby měla sauna správné podmínky, musí být udržován odpovídající vztah mezi teplotou a vlhkostí. Tento vztah popisuje „zákon o součtu 110“, podle kterého by součet teploty (v ° C) a vlhkosti (v procentech) v sauně měl být 110 (například 70 ° C a 40%). Domácí sauna je uzavřená místnost, izolovaná od zbytku budovy. Materiál použitý pro jeho konstrukci by měl být odolný vůči vysokoteplotnímu vzduchu.

Jakmile víte, o jaký typ koupele se rozhodnout, stojí za to se podívat, jaké podmínky je třeba splnit, abyste si mohli užívat správně navržený a konstruovaný saunový komplex.

Přečtěte si také: Ložnice dekor: čas na odpočinek …

Finská sauna - požadavky na kabinu

 • Minimální výška místnosti - 2 m.
 • Třífázové napájení.
 • Pec je umístěna na vstupní stěně do kabiny.
 • Dveře kabiny se otevírají směrem ven.
 • Podlaha - nejlépe terakota.
 • Místnost, ve které je sauna umístěna, musí být větraná.

Finská sauna - stěny a strop

Vnitřní stěny sauny musí být vyrobeny z panelů vhodného typu dřeva o tloušťce nejméně 12 mm. Pro stavbu sauny se nejčastěji používají: skandinávský smrk, kanadská jedle a cedr, což je ideální materiál pro saunu. Je důležité, aby dřevo mělo nejméně uzlů a minimální množství pryskyřice (pro zajištění pohodlí pro uživatele). Dřevěné panely by měly být pokládány na tepelnou izolaci, nejlépe z minerální vlny.
Jeho tloušťka může být od 45 do 100 mm. Polystyrén není odolný vůči vysokým teplotám, proto by izolace neměla být vyrobena z pěnových polystyrenových desek. Vhodná izolace je velmi důležitým prvkem saunové kabiny. Zkracuje dobu topení na minimální provozní náklady.
Domácí sauna může být také vyrobena z masivních dřevěných kulatin - izolace z minerální vlny není nutná. Domácí sauna, která je uvnitř domu, nemusí mít dodatečnou izolaci proti vlhkosti. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení je to nejsušší místnost v celém domě. Vnější stěny sauny lze opatřit jakýmkoli materiálem - dřevem, dřevovláknitou deskou nebo sádrokartonem. Pro ochranu dřevěných stěnových prvků před absorpcí vody akumulované na podlaze sauny by měly být umístěny například na hliníkových profilech.

Finská sauna - podlaha

Podlaha sauny musí být vyrobena z materiálu odolného proti vlhkosti a teplu. Může to být terakota nebo plastová podšívka. Aby povrch saunové podlahy nebyl kluzký, lze jej dále obložit dřevěnými podlahovými mřížkami. Domácí sauna navíc nevyžaduje izolaci svých podlah. Dřevěné prvky, jako je podlahová mříž, prahy dveří nebo kliky dveří, by měly být chráněny speciálním lakem (používá se například k impregnaci lodí).
Odtok vody v podlaze se doporučuje pouze u bylinných par. Vyplatí se to dělat v každé sauně, protože je snazší se udržovat v čistotě. Pamatujte, že drenážní rošty by neměly být umístěny těsně pod kamen, protože skrz ně mohou vnikat nepříjemné pachy z kanalizačního systému.

Nenechte si ujít: Podkrovní design koupelny. Pro relaxaci byla vytvořena koupelna

Finská sauna - ventilace

Pokud sníte o domácí sauně, sprše a relaxaci v jedné společenské místnosti, nezapomeňte na její správné větrání: výměnu a cirkulaci vzduchu. Chyby ve větracím systému mohou způsobit vlhkost v místnostech a dokonce i vzhled houby na zdi.
A v extrémních situacích - přehřátí uvnitř sauny a dokonce i oheň. Proto je tak důležité přivádět čerstvý vzduch a vypouštět teplý a vlhký vzduch venku. Vzduch by měl být schopen volně cirkulovat. Toho lze dosáhnout instalací vstupních a výstupních otvorů pro vzduch. Kolem sauny musí být také volný oběh vzduchu. Proto udržujte vzdálenost mezi stěnou místnosti a kabinou.

Finská sauna - osvětlení

Svítidla v sauně jsou obvykle namontována na stěnách v bezpečné vzdálenosti od stropu. Doporučujeme, jak by měla být osvětlená domácí sauna, aby se v ní cítila bezpečně. V saunách se používají speciální svítidla. Žárovka v takovém rámu je zcela zakryta neprodyšným stínidlem. K tomu není přímý přístup. Svítidla mohou navíc pokrývat speciální odstíny lamp. Intenzita světla v sauně by neměla být příliš silná, protože musí podporovat relaxaci.
Svítidla v sauně jsou obvykle namontována na stěnách v bezpečné vzdálenosti od stropu - minimálně 30 cm. Mohou být také pod lavicemi. Tento způsob umístění osvětlení vytváří příjemnou náladu. Nezapomeňte nikdy umístit osvětlení přímo nad sporák.

Podívejte se také na: Relaxujte v letním stylu: 7 nápadů na výzdobu ložnice

Finská sauna

jedná se o místnost ze dřeva s uvnitř umístěnou troubou pro získání suché sauny (bez nalévání vody na kameny), mokré - nalévání vody na kameny, páry - díky troubě s párou a bylinným kamenem, kde umístění čerstvých nebo suchých bylin na výstup páry z kameniva máme parní saunu bylinný.

V sauně můžete dosáhnout teploty až 110 o C (pod stropem) s relativní vlhkostí 3-5%. Je důležité si uvědomit, že čím vyšší je teplota, tím nižší je vlhkost. Součet C a% relativní vlhkosti by měl být kolem 110, tj. 100 ° C a 10%, 80 ° C a 30%, 50 ° C a 60%. Překročení této hodnoty může vést k popáleninám - jednoduše čím vyšší je vlhkost, tím větší je absorpce tepla v těle.
Výhodou sauny je (i když to zní zvláštně), způsobující velký šok do těla - nejprve velmi horký, poté velmi chladný (sestupný) a tak třikrát. Tento proces vynucuje obranné reakce těla, tj. Aktivaci jednotlivých vnitřních orgánů k potlačení takových podmínek - orgány fungují, a když fungují, jsou lépe „vyškoleny“ ve svých funkcích. Díky tomu je tělo jako celek efektivnější - jako sportovec, který trénuje (pomocí sauny trénujeme orgány). Kromě toho vysoká teplota způsobuje, že tělo uvolňuje endorfiny - látky, které způsobují pocity uspokojení a celkového štěstí.

Použití sauny je velmi obtížné kvůli dlouhé době topení v kabině - od 20 do 60 minut a procedurám spojeným s jejím používáním. Chcete-li se zahřát, ochladit a relaxovat třikrát, musíte v sauně strávit alespoň hodinu.

Sauna v domácnosti by měla být plánována již ve fázi návrhu domu nebo bytu. Můžeme se však rozhodnout postavit saunu na neobvyklém místě - může to být půda, suterén nebo skříň. Stále častějším trendem je však finská sauna kombinovaná s koupelnou nebo větší koupelnou.

Viz také: Obývací pokoj: uspořádání prostoru pro volný čas

Finská sauna: na dřevo nebo na elektrický pohon

Domácí sauna s krbovými kamny musí mít komín, aby kouř volně vycházel. Rozhodnutím o napájení finské sauny můžeme dodat jednofázovou pec do objemu 4, 5 m3. Nahoře potřebujeme třífázovou pec s větším výkonem. Kromě elektřiny potřebujeme účinné větrání. Dlaždice a terakota budou nejlepším provedením podlahy, na které stojí finská sauna .

Finská sauna - PRICE

Můžeme se rozhodnout nainstalovat kabinovou saunu, která bude trvat asi dvě hodiny, nebo si vybrat postavenou saunu - je to otázkou několika dní.
Skandinávský smrk je nejoblíbenějším finálním materiálem finské sauny doma. Domácí sauna také znamená stálou péči o její čistotu a její stěny, jakož i pravidelné procházení kamenů tak, aby mezi nimi nebyly prasklé nebo štípané.
Sauna doma: cena - při stavbě vlastní finské sauny bude rozpočet kolem 7 000 PLN, vše samozřejmě závisí na jeho velikosti a vybavení.

Finská sauna - připravené sauny

Nejjednodušší způsob, jak koupit prefabrikované domácí sauny . Jsou to připravené kabiny pro vlastní montáž. Poté dostáváme shodné rozměry stěn, stropu, podlahy, dveří a lavic, které musíme sestavit - stejně jako moderní nábytek.

Finská sauna - správná velikost

Sauna může mít jakoukoli velikost, ale je dobrá, když si v ní můžete lehnout - ačkoli jedna strana kabiny by měla být alespoň 2 m. Možná proto jsou nejčastěji vybírány kabiny s rozměry 2x1, 6 m, 2x2 m. Kabina je obvykle 2 m vysoká, tzn. méně než standardní výška místnosti.
To znamená, že domácí saunu lze umístit kdekoli. Pokud nám nevyhovuje žádná z nabízených typických kabin, zbývá si ji objednat podle individuálního projektu ve specializované společnosti nebo ji postavit na místě. Když se rozhodneme pro saunu v podkroví, nejlepším řešením je objednat kabinu na míru.

Přečtěte si také: Domácí interiérový design pro rodinu. Modernita a pohodlí!

Finská sauna - potřebné příslušenství

Za zmínku stojí i vybavení sauny s různými doplňky, které zpříjemní používání parních lázní. Patří mezi ně zařízení pro měření teploty, vlhkosti, vědra nebo potahů pro saunová kamna.

Všichni výrobci saun také nabízejí různé vybavení, které usnadňuje používání sauny. Mezi ně patří:

 • teploměry - doporučují se kotoučové kotouče, kapaliny jsou méně čitelné;
 • vlhkoměry pro měření vlhkosti v sauně;
 • kbelíky na vodu - dřevěná, měděná nebo nerezová;
 • lžíce nebo odměrky pro nalití kamenů do sauny;
 • pískové přesýpací hodiny na měření času v sauně;
 • kryty pecí.

Na trhu je také spousta dalšího vybavení, díky kterému je sauna příjemnější, například: dřevěné opěrky hlavy, speciální ergonomické relaxační lavičky, esence a éterické oleje a mnoho dalších položek. Zajímavým faktem jsou automatické postřikovače vody, které s předem naprogramovanou frekvencí posypou kameny vodou - samostatně nebo s přídavkem aromatických esencí.

Finská sauna nebo obnovovací místnost u vás doma: ZOBRAZIT FOTOGALERIE

Přepracovaní, stresovaní, zaneprázdnění - tak jsme. Nejlepší způsob relaxace je venkovní pohyb, cvičení a domácí sauna . Podívejte se na naši myšlenku na saunu doma, konkrétně - v koupelně. Naše koupelna je domácí wellness místnost propojená s koupelnou. Sauna doma, vířivka, pohodlná sprcha nás osvobodí od každodenního života. Kromě toho má koupelna část lesního klimatu. Pouze dřevěné a tmavě zelené keramické dlaždice. A voní to jako skutečný cedr, ze kterého byla postavena sauna. Použili jsme několik podobných druhů dřeva.

Nenechte si ujít: Aromaterapie. 5 vůní, které vám pomohou lépe spát!

Sauna, která je obnovovací místnost u vás doma

Moderní koupelna s dekorativní kamennou mozaikou

Finská sauna doma: ZOBRAZENÍ VIDEO

Jak v praxi vypadá budování vlastní finské sauny? Zjistěte níže z videa!

Kategorie: