Většina z nás ochotně sáhne po kávě s mlékem. Proč jste nemohli doma také připravit perfektní latte?

Mléčné kávové nápoje mají neochvějnou popularitu. Téměř polovina Poláků si neumí představit den bez ranní lehké kávy s mlékem. Stále častěji se rozhodujeme koupit domácí automatický kávovar, jehož úkolem je co nejvíce zjednodušit přípravu kávy. Jak vypadá napěněné mléko v kávovaru? Jak si vyrobíte latte z automatického stroje?

Mléčná káva - základní kámen skvělého dne

Určitě jsou mezi námi lidé, kteří považují skutečnou kávu za čistou, černou, intenzivní, a ti, kteří se odvažují „kontaminovat“ kávu mlékem, vypadají alespoň podezřele. Jejich názor však nic nemění na skutečnosti, že mléčná káva je každodenní volbou poloviny Poláků, a ještě větší skupina sahá čas od času na kávu s mlékem.

Pokud by někdo pochyboval o popularitě mléčné kávy v Polsku, nezapomeňte, jaká barva se označuje jako přídavné jméno „káva“ a zda je intenzivní, tmavě černá.

Karafa je jedním z systémů pěnění mléka v automatických strojích.

Druhy mléčných nápojů

Než se zamyslíme nad tím, co od domácího kávovaru očekáváme, uvážme vlastně, jaké druhy kávy s mlékem nás zajímají a jak se liší. Na toto téma existuje obecný duch dezinformací. Co jsou to latte a společnost?

  • Cappuccino - začneme tam, kde není žádná diskuse. Cappuccino (z italského "kapucínu") je nápoj založený na espressu. Jako první dosáhl dna šálku. Poté se přidá asi 120 milimetrů sametového napěněného mléka. Charakteristickým rysem nápoje jsou ozdobné vzory „malované“ baristy na povrchu při přidávání napěněného mléka.

cappuccino

  • Caffè latte - tady začíná schodiště. Caffè latte je ve skutečnosti káva podobná cappuccinu, kromě toho, že je zde mnohem méně pěny. Do hrnku nalijte nejprve espresso, poté horké napěněné mléko. Nesmí se zaměňovat

  • latte macchiato . Toto je nejobvyklejší volba Poláků v kavárnách a obvykle se tomu říká latte. Název této kávy znamená v italštině „zabarvené mléko“ a nelze jej popřít. Nejprve nalijte napěněné mléko do vysoké sklenice a potom opatrně nalijte část espressa přes zeď. Díky tomu získáváme tři charakteristické vrstvy: mléko dole, mléko znečištěné kávou výše a mléčná pěna výše.

Latte Macchiato

  • Termín „macchiato“ může zase znamenat i jinou kávu, jmenovitě espresso macchiato nebo jednoduše cafè macchiato . Naše znalost italštiny již postačuje k tomu, abychom pochopili, že vztah sil je zde odlišný. Tentokrát je káva (mléko) obarvená, ne naopak. Macchiato je nápoj podávaný v šálku espressa. Nejprve se espresso dostane na dno a pak doplníme nápoj napěněným mlékem.

Espresso macchiato

  • Plochá bílá je nápoj australského nebo novozélandského původu, připravený na základě dvojitého espressa, do kterého se přidává lehce napěněné mléko.

Výše uvedený seznam samozřejmě nevyčerpává rozsáhlý seznam mléčných káv. Standardní výběr pro spotřebitele však zřídka jde o jiné nápadité návrhy.

Jak si vyrobíte latte z automatického stroje? Co je důležité

Ve výše uvedených popisech panuje pojem „napěněné mléko“. Padají také další omezení, jako je „těžce“ nebo „lehce“ napěněné mléko. Můžeme tedy správně hádat, že klíčové požadavky na automatický kávovar na přípravu mléčných káv se budou týkat kvality a přesnosti pěnivosti.

V automatických strojích existují tři typy systémů na napěnění mléka. Jedním z nich je charakteristická tryska známá výrobcům kávy. Druhým je karafa, kterou někteří producenti nazývají mléčným ostrovem. Třetí je systém s trubicí a volitelným vnějším kontejnerem. K dispozici jsou také kávovary, které nabízejí dvě možnosti na výběr.

Základní systém napěnění mléka je parní tryska známá od kávovarů.

Tryska horké páry. Cítím se jako barista.

Nejjednodušší systém pro napěnění mléka je tryska, ze které horká pára uniká pod vysokým tlakem. Abychom s ním zpěnili mléko, potřebujeme další nádobu na mléko. Nalijte správné množství mléka do džbánu a ponořte trysku do mléka, dokud nedosáhnete požadovaného stupně pěny.

Tato metoda vyžaduje největší úsilí od nás, ale také nám umožňuje plnou kontrolu nad stupněm pěny. Pěnivé mléko může být zdrojem hrdosti. Nezapomeňte po každém použití trysku otřít.

Mléčná karafa - klady a zápory

Velká část strojů je vybavena tzv. Mléčným ostrovem, tj. Karafou, která je doplněna mlékem a pevně připojena ke stroji. Kávovar při přípravě nápoje odebírá z karafy správnou část mléka, zahřívá ji na správnou teplotu a zpěňuje ji a potom část pěny vloží do misky.

Dekantér poskytuje během přípravy nápoje mnoho pohodlí, obvykle také vypadá dobře, protože je nedílnou součástí zařízení. Výrobci vybavují karafy samočistícími systémy, avšak stanoví, že karafa musí být vyčištěna sama.

Nezapomeňte, že se jedná o prvek, který přichází do styku s mlékem. Mléko zkazí docela snadno. Naštěstí lze dekantéry uložit v lednici. Některé jsou dále posíleny, aby vás déle chladily. To nemění skutečnost, že musíme být obzvláště opatrní, abychom nenechali mléko rozbít v karafě.

Tento typ systému může také odebírat mléko přímo z krabice.

Přímo z krabice

Poslední metodou je systém sběru mléka z vnější nádoby. Trubice vybavená některými modely s kovovou špičkou může být umístěna buď ve speciálně připravené samostatné nádobě, nebo jednoduše do krabičky na mléko.

Podle některých vypadá karton na mléko stojící vedle elegantního zařízení horší než karafa, ale pamatujte, že tam stojí jen na okamžik. „Trubkový“ systém navíc minimalizuje počet položek, které mají být vyčištěny. Potřebujeme pouze čistit samotnou zkumavku a v mnoha případech pouze zvnějšku, protože uvnitř se čistí automaticky.

Některé kávovary, jako je tento model ze série Xelsis, nám umožní velmi přesně kontrolovat proporce nápoje.

Káva s mlékem z kávovaru. Na čem jiném záleží?

Kvalita pěnivosti mléka je nejen obtížně měřitelná objektivně, ale stále je obtížné ji před nákupem zkontrolovat. Většina modelů espressa nám však umožňuje rozhodnout o stupni pěny, takže můžeme pravděpodobně předpokládat, že budeme schopni pěnit podle vlastních preferencí.

Pokud je mezi uživateli kávovaru více než jeden milovník mléčné kávy, podívejme se na modely, ve kterých budeme schopni připravit dvě mléčné kávy najednou. Toto je funkce dostupná u mírně vyšších modelů.

Milovníci latte by se měli ujistit, že jejich oblíbené velké sklo se vejde pod trysku. Většina modelů má buď nastavitelnou trysku nebo speciální nástavec pro spodní poháry, které lze vyjmout (např. Saeco).

Vezměte prosím na vědomí, že kvůli nějakému pojmenování chaosu může být káva v jednotlivých modelech nazývána jinak. Nebojte se experimentovat. Možná nám nový kávovar otevře nové možnosti kávy!

Kategorie: