BRILJERA, univerzální nůž, cena: 129 PLN, IKEA

Existuje mnoho typů kuchyňských nožů. Někdy je těžké uhodnout, pro které je použito. Jak vypadají sýrové nože? Co se skrývá pod exoticky znějícím názvem „santoku nůž“? Který nůž byste si měli vybrat? Odpovídáme na tyto a další otázky.

„Doma mám 30 nožů a používám pouze dva“ - taková prohlášení jsou běžná. To je tajemství výběru nože, se kterým se nebudete chtít rozloučit a nahradit všechny ostatní. Jak na to Nejprve se naučíme jejich typy.

Objevte typy kuchyňských nožů

Kuchařský nůž - velký, se širokou zaoblenou čepelí (čepelí), asi 20-25 cm dlouhý. Používá se pro krájení zeleniny, masa, ryb a uzenin. To je jeden typ nože, který může nahradit všechny ostatní.

Univerzální nůž - o něco menší než nůž šéfkuchaře (asi 10-15 cm), s užší a méně zaoblenou čepelí. Slouží však stejným úkolům a je také schopen nahradit jiné typy nožů doma.

Nůž Santoku - jedná se o japonský typ nože, podobný šéfkuchaři, ale o něco širší, s mírně klesající čepelí. Vyskytuje se v různých délkách od 10 do 20 cm. Má stejný účel, jak je popsáno výše. V posledních letech se stala velmi populární - je obtížné říci, zda vzhledem ke svému pohodlnému tvaru nebo exoticky znějícímu jménu.

Cleaver - s nejširší čepelí ve tvaru obdélníku. Používá se pro řezání tvrdých dílů, např. Kostí. V současné době se v domácnostech používá jen zřídka, protože nakupujeme porcované maso.

Filetovací nůž - pravděpodobně nejdelší a nejužší nože. Musí mít kvalitní tuhý nůž, vždy naostřený, pak můžeme snadno lovit ryby, drůbež nebo maso.

Chléb nůž - dlouhý (asi 25 cm) a se zoubkovanou čepelí, což usnadňuje řezání veškerého pečeného zboží.

Zeleninový loupací nůž - s malou špičatou čepelí.

Nůž na sýr - vyzbrojený čepelí s otvory, takže plátky sýra se na nůž nepřilepí.

Nože pro speciální úkoly - nože s vysokou specializací se nedávno objevily v obchodech, tj. Určené pouze pro jeden produkt, např. Vodní melounový nůž, ananasový nůž atd.

Který nůž byste si měli vybrat?

Vše záleží na tom, co obvykle připravujete v kuchyni. Pokud kupujete celou rybu nebo drůbež, stojí za to mít doma filetovací nůž, ale pokud to děláte sporadicky, můžete použít jiný nůž. Existují však nenahraditelné nástroje. Takže určitě potřebujeme kuchařský nůž nebo santoku (pokud si vyberete model s delší čepelí). Ve skutečnosti s nimi budete dělat většinu řezacích prací v kuchyni. Jen loupání ovoce a zeleniny může být obtížné, takže stojí za to mít pro tento úkol navržen malý nůž.

Jak pečovat o kuchyňský nůž?

Aby se nůž stal nenahraditelným, musí být v provozuschopném stavu. Tak se o něj postarej!

1. Nůž pravidelně ostřujte. Tupý nástroj vás unaví z nejjednodušších činností.

2. Aby ostří zůstalo ostré, nemůže se otírat o příbory v zásuvce, proto držte nůž v oddělené přepážce, v bloku pro nože nebo na magnetickém proužku.

3. Ihned po použití omyjte nůž rukou a setřete jej (zejména při řezání kyselých produktů, např. Citronu).

4. Používejte jej, jak bylo zamýšleno (neotáčejte víčka nádoby, neotevírejte kovové plechovky atd.).

5. Řezejte na dřevěné nebo plastové desce, nepoužívejte keramické nádobí, např. Talíř.

Podívejte se na video a dozvíte se o domácích spotřebičích, které ozdobí kuchyň!

Barevné kuchyně otevřené do obývacího pokoje

Geniální uspořádání kuchyně - viz FOTKY!

Provensálský styl kuchyně

Kuchyně v činžovním domě - manželství klasiků a skandinávského stylu

Kategorie: