Přemýšlíte, jakou desku do koupelny vybrat, máme opravdu mnoho možností. Můžeme si vybrat dřevěnou desku pod umyvadlo nebo koupelnovou desku z MDF a dokonce i žuly nebo mramoru! Na co si dát pozor při nákupu dřevěných koupelnových desek a jak je chránit? Která deska pod umyvadlo bude vhodná pro těžké armatury? Doporučujeme!

Na foto: Espacio umyvadlová baterie na desku a dvojitý držák na ručníky Grace

Obsah:

  • Jaká deska na těžký dřez?
  • Dřevěná koupelnová deska
  • Lakování desky pod umyvadlo
  • Olejování dřevěné koupelnové desky
  • Jak vybrat umyvadlo na desku koupelny?
  • Na co dát umyvadlo?

Jaká deska na těžký dřez?

Těžké umyvadlo musí mít pevnou koupelnovou desku! Může být vyrobena z lakované MDF desky (a zajištěna na okrajích PVC/ABS páskou). Dražším řešením je kompozitní pracovní deska, materiál podobný kameni. Vyrobit ji můžete i ze sádrokartonu (vhodné do koupelen) nebo OSB desky pokryté obklady. V tomto případě se bude hodit rám, zvláště pokud je dřez těžký.

A pokud si dáme záležet na dřevě, exotické dřevo bude tou nejlepší volbou do koupelny. Změny vlhkosti a teplot v koupelně vyžadují použití správného druhu dřeva na koupelnovou desku a její správnou údržbu.Podmínky v koupelně proto nejlépe snese dřevo stabilní a odolné vůči plísním – a to jsou vlastnosti exotických druhů! Bohužel jsou dražší než domácí dub nebo jasan, ale zaručují bezproblémové používání po mnoho let.

Dřevěná koupelnová deska

Z druhů dřeva dostupných na trhu snášejí koupelnové podmínky nejlépe exotické odrůdy (tek, iroko, merbau, doussie a padouk), bohaté na přírodní oleje. Lepené dřevo je ve styku s vlhkostí odolnější proti deformaci než masivní dřevo. Pokud jde o posledně jmenované, zajímavý nápad je použít charakteristické, porézní regenerované dřevo, konzervované stářím a řádně impregnované.

Lakování desky pod umyvadlo

Na dřevěnou desku pod umyvadlo jsou použity flexibilní laky - polyuretan, uretan, uretan-alkyd. Vrstva laku usnadňuje údržbu a udržování v čistotě.Lak se ale celkem rychle opotřebovává a také není příliš odolný vůči vysokým teplotám. Před natíráním exotických druhů je nutný základ neutralizující esenciální oleje.

Olejování dřevěné koupelnové desky

Olej na dřevo proniká mnohem hlouběji do ošetřovaného povrchu (při horkém olejování až 5 mm). Napuštěním dřeva olejem zachováme jeho přirozenou texturu. Naolejované pracovní desky mohou ztmavnout.

Jak vybrat umyvadlo na desku koupelny?

Navrhování koupelen vyžaduje výběr správné koupelnové keramiky. Velmi módní jsou umyvadla na desku. Při koupi takového umyvadla si dejme pozor na to, zda má otvor pro baterii nebo ne.

Staly se případy, že si zákazník koupil dřez bez otvoru a chtěl si ho sám vyvrtat. Účinek? Nepovedený design koupelny a poškozená keramika. A mohl se tomu vyhnout, protože velké množství modelů umyvadel se vyrábí ve dvou provedeních: dřezy s otvorem - pro baterie montované na umyvadlo, a bez otvoru - pak se hodí baterie pod omítku nebo na desku.

Mnoho umyvadel je navrženo tak, aby je bylo možné zavěsit, připevnit na stěnu nebo postavit na desku. A ještě poznámka – většina těchto dřezů je ze zadní strany neglazovaná. Myslete na to při navrhování koupelny.

To není problém, když takové umyvadlo postavíme na desku a přitlačíme ke zdi. Pokud ale v naší koupelnové úpravě bude stát v určité vzdálenosti od stěny a zavěsíme za něj velké zrcadlo, může odrážet matnou zadní stranu, což zkazí koupelnový dekor.

Na co dát umyvadlo?

Umyvadla lze namontovat na skříňku. Kupte si takovou skříňku společně s umyvadlem – výrobce koupelnového nábytku ručí za to, že do sebe vše bude ladit, a použité materiály jsou vhodné do koupelny. V případě problémů můžete podat reklamaci. Pokud máte rádi nestandardní řešení, můžete umyvadlo umístit například na starou skříňku. Nezapomeňte jej však chránit před vlhkostí, např.voděodolný lak.

Dalším řešením je zavěšený top. Pokud chcete umyvadlo umístit na závěsnou desku, dejte pozor na to, z jakého materiálu je stěna koupelny vyrobena. Pokud je zděná, stačí dostatečně dlouhé čepy, pokud je z keramických tvárnic, vyplatí se zakoupit montážní rám.

Výzdoba koupelny: FOTOGALERIE

Kategorie: