Jak skladovat balkonové rostliny na zimu? Tuto otázku si klade mnoho majitelů balkonů rozkvetlých v sezóně. Navrhujeme, které balkónové květiny je možné a vhodné skladovat do příští sezóny a jaké podmínky pro ně při skladování zajistit.

Když se venku ochlazuje a dny se krátí, je to znamení, že se blíží podzim. Je čas přemýšlet o rostlinách, které v sezóně zdobily naše balkony a terasy. Jsou mezi nimi i trvalky, které díky svým nárokům nepřežijí naše chladné zimy venku.Ponechané venku na zimu umírají, když teplota klesne pod 0 stupňů C.

Některé z nich si můžeme ponechat až do příštího léta. Aby mohly být tyto rostliny použity k ozdobení balkonu v další sezóně, musí být na podzim (před mrazem) odvezeny ze dvora a přes zimu uskladněny ve světlých místnostech a chráněny před negativními teplotami.

Od Thinkstockphotos.com

Pamatuj!

Balkónové rostliny určené k uskladnění od druhé poloviny srpna do konce září přihnojujte poloviční dávkou hnojiva než v létě - zvyknou si tak na zimní klid.Jen zdravé rostliny jsou určeny pro zimní uskladnění. Pokud na květech zpozorujeme škůdce nebo známky nemoci, raději se těch exemplářů zbavíme.

Balkonové rostliny, které lze skladovat přes zimu

  • Muškáty - celé rostliny můžeme přes zimu skladovat v truhlících. Dobrým řešením je získat řízky z těchto rostlin (tzv. matečné rostliny) - právě z nich se v příští sezóně vyvinou mladé, bohatě kvetoucí exempláře.
  • Begonie hlíznaté - skladujeme pouze hlízy. Po prvních mrazících vyjměte hlízy z nádob, ve kterých rostly na balkoně nebo terase, očistěte je od zbytků substrátu a vložte do truhlíku, zasypte rašelinou nebo pískem. Hlízy begónie lze skladovat ve tmě, ale nutně v chladu. V polovině února je vysazujeme do nových nádob a od té doby je skladujeme v chladné, ale světlé místnosti.
  • Fuchsie - než přijdou mrazíky, je potřeba rostliny přemístit z balkónu nebo terasy do světlé místnosti, kde je teplota kolem 10 stupňů C a omezit zálivku. Fuchsiové výhonky lze zkracovat buď na podzim, nebo v únoru. Od března můžeme rostlinu přemístit do místnosti s pokojovou teplotou a začít vydatněji zalévat.
  • Daturka - na podzim, před prvním mrazíkem, by měly být rostliny přineseny domů. V listopadu se durmany odříznou alespoň o 1/3 délky výhonků a umístí se do chladu (5-10 stupňů Celsia)C) místnost, kterou lze zastínit, protože durmany v zimě ztrácejí listy. Rostlinu zalévejte zřídka, ale dbejte na to, aby půda v květináči úplně nevyschla – rostlina tak přechází do období vegetačního klidu. V únoru, když rostlina začíná růst, přemístíme ji do světlé místnosti a zvýšíme frekvenci zálivky.
  • Lantany - na podzim, před mrazem, rostliny přemístíme do světlé místnosti s teplotou cca 10 stupňů C, před zkrácením jejích výhonů o 1/3 nebo i o polovinu (tento postup přispěje k lepší větvení exempláře). V březnu můžete případné zimní porosty opět zastřihnout, přesunout na pokojovou teplotu, umístit na nejsvětlejší místo a začít vydatněji zalévat.
  • Plectrantusy - pokud chcete rostliny uskladnit do příští sezóny, měli byste je před prvním mrazem vynést ven, výrazně zkrátit výhony (o 1/3-1/2 délky) a přemístit je na světlé , chladná místnost, kde je teplota 10-15 stupňů C
  • Oleandry - vezmeme je ze dvora před prvním mrazem a dáme je do světlé, ale chladné místnosti, kde je teplota 5-8 stupňů Celsia (pokojová teplota je na oleandr příliš vysoká - rostlina pak začne vyhoďte tenké, zkroucené a světlé listy). V polovině února můžeme rostliny přemístit do interiéru a dát je na nejsvětlejší místo v místnosti. Začínáme normálně zalévat a od dubna krmíme hnojivem jednou týdně.
  • Mandeville (dipladenies) - na podzim rostliny silně ořízněte a přemístěte do světlé místnosti s teplotou 12-15 stupňů C. V únoru seřízněte, aby se rostliny stimulovaly k větvení.

Jak se starat o balkónové rostliny při skladování?

Nízká teplota při skladování a omezené zavlažování staví rostliny do tzv. klidový stav, při kterém rostliny jen odpočívají, téměř nerostou Truhlíky a květináče s balkónovými rostlinami skladujte v chladné místnosti, ale chráněné před mrazem.Může to být špatně vytápěná místnost, veranda, veranda, schodiště, světlá garáž. Ideální teplota skladování je 4-8 stupňů C.

Pokud takovou místnost doma nemáme a rostliny skladujeme při pokojové teplotě, balkonové květiny porostou dál, ale vzhledem k horším světelným podmínkám než v sezóně (v zimě jsou dny krátké a množství slunečního světla je často velmi omezené kvůli oblačnosti), jejich výhonky budou bledé, ochablé a křehké (velmi náchylné k lámání). Takové rostliny by se měly seřezávat koncem ledna/začátkem února a ponechat pouze 1-2 páry listů, které vyrostly přes zimu.

Při zimním skladování přestáváme rostliny přihnojovat a výrazně omezujeme zálivku. Zaléváme 1x až 3x měsíčně, substrát v nádobě nesmí úplně vyschnout.

Kam skladovat balkonové rostliny v zimě, když bydlíme v paneláku

Problém se zimním uskladněním balkonových rostlin nastává, když bydlíme v paneláku a nemáme chládek.Máme-li takovou možnost, zkusme rostliny na zimu vynést ven, kde budou vhodné skladovací podmínky (např. do garáže u rodiny nebo u kamaráda).

V krajním případě zbývá vynést nádoby s rostlinami na schodiště bloku (často se nevytápí) nebo umístit do méně vytápěné místnosti bytu, na okenní parapet, pod kde není radiátor.

Kategorie: