Starý dýhovaný nábytek je náchylný k poškození. Jejich vrcholy jsou snadno skvrny a dveře, čela zásuvky nebo stěny - poškrábání a dokonce i roztržení. Pokud renovace dýhy nepřinese očekávané výsledky, je nutné dýhu vyměnit. Naštěstí dýha starého nábytku není tak obtížná, jak by se mohlo zdát - zejména s našimi pokyny krok za krokem.

Výměna dýhy je poslední možností, protože kdykoli je to možné, musí se stará dýha renovovat (obnovit stávající dýhu, nikoli dýhu). To však často není možné; zejména dýhované stolní desky, komody a příborníky z blešího trhu vás nutí intenzivněji pracovat na nábytku. Díky moderním nástrojům a snadno použitelným lepidlům a lakům na dřevo si však můžete úspěšně dýhovat nábytek sami, tj. Použít novou dřevěnou dýhu.

Renovace dýhovaného nábytku. Renovace nebo výměna dýhy?

Renovace starého nábytku není vždy jednoduchá, zejména pokud jde o nábytek pokrytý dýhou. Mezitím je ušlechtilý nábytek zřídka vyroben z masivního dřeva. Dřevo je drahé a může se zdeformovat. Starší nábytek má obvykle borovicovou strukturu. Design poválečného nábytku, ale vytvořený až do konce šedesátých let (kdy byla dřevotříska již rozšířena), je obvykle vyroben z latovky . Pro oba má syrovou konstrukci, je použita levnější technická dýha ( opláštění ), zatímco horní část (a někdy také viditelná z pohledu uživatele, vnitřní části nábytku) je vyrobena z ušlechtilé, často velmi drahé dýhy .

Opravdu může být zrekonstruován jak starý, tak poválečný dýhovaný nábytek . Klíčovým principem je uložit původní dýhu, kdykoli je to možné. Lepené kousky, železné obláčky, uklidňující škrábance. Jde o to, že nové vložky zůstávají vždy viditelné, pokud pro nás nejsou mimořádně pohodlně umístěny (na samém dně nebo na boku nábytku a v případě vysokého nábytku - nahoře). Z tohoto důvodu, s vážnějším poškozením, použijte novou dýhu na pokrytí celého povrchu renovovaného kusu nábytku (obvykle pracovní deska, někdy dveře nebo boční stěny). Doporučujeme, jak sami renovovat nábytek : odloupneme staré dýhy a přilepíme nový.

Dýha, obklad dýhy. Čtěte a zobrazujte fotografie >>

Dýha, obklad, dýha co je co? >>

Dýha, obklad, dýha - galerie druhů dřeva

Dýhované listy jsou nejjednodušší koupit v obchodech dodávajících tesařům a nábytkářským společnostem. Je třeba se ujistit, zda se tam prodávají jednotlivé dýhy nebo se prodávají pouze celé obaly. Tam bychom také měli koupit doplňky potřebné pro renovaci bytového nábytku a co je nejdůležitější, správné dýhové lepidlo .

Zkontrolujte také: nástroje potřebné k renovaci nábytku sami >>

Co je dýha?

Dýha je tenké listy dřeva hoblované z polen. Obvykle je dýha tlustá 0, 8-1, 5 mm, ale může být i tloušťka 0, 4 nebo 4 mm. Vše záleží na druhu dřeva. Přírodní dýha je vyříznuta z jednoho kmene. Následující listy opakují uspořádání prstenů, ale mapování nemusí být příliš přesné a někdy dokonce narušeno, pokud během růstu kmene došlo k nějaké poruše. Dřevo se může kroužit, vytvářet uzly nebo jiné anomálie, které budou vidět na listech dýhy. V současné době je stále více populární modifikovaná dýha . Během výroby se vybírají pláty nebo jejich fragmenty s vhodným uspořádáním zrna, bez poškození nebo defektů a lisuje se z nich nová koule.

Zkontrolujte také:

jak překreslit nábytek >>

jak odstranit bílé disky z dřevěné desky stolu >>

Dřevo v domě: překližka a dýha [CENY]

Při výrobě modifikované dýhy lze dřevo zbarvit (dosáhnout palety barev dýhy nesrovnatelně širší než v případě přírodní dýhy dřeva), zesílit lepidly nebo jinými látkami. Z tohoto upraveného bloku je vyříznut nový blok dýhy . Tímto způsobem můžete vytvořit nové vzory obilí, které se v přírodě nevyskytují. Jsou velmi pravidelné, takže při truhlářských pracích je málo odpadu. Je snadné vybrat ozdobné uspořádání nábytkové dýhy z řezaných kusů plechu.

Zkontrolujte také: ceny dýhy a překližky >>

Upravená dýha z nejpopulárnějších druhů dřeva je levnější než přírodní, ale nový, módní vzor od vzácných exotických druhů může stát mnohem víc.

Restaurování nábytku: lepicí dýha

Nejprve si musíme vyzkoušet dýhy k nábytku a naplánovat rozvržení dýhy. Měříme přesně potřebné kousky dýhy a pečlivě řezáme ostrým nástrojem tak, aby okraje byly rovné. To lze provést pomocí gilotiny nebo nože.

Před lepením je vhodné roztáhnout řezané části dýhy na pracovní desku a zkontrolovat, zda se hodí. Pokud se část dýhy rozpadla, můžete ji nalepit gumovým papírem. Pro lepení dýhy na nábytek můžeme použít jeden z produktů dostupných na trhu, například syntetická kontaktní lepidla, která se snadno používají. Musíte se jen ujistit, že je produkt určen pro dřevo a pro lepení velkých povrchů. Želé podobné lepidlo naneste špachtlí a malými zuby. Méně obvyklé by se mělo nanášet štětcem. Pečlivě zakrýváme celý povrch renovovaného nábytku a vyčkáme, až se rozpouštědlo vypaří a lepidlo zaschne, tj. Při dotyku prstem je suché. Teprve potom můžeme začít pokládat dýhy.

Dýhové desky by měly být nanášeny co nejpřesněji, protože možnost korekce je velmi omezená. Každý list musíme opatrně přitlačit na povrch nábytku a odstranit z něj veškeré vzduchové bubliny. Pohybujeme se rukou, blokem nebo válečkem, pohybujeme se od středu k okrajům.

Po dýhování horní části obnoveného nábytku přistoupíme k příslušným dílům dýhy na jejích stranách a na okrajích. Dlouhé a šupinaté kousky dýhy lze okamžitě lisovat pomocí bloku. Kus dýhy aplikovaný na pracovní desku se okamžitě zachytí, ale k úplnému lepení dojde asi po 24 hodinách.

Renovace nábytku: brusná dýha

Lepená dýha by se měla brousit, aby se odstranily případné nerovnosti. Na spojích plechu se mohly vytvořit adhezivní netěsnosti, které musí být odříznuty nožem a znovu obroušeny. Tloušťka brusného papíru závisí na typu povrchové úpravy, kterou chcete použít. Pokud má být zrekonstruovaný kus nábytku zakončen rustikální nebo vintage barvou, postačuje gradace 80-120. Pokud bychom chtěli na zrenovovaný nábytek opatřit čirý lak nebo lesk s vysokým leskem, měl by být povrch broušen mnohem pečlivěji. V tomto případě použijeme nejtenčí brusný papír s gradací nejméně 200 a dokonce 320.

Před nanesením povrchové úpravy musí být renovovaný nábytek důkladně vysát, aby se odstranil veškerý dřevěný prach. Barva nebo lak na dřevo se nanáší štětcem nebo válečkem. Vždy to děláme podél zrna. Aplikujeme nejtenčí možnou vrstvu. Pokud nám záleží na trvanlivosti nátěru, dosáhneme mnohem lepšího účinku natřením povrchu nábytku dvěma nebo dokonce třemi tenkými vrstvami než jednou silnou vrstvou. Je také důležité každý z nich brousit před použitím jiného. Metoda nanášení finálních vrstev však závisí také na tom, jaký efekt chceme dosáhnout na povrch našeho renovovaného nábytku.

Pokud nenahrazujete dýhu, malujete nábytek? Místo výměny poškozené dýhy můžete namalovat méně hodnotný nábytek!

Obnova dýhovaného nábytku: oprava staré dýhy

Chcete-li vyrobit novou dýhu pro renovovaný nábytek, musíme opravit staré dýhy . Je to všechno o vytvoření pevného, rovného a plného povrchu pro novou dýhu. Proto při renovaci nábytku odstraňujeme všechny slabě přilnavé fragmenty staré dýhy. Sekačka uvolní kousky dýhy sekáčem a odtrhne je. Můžete také udělat opak, tj. Je pevně přilepit a zvážit tak, aby se rovnoměrně držely. Jakékoli vady viditelné na povrchu renovovaného nábytku musí být odstraněny. Nejobtížnější výplně jsou hrany, které lze snadno odštípnout. Na těchto místech musíte použít tzv syntetické dřevo, tj. tmel s přídavkem polymerů, díky čemuž vytváří velmi tvrdé a trvanlivé výplně. Po zaschnutí tmelu musíte výplně dát správný tvar.

Oprava dýhy: broušení povrchu

Po zaschnutí opravných vrstev by měl být restaurovaný kus nábytku důkladně obroušen brusným papírem o zrnitosti 120. Trvanlivost a kvalita nového nátěru závisí na hladkosti podkladu. Poté musí být prach a omyt a odmaštěn, aby se odstranily nečistoty a staré čisticí vrstvy. Rovněž je dobré jej natřít tenkou vrstvou naředěného lepidla.

Nenechte si ujít: dýha na zdi, v kuchyni, v koupelně

Dýha v kuchyni: 10 inspirací >>

Koupelnová dýha: efektivní uspořádání >>

Dýha na stěně: výhody a nevýhody dýhovaných stěnových panelů >>

Design ve stylu 60. let: nadčasové kouzlo dýhovaných panelů [FOTKY]

Uspořádání ložnice: slínku obklopené dýhou a moderním designem

Béžová kuchyň z přírodních materiálů: dýha, měď a krajka

Malá koupelna ve skvělém uspořádání - dýha a kamenné obklady

Kategorie: