Lávová lampa je symbolem šedesátých let, která se vracela k laskavosti.

Mezi ikonickými lampami jsou ty, které vzbuzují mezi znalci dobrého designu extrémní emoce. Patří mezi ně lávová lampa - dekorativní lampa mimořádně populární v 60. letech 20. století, která nyní prochází velkým návratem.

Lávová lampa se skládá ze dvou částí - základny, ve které je umístěna žárovka, a skleněné stínítko připomínající láhev. Stínidlo obsahuje kapalinu a vosk, který se při zahřívání žárovkou roztaví, což se promítá do jedinečných barevných efektů. Pozorování morfické, tekuté látky s výskytem lávových zklidnění a uvolnění. Organické částice, které se podobají puchýřům nebo bublinám, se od sebe oddělují, stoupají a klesají a vytvářejí originální atmosféru.

Lávová lampa - historie stvoření

Lávovou lampu vynalezl v roce 1963 britský podnikatel Edward Craven Walker. Inspirací pro design lávové lampy byl pohled na časovač na vaření vajec v baru v anglickém Hampshire. Když bylo vejce připravené, vznášela se kapka barevné tekutiny. Lampa od Walkera sestávala z několika prvků, včetně oleje a vosku. Elektrická lampa zahřála vosk, jehož roztavení způsobilo, že se morfická částice uvolnila, a bloudila uvnitř stínu lampy. Zpočátku byly lampy vyrobeny ze skleněných lahví pomerančové šťávy, byly nabízeny lampy s červenou nebo bílou „lávou“ a byla nabízena žlutá nebo modrá kapalina. Původní lávovou lampu stále vyrábí Mathmos, jehož zakladatelem byl její vynálezce.

Futuristický design lávové lampy

Lávová lampa je symbolem šedesátých let, nepostradatelným prvkem interiéru té doby. Architektuře tohoto období dominoval futuristický styl, inspiroval se technickým pokrokem a vyjadřoval fascinaci lety do vesmíru. Tvar odstínu lávové lampy připomíná raketu; jeho křivočará a zjednodušená forma dokonale zapadá do tehdejšího stylistického trendu. Walkerův vynález byl produkt, který předcházel éře hippies a psychedeliků. Vizuální efekty, které se objevují v lávové lampě, mohly být spojeny s účinky získanými po užití psychoaktivních látek - způsobují vícebarevné vizuální efekty a měnící se tvar.

Přestože originální lávovou lampu lze zakoupit na webových stránkách výrobce, Mathmos, její náhrady jsou k dispozici v on-line a stacionárních obchodech - osvětlení, s miniaplikacemi a bytovým textilem. Vybrané modely lávových lamp mají stmívač pro regulaci osvětlení.

Jak vyrobit lávovou lampu?

Pokud si nepřejete koupit lampu s lávou, můžete si ji vyrobit sami. Ačkoli její působení bude časem omezeno (šumivé tablety), zkušenost je jednoduchá a účinná - její implementaci můžeme svěřit dětem. Potřebné položky jsou skleněná láhev nebo jiná průhledná nádoba, rostlinný olej, barvivo (jídlo nebo inkoust, inkoust), šumivá tableta a voda.

Nalijte olej do misky (až tři čtvrtiny) a hodte šumivou tabletu. V oddělené sklenici smícháme barvivo s vodou a nalijeme do misky. Získaný efekt lze osvětlit proudem světla z baterky nebo smartphonu.

Lávová lampa v interiéru

Lampy s lávou jsou ozdobné, mohou to být další, přídavné osvětlení místnosti, ale nejsou vhodným zdrojem světla pro práci nebo čtení. Lávová lampa díky svým relaxačním vlastnostem funguje jako náladové osvětlení ložnice, atmosférická noční lampa, dekorativní osvětlení komerčních interiérů - restaurace, hospody.

Unikátní tvar ikonické lampy dobře zapadá do stylu retro interiérů s odkazem na historický futurismus populární na Floridě v 60. letech 20. století. V dětském pokoji může lávová lampa sloužit jako zajímavé zařízení pro kreativní osvětlení místnosti uspořádané například pro malou kosmickou místnost. Modrá lávová lampa může přiléhat k akváriu, protože organické a tekuté tvary „lávy“ dobře ladí s podvodním světem.

DIY: strana kosmického stylu. Jak uspořádat narozeniny pro vesmírného fanouška?

Prostor dětského pokoje ve stylu Star Wars

Vybíráme solární lampy

Kategorie: