Maklea srdce (Bokkonia heartowata) je trvalka z čeledi mákovité (Papaveraceae). Přirozeně se vyskytuje v Asii.

Maklei ve tvaru srdce

Maklea ve tvaru srdce dorůstá do značných rozměrů - její výška může dosahovat až 250 cm. Výhony jsou dlouhé, řídce větvené, pokryté srdčitými listy. Kvete od července do srpna. Květy jsou malé, ale četné. Vytvářejí panikovitá květenství. Obvykle mají béžovou nebo hnědou barvu. Ovoce je pytel. Maklea šťáva může dráždit pokožku.

Makle srdce je nenáročný druh na pěstování.Může být vysazen na slunné nebo částečně zastíněné stanoviště. Snáší různé typy půd. Optimální jsou středně úrodné, středně vlhké půdy. Rostlinu je nejlepší vysévat/sázet na jaře. Na konci podzimu by se měly ostříhat její výhonky.

Maklea ve tvaru srdce odolává zimním mrazům, ale mohou ji poškodit jarní mrazíky. Někdy to potřebuje podporu. Během sucha se doporučuje zalévat. Hnojení není nutné (kromě exemplářů pěstovaných na písčitém substrátu). Dobře však reaguje na organické hnojení. Je to expanzivní druh - rychle roste.

Maklea ve tvaru srdce se doporučuje pěstovat ve středních a velkých zahradách. Rostlina potřebuje prostor. Vypadá působivě, když je vysazen na pozadí stromů a poblíž zdí a plotů. Spíše se nekombinuje s jinými rostlinami, protože je utopí. Vhodné pro pěstování v nádobách – pak ale nedosahuje maximální velikosti. Dobře se hodí do orientálních, venkovských i lesních zahrad.

Poziceslunečno
Okrasná rostlina slisty/jehly
Vlhkost půdysuchý
Datum květuVII - VIII
KategorieTrvalky
Výška2m - 2,5m
EvergreenNe
Zalévánímalý
Barva listů/jehličízelená
Barva květůhnědá
Plátekvychovaný
Barva květůbéžová

Kategorie: