Interiérová fotografie není snadný úkol. Atraktivní fotografie bytu jsou však zásadní, pokud chceme být úspěšní při prodeji nebo pronájmu. Potenciální kupující nebo nájemce rádi zavěsí oči na profesionálně vypadající fotografie. Nesmíte ani kliknout na reklamu se špatnou fotografií. Musíme oslovit profesionála? Představujeme osm principů, které si musíme pamatovat, abychom si mohli pořídit dobré fotografie bytu.

Mnoho fotografů také nabízí fotografie bytů a domů k prodeji a pronájmu. Velký počet takových reklam lze nalézt také na online vývěskách v realitních odděleních. Využití služeb profesionála nám dá velkou jistotu, že naše reklama bude vypadat atraktivní. Pokud však náš rozpočet na přípravu bytu k pronájmu nebo prodeji nezahrnuje náklady na profesionální focení, nejsme odsouzeni k porážce obrazu. S trochou námahy můžeme udělat focení bytu sami. Zde je několik tipů, které nám umožní přijímat fotografie našeho bytu, za které se nebudeme stydět.

1. Stativ

Než se zamyslíme nad kamerou, objektivy a nastavením, uspořádáme stativ. Stativ v interiérových fotografiích je potřebný z mnoha důvodů, takže je absolutní prioritou. Tento jeden nástroj nám poskytne větší kontrolu nad rámečkem, ušetří čas na narovnání fotografií v postprodukci, umožní lepší využití podmínek omezeného osvětlení v místnostech a také umožní použití HDR (níže). Základem je stativ, i když je náš fotoaparát smartphone.

2. Objednávka

Ujistěte se, že už máme stativ. Pokud jsme si jistí, pojďme se postarat o to, co bude v rámu. Zkusme se podívat na náš byt cizím okem. Četné knickové kliky, které naše oči klouzají každý den, jsou pro nás zcela neviditelné. Pro lidi, kteří poprvé uvidí interiér - rozptylující a dominantní. Vyčistěte personál od osobních a nepotřebných předmětů. Nezkoušejte do rámečku vložit co nejvíce věcí - přemýšlejte, co bude vypadat dobře.

3. Carpe diem

Při fotografování bytu - pokud nemáme přístup k profesionálnímu osvětlení, ve kterém bychom měli vliv na teplotu barev - zkusme použít především přirozené světlo vycházející z oken. Podívejme se, v jakou denní dobu vypadají jednotlivé pokoje nejvýhodnější a nejjasnější, a to je to, kdy organizujeme naši relaci. Některé pokoje budou vypadat dobře za úsvitu, jiné odpoledne.

4. Windows

Pokud má fotografovaná místnost velká okna - skvělé, znamená to, že v místnosti je hodně světla. Okna mohou vypadat dobře v rámu, pokud jsou pokryta závěsem. Závěs bude fungovat jako profesionální difuzor - zjemní světlo a umožní rovnoměrné osvětlení celé místnosti. Kromě toho se vyhneme zachycení rušivého pohledu mimo okno. Pokud je náš pohled z okna působivý a chtěli bychom, aby byla naše reklama ještě atraktivnější, věnujme jí spíše samostatnou fotografii.

5. Níže

Pokud již máme stativ, víme, co by mělo a nemělo být rámem, vybrali jsme hodinu sezení a postarali se o měkké světlo - přemýšlejte o perspektivě. Přestože se na byt často díváme z pohledu stojícího člověka, pro účely interiérových fotografií - posaďme se. Oko kamery by mělo být přibližně ve výšce zraku sedící osoby. Fotografie pořízené tímto způsobem lépe odráží uspořádání prostoru a místnost na takové fotografii bude vypadat větší. Bude také snazší udržovat správné úhly tam, kde je to zásadní. Nedělejme si starosti s nepříjemnou polohou a bolestmi zad, konec konců máme stativ.

6. Široký úhel

Existuje mnoho důvodů, proč pohled na objektiv fotoaparátu neodpovídá tomu, jak vidíme svět. Jedním z nich je nekonzistence šířky rámu a vzdálenosti mezi objekty. Abychom to objasnili, pojďme diskutovat o problému ohniskové vzdálenosti.

Ohnisková vzdálenost standardních čoček sahá od 24 do 200 mm. Čím menší hodnota, tím větší je úhel pohledu a větší vzdálenost k objektům. Při pohledu přes širokoúhlý objektiv uvidíme víceméně stejný fragment reality, jaký vidíme na vlastní oči, ale všechny objekty budou vidět v mnohem větší vzdálenosti.

Čím vyšší je ohnisková vzdálenost, tím užší je úhel pohledu a větší zvětšení objektů. Při pohledu na dlouhou čočku uvidíme menší fragment reality než na vlastní oči a objekty mnohem blíže.

Lidské vidění vidí objekty v takové vzdálenosti, jakou je ohnisková vzdálenost 50 mm u standardní 35mm kamery. Náš zrak však pokrývá mnohem větší část reality. Odtud klasická reakce úžasu, „že fotoaparátem je vidět tak málo.“

Při fotografování v interiéru se snažíme ukázat místnosti jako prostorné, a proto potřebujeme širokoúhlý objektiv.

7. Citlivost

V našem digitálním fotoaparátu vyhledejte nastavení citlivosti, které bude skryto pod názvem ISO. Nastavíme hodnotu pod 400 ISO. Dosáhnete tak jasného obrazu bez šumu, a to i za nedokonalých světelných podmínek.

8. Zaměření

Většina moderních fotoaparátů zajistí správné zaostření automaticky. Pokud však máme takovou příležitost, postarejme se o hloubku ostrosti. Hloubka ostrosti znamená, jak velká bude „ostří“ reality. Hloubka ostrosti závisí na velikosti díry, skrz kterou světlo vstupuje do kamery - velikost této díry se nazývá clona. Pro účely interiérových fotografií zvolte režim předvolby clony a ujistěte se, že jeho hodnota je mezi f / 5, 6 af / 11. To bude často znamenat, že doba expozice bude poměrně dlouhá, dokonce asi vteřina - naštěstí máme stativ.

Bonus: HDR

Byty patří do docela nerovnoměrně osvětlených prostor. Neobtěžuje nás to každý den, protože náš mozek v obraze vnímá malé úpravy, které sjednocují úroveň osvětlení jednotlivých prvků. Fotografie vidí vše, co je, tj. Plné extrémních kontrastů. Technika fotografie, která přibližuje konečný obraz k lidskému vidění, je vytváření obrázků HDR (obrázky s vysokým dynamickým rozsahem). Taková fotografie se obvykle vytváří spojením alespoň tří různě exponovaných fotografií do jedné, ve které jsou všechny prvky optimálně osvětleny. Můžeme snadno najít bezplatný program pro vytváření obrázků HDR. Pamatujte, že všechny kombinované snímky by měly být totožné (což u stativu nebude obtížné).

Vlastní fotografie interiérů - co jiného je důležité?

Úspěšná fotografie je samozřejmě především dobrá skladba. Kombinujmy. Pojďme posunout stativ z místa na místo, někdy i několik centimetrů dokáže zázraky. Doporučená metoda je metoda pokusu a omylu. Doporučujeme také přečíst si průvodce složením fotografií. Doporučujeme vám hledat inspiraci na našem webu.

Byt inspirovaný Madridem

Krása vzácných materiálů. Sofistikovaný byt v Gdaňsku

Kategorie: