Znát typy tapet – usnadní to výběr správného produktu do daného interiéru. A možností je mnoho, o to více se tapety jako nástěnné dekorace vrací do přízně. S jejich pomocí lze snadno rychle provést efektivní metamorfózu interiéru. Papírové, vliesové, vinylové nebo sklolaminátové tapety? Podívejte se, co stojí za výběr.

Tapety jako dekorace na zeď mohou skvěle hrát v interiéru a změnit jeho styl. Dovedně použité vzory tapet dokonale zdůrazní nábytek a výzdobu celého interiéru. Seznamte se s druhy tapet a jejich použití v interiérech.

Rozhodnutí tapetovat stěny vyžaduje pečlivé promyšlení a složení všech ostatních prvků výzdoby. Námaha vložená do metamorfózy interiéru se však rozhodně vyplatí. Tapeta totiž dokáže hodně! Tapetou zvýrazněte pouze jednu stěnu, protože přebytek není vhodný. Kombinujte nábytek, látky a drobnosti se vzory tapet, aby se tapety staly celebritou v interiéru.

Trendy interiéry s tapetami

Položení tapety na zeď je jednou z nejrychlejších metod dekorace na zeď. Žádná renovace a otravný nepořádek. V závislosti na stylu interiéru a dekoru můžeme tapetu umístit na všechny stěny nebo pouze na jednu. Vyplatí se také vědět, jaký typ tapety bude nejvhodnější do dětského pokoje a pokoje pro alergiky a která bude fungovat v předsíni nebo v místnosti s obzvlášť velkým provozem. Teď už zbývá jen vybrat vzor tapety.

Dobré vědět: tapety se dnes používají jinak než před lety. Tapeta v interiéru se nejčastěji používá k dekoraci jedné stěny, často s ní zacházíme jako s obrazem a uzavíráme štukovou lištou.

V ložnici se místo čela objevují tapety a v obývacím pokoji - na stěně jako pozadí pohovky. Stěna za postelí se rychle špiní, proto se zde vyplatí použít tapetu. Tapetovat můžete celou stěnu, ke které postel přiléhá. Postele nemají vždy čelo, takže tapeta udělá svou práci a ochrání zeď.

Šířka manželské postele bývá 160-180 cm. Pruh standardní tapety je 53 cm. Čtyři listy nalepené vedle sebe dají dekoraci na zeď o šířce 212 cm. Pokud máte v úmyslu tapetovat pouze část stěny, dodržujte pravidla symetrie.

Dekorace pokrývá středovou část stěny, nepapírované části na obou stranách musí mít stejnou šířku. Podobně nastavíme postel na pozadí tapety. V ložnici se bude hodit jakákoliv tapeta, protože jde o málo využívanou místnost, navíc taková nástěnná dekorace dodá útulnost, klid a pohodu.

Výběr tapet do ložnice: co bude nejlepší?>>>

Tapeta se často používá v interiérovém designu k zvýraznění jídelny. Stůl a židle vypadají velmi dobře na jasném pozadí. Dobře se zde uplatní geometrické vzory tapet nebo velké květiny a jiné rostlinné motivy. U stolu lze použít jakýkoli typ tapety.

Pokud je ale přitlačena ke zdi nebo umístěna blízko ní, nebo do ní mohou narazit židle, vyplatí se zvolit silnější, strukturovanou nebo tvrdší, nárazuvzdornou tapetu. Dekorativní možnosti tapet jsou obrovské. To je možné díky množství barev, vzorů tapet a textur.

Typy tapet: vzory a textury

Vzory a textury jsou velmi rozmanité. K prodeji jsou následující typy tapet:

  • shlukované tapety (s velurovou ražbou),
  • tapety s medailony,
  • tapety se zlacením, s květinovými nebo grafickými vzory.

Tapety s vysoce grafickými vzory, ve výrazných barvách, např.černé, obvykle používané na jedné stěně, jsou skvělé do moderního interiéru. Pro ty, kteří upřednostňují tlumenější efekty ve výzdobě stěn, mají výrobci jemné, pruhované tapety s lehce naznačenými kosočtverci. Barvy tapet? Například šedý kámen s kapkou růžové nebo tyrkysové. Zbytek stěn dobře vymalujte barvou převzatou z tapety, aby splynula s interiérem.

Tapety s nápisy do různých místností - jaké si vybrat?>>>

Vliesová tapeta

Vliesové tapety jsou dvouvrstvé. Mají mnoho vzorů a barev, jsou určeny i k malování. Tento typ tapet se od těch na papírovém podkladu liší použitím kvalitního speciálního nosného materiálu - vlizeliny. Tyto tapety se velmi snadno aplikují. Lepidlem je pokryta pouze stěna (nepotřebujete stůl, abyste lepidlo rovnoměrně rozetřeli na tapetu). Díky použití rouna jako nosného materiálu se tapety nenatahují ani nesráží, není tedy potřeba doba měknutí.Zakryjí i menší (do 4 mm) trhliny na stěnách. Další výhodou vliesových tapet je možnost jejich roztržení za sucha – na stěně nezůstávají žádné zbytky tapet. Na rouno lze dodatečně aplikovat jinou tapetu. Vliesové tapety budou dobrou dekorací na zeď v obývacím pokoji, ložnici i domácí pracovně.

Papírové tapety

Papírové tapety se dodávají v lehké (jednovrstvé) a těžké (dvouvrstvé a dokonce třívrstvé) verzi. Některé modely jsou omyvatelné a voděodolné a lze je také lakovat. Nejčastěji najdeme největší množství vzorů a originálních dekorů na papírových tapetách. Mezi nimi jednobarevné i jednobarevné, vzorované i tzv. strukturální (reliéfní) a dokonce i fosforeskující.

Papírové tapety, i když jsou krásné, jsou bohužel nejméně odolné. Díky tomu, že jimi pokrytá stěna dýchá, se však doporučují do dětských pokojů i pro alergiky. Role papírové tapety může stát jen pár zlotých.

Pozor! Mohou být viditelné pokusy o odstranění skvrn nebo prachu z papírových tapet.

Vinylové tapety

Vinylové tapety, tedy vyrobené z pěnového PVC, jsou pověstné svou odolností. Jsou odolné vůči vodě, oděru a dokonce i chemickým čisticím prostředkům. Proto je lze bez obav drhnout. Díky svým vlastnostem se skvěle hodí do místností jako jsou kuchyně, koupelny a předsíně. Na vlhkých místech budou lepší tenčí a hladké vinylové tapety, které jsou také odolnější proti poškrábání. A jak je to s cenou? Roli vinylové tapety si můžete koupit za 30 PLN.

Textilní tapety

Textilní tapety jsou vhodné především do klasických a glamour interiérů. Jejich charakteristickým znakem je však vysoká cena – stojí až několik set zlotých za metr čtvereční. Mají papírový nebo netkaný základ a nanáší se na ně látka. V této skupině produktů vynikají elegantní velurové tapety.Látky jsou vyrobeny z přírodních vláken, jako je len a hedvábí. Levnější textilní tapety se vyrábí ze syntetických vláken – polypropylenu nebo viskózy. Mají různé vzory – od moderních vazeb až po stylové, odkazující na historické látky. Čistí se čisticími prostředky na textilie. Doporučují se do ložnic a obývacích pokojů.

Tapety Raufaza

Raufaza je papírová, dvouvrstvá a strukturální tapeta. Je strukturovaný a hustý, vhodný pro vícenásobné malování, nejlépe akrylovou barvou. Struktura této tapety je dána pilinami vtlačenými mezi vrstvy papíru. Raufazh velmi dobře maskuje nedokonalosti stěn a pěkně je zdobí. Za roli takové tapety musíme zaplatit minimálně 30 PLN.

Strukturální a sklolaminátové tapety

Strukturální tapety jsou zrnité a reliéfní. Jsou vhodné na malování, dobře skryjí nedokonalosti stěny. Do této skupiny výrobků patří kromě výše zmíněného dřevodekoru extrémně odolné sklovláknité tapety.Mohou být natřeny vícekrát a reliéfní vzor bude dokonale viditelný. Sklolaminátová tapeta je odolná proti poškrábání a oděru. Perfektní na stěny v místnostech vystavených intenzivnímu používání, vydrží až 30 let.

Nejčastěji najdeme jednobarevné sklolaminátové tapety. Mohou být hladké nebo s konvexními, geometrickými vzory: rybí kost, pruhy, kosočtverce. Dobře skrývají vady stěn. Tento typ tapety je obtížné odstranit. Mohou se odlepit s omítkou. Nejlevnější cena 4 PLN/m2

Tapety ve spreji

Sprejové tapety jsou stále oblíbenější - neobvyklé, protože se na zeď nanášejí pistolí. Nevyžadují sádrovou omítku. Vzniká tak mnoho možností pro zdobení stěn a další – můžete s nimi „papírovat“ i trubky a nábytek, nebo oblepit jednu stěnu hladkou tapetou a druhou hrubou tapetou ve stejné (nebo jiné) barvě. Lze je natřít a osvěžit. Tapety ve spreji vydrží cca 10 let.Jsou v neomezené škále barev, ale vzory na nich nenajdeme. Jediným dekorativním prvkem přidaným do tapety ve spreji jsou třpytky.

Jiné typy tapet

Akrylové tapety: jedná se o papírový základ pokrytý bílou nebo barevnou pěnou. Povrch lze natírat, ale není omyvatelný. Vzor tapety závisí na množství naneseného akrylu. Snadno se poškodí, proto nejlépe fungují v méně využívaných místnostech, např. v ložnici.

Tapety z polystyrenu: potlačují hluk a hřejí místnost. Vyrábějí se pouze v bílé barvě, ale polystyren je pokrytý vrstvou papíru, na který můžeme nalepit další dekorační tapety.

Korkové tapety: najdeme je v mnoha variantách, které se liší texturou a barvou. Stěna jimi pokrytá je na dotek teplejší a částečně tlumí hluk. Pokud je natřeme bezbarvým lakem na dřevo, budou voděodolné.

Japonské tapety: ve formě suchého prášku. Smíchá se ve správném poměru s vodou a nanese se na zeď jako omítka. Pokud nás japonské tapety omrzí, můžeme je namočit, sundat ze zdi a dát jinam.

Jaká tapeta bude fungovat v kuchyni a koupelně?

V interiérech s vysokou vlhkostí, jako je kuchyně nebo koupelna, se nejlépe hodí vinylové tapety. Jeho dno je z papíru a vršek z vinylu (plochý nebo pěnový), takže je odolný vůči vodě a dokonce i ohni. Plochý vinyl je celkem tenký, ale odolný proti poškození a poškrábání, pěnový vinyl je naopak silnější, díky čemuž lépe maskuje nerovnosti stěn, ale mnohem snadněji se otírají a poškrábou. Do tohoto typu místnosti se hodí i sklolaminátová tapeta. Jsou také odolné proti vlhkosti a ohni, navíc je jejich charakteristickým znakem struktura podobná látce, díky které se dají snadno natírat.Nevýhodou sklolaminátových tapet je fakt, že se dost obtížně vyměňují – odcházejí s omítkou. V kuchyni a koupelně nepoužívejte papírové nebo dřevěné tapety. Jsou vyrobeny z papíru a proto velmi náchylné na vlhkost.

Tapety do kuchyně - jaké vybrat?>>>

Výběr tapet do koupelny: co bude nejlepší?>>>

Typy tapet: která tapeta vydrží nejdéle čistá?

Na chodbách, dětských pokojích a dalších intenzivně využívaných interiérech, kde jsou stěny zvláště vystaveny poškození a nečistotám, nejlépe fungují vinylové tapety a tapety ze skelného vlákna. Jedná se o tapety, které se díky voděodolnosti udržují v čistotě nejsnáze – stačí je umýt vlhkou houbou nebo hadříkem. V tomto typu místností se také nedoporučuje používat papírové tapety a tapety raufaza.

Jsou vhodné pro tapetování místností jako je obývací pokoj nebo ložnice.Pokud máte rádi vyšší teploty v místnosti nebo vás extrémně obtěžují zvuky přicházející zvenčí, zvolte vliesové tapety, tedy vinylové nebo papírové tapety s vrstvou vlizeliny. Vliesové tapety hřejí a dokonale snižují hluk.

Velikosti tapet: tapety nakupujeme

Většina tapet se kupuje v tzv Eurorole 53 cm široké a 105 cm dlouhé. Role sklovláknitých tapet je obvykle široká 1 m a dlouhá 12,5, 25, 50 m. Textilní tapety a fototapety mají šířku dle vzoru, obvykle 80-130 cm. Prodávají se na metr čtvereční. Na obalu kromě údajů o rozměrech tapety najdeme informace o tom, jaký povrch s ní můžeme pokrýt a symboly vlastností tapety, např. odolnost proti vlhkosti, světlu, otěru. Na tapetách s opakovatelným vzorem - reportem - najdeme i informaci o jeho velikosti.

Toto musíme vzít v úvahu při výpočtu množství potřebné tapety (odpovídající zprávy na sousedních panelech způsobují malé plýtvání materiálem).Při nákupu tapety s opakovatelnou zprávou se vyplatí požádat prodejce o pomoc s výpočtem potřebného množství tapety - nekoupíme málo ani moc. Malé množství tapet se prodává na metráž, ne na role, které musíme vždy koupit celé. Nevýhodou metrážových tapet je jejich vyšší cena.

Tapety: FOTOGALERIE

Víte, kdo tyto budovy navrhl?

Otázka 1 ze 3Národní muzeum ve VaršavěBohdan PniewskiTadeusz TołwińskiRudolf Świerczynski

Kategorie: