Dobře navržený zahradní prostor vás vybízí, abyste v něm trávili čas a starali se o něj. Brzy budeme mít špatnou zahradu, protože si doma vybereme odpočinek častěji.

I malá skvrna zeleně pro vlastní rozvoj může být zdrojem radosti. Čím větší, tím lépe využíváme takový prostor. Při navrhování zahradní zahrady je třeba mít na paměti několik pravidel. Doporučujeme, jak zařídit příjemnou domácí zahradu.

Domácí zahrada. Jak se to dělá?

Funkčnost zahrady ovlivňuje mnoho faktorů. Většina z nich závisí na designu zahrady. Projekt musí při plnění svého úkolu brát v úvahu řadu potřeb a příležitostí. Co musíme vědět před vytvořením projektu?

Nejprve se musíme dobře seznámit s oblastí, kterou se věnujeme domácí zahradě. Poznejme jeho rozměry a tvar. Nakreslíme je, to je základ. Jinak musíte naplánovat prostornou, čtvercovou zahradu a úzkou zelenou „chodbu“ ve tvaru písmene „L“.

Nezapomeňte získat geodetickou mapu pozemku a na jejím základě vyznačte trasu podzemních kabelů na předběžném plánu zahrady. Jedná se o zásobování vodou, kanalizaci a elektrické vedení. Jejich umístění se ukáže být mimořádně důležité v případě plánů na větší zásahy do zahrady.

Kromě toho bude užitečný dobrý přehled o distribuci stínovaných a slunných míst. Nejde jen o výběr a péči o rostliny. Tyto znalosti budou užitečné také při plánování rekreačních a rekreačních zón. Zkusme odhadnout, jak se rozložení stínu a světla dívá na různé denní doby, stejně jako na různé roční období. Pojďme na scénu zahrnout světové směry.

Kde začít zdobit zahradu?

Po předběžných opatřeních můžeme přistoupit k načrtnutí plánu naší domácí zahrady. Pokud jde o to, kde začít, neexistuje dobrá odpověď. Vše záleží na našich prioritách.

Zdravý rozum vám nařizuje začít s velkými věcmi, tj. Cestami, vodními nádržemi a většími prvky malé architektury. Všechny tyto věci by však měly záviset na hierarchii zahradních funkcí.

Pokud má být hlavní funkcí zahrady rekreace a relaxace, přizpůsobíme prostor primárně těmto potřebám. Pokud se však jedná především o zahradu plnou různých rostlin, umístíme rostliny nejprve na dostatečně slunná místa a teprve potom přizpůsobíme vhodné komunikační trasy atd.

Pojďme na podzim vypadat krásně. Poutavé sady trvalek by v této záležitosti měly být medailové.

Domácí zahrada. První kroky

Etymologie často pomáhá lépe porozumět významu použitých termínů. To je případ zahrady. Pokud si nejsme jistí, co je podstatou zahrady, podívejme se na slovo pečlivě. Zahrada je koneckonců především oploceným územím a mezi blízkými příbuznými slova „zahrada“ také zahrnují „plot“, „hrad“, „farma“, anglická „zahrada“ a „dvůr“ a francouzská „zahrada“.

Začněme navrhovat zahradu z plotu. Je více než pravděpodobné, že některé již existují, ale možná je budeme chtít nahradit. Při vývoji konceptu plotu pro domácí zahradu je třeba zvážit několik věcí.

Podívejme se na stín. Pravděpodobně nechceme vrhat zvláštní stín na zahradu. Tam, kde to hrozí, přemýšlejme o nízkém nebo alespoň prolamovaném plotu. Kromě toho se podívejme na potřeby intimity. Existuje dobrá šance, že se rádi oddělíme od ulice nebo blízkého sousedství, abychom neztratili pocit, že zahrada je jakýmsi rozšířením bytu a stále zůstává soukromým prostorem.

Návrh zahrady musí brát v úvahu dlouhodobější perspektivu. Horolezci potřebují chvilku na dokončení všech tajemných zákoutí zahrady.

Jak navrhnout domácí zahradu

Průběh komunikačních cest by měl záviset na tvaru zahrady. Například v úzké zahradě je dobré vést klikatou cestu a ve vysokých rozích zvolit vysoké výsadby. Tímto způsobem opticky zvětšíme zahradu, aniž bychom odhalili, kde končí.

Pokud na zahradě postavíme odpočinkovou zónu, může být dobrý nápad ji jasně oddělit od ostatních částí, například vyšších rostlin, a zdůraznit dojem soukromí a míru. Bude to snazší, pokud se rozhodnete pro větší pergolu nebo altán.

Při navrhování nezapomeňte zahrnout vnější stěny domu. Stojí za to si je pamatovat jak při navrhování cest, tak při vývoji barevného konceptu.

Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout efektu konceptu, je použití pergoly.

Vybíráme rostliny pro domácí zahradu

Zahradní barvy jsou však především květiny. Pokud chceme zahradu plnou krásných květin, musíme se seznámit s možnostmi zahrady a potřebami jednotlivých druhů.

Při plánování výsadby v zahradě v reprezentativní části (před domem) stojí za to použít rostliny s atraktivními listy nebo krásnými květinami, které zvou hosty ke vstupu, a bude ukázkou zbytku domácí zahrady.

Umístění rostlin na zahradě, začněme s výsadbou nebo včetně nejkrásnějších rostlin, jako jsou velké keře, majestátní trvalky a stromy, a pak menší. Vezměte prosím na vědomí, že větší výsadba mírně mění uspořádání světla a stínu v zahradě.

Jak se starat o dřevěný zahradní nábytek?

Hortenzie v zahradě

Zahradní nábytek pro balkon, terasu a zahradu

Kategorie: