Moderní design a starověká technika. Měkké etiopské bavlněné ručníky s barevnými pruhy rozzáří každou koupelnu. Jsou ručně vyráběné řemeslníky z Addis Abeby.

Při nákupu ručníků se pravděpodobně zajímáte o jejich hmotnost, protože čím je ručník těžší, tím vyšší je cena. Co stojí za to vědět o hmotnosti ručníku a jak to ovlivňuje jeho používání? Je nízká hmotnost vždy horší kvalita? Zde je několik cenných informací, které budou užitečné každý den.

Co znamená hmotnost ručníku?

Hmotnost ručníku určuje hmotnost tkaniny, která se počítá na základě počtu gramů na jeden metr čtvereční materiálu (používáme zkratku GSM = gramy na metr čtvereční). V Polsku byl přijat údaj g / m 2, za nímž následovalo číslo.

Proč záleží na hmotnosti ručníku?

Čím těžší byl ručník, tím více bavlny bylo použito při výrobě. Před posouzením hmotnosti je však třeba vědět, že kvalita ručníku není jen jeho hmotností, ale také tzv. Smyčkovou strukturou. Dobrý ručník by měl být silný a masitý, s tenkými a hrubě tkanými smyčkami (kompaktní, se spoustou bavlny). Ručníky s nižší hmotností mají mírně odlišnou strukturu - smyčky jsou v volnějších intervalech, takže ručník se může zdát méně hustý.

Konstrukce smyčky umožňuje vytvoření ručníků ve stejné velikosti, ale s různou hmotností (těžkost). Nejjednodušší je to rozpoznat vložením ručníku na stupnici.

Která hmotnost ručníku je nejoblíbenější?

Nejlepší je znát všechny váhy, které najdete v obchodech. Každá z nich bude pracovat v různých podmínkách, protože nízká hmotnost neznamená nízkou kvalitu, ale jinou aplikaci.

Hmotnost 300-400 GSM - ručníky jsou lehké a tenké, ale to by nemělo být považováno za nevýhodu. Rychle schnou a zabírají malý zavazadlový prostor. Tato základní hmotnost se používá pro plážové osušky nebo osušky z mikrovlákna.

Hmotnost 450 - 500 GSM - někdy se považuje za nejlepší hmotnost ručníků, které jsou na jedné straně husté a příjemné na dotek a na druhé straně brzy suché. Proto se takové ručníky používají například v hotelech.

Hmotnost 600-750 GSM - nejhustší dostupný ručník. Velmi masivní a těžký, dlouho suchý. Jejich výhodou je masa v přilnavosti a vysoká nasákavost. Jsou velmi trvanlivé a načechrané. Často jsou vyrobeny z egyptské bavlny.

Módní plážové osušky: 14 krásných inspirací

Nízká a vysoká hmotnost - kdy to bude fungovat nejlépe?

V domácnosti, kde se denně používá dokonce i několik ručníků, je nejlepší volbou použít 300–400 GSM ručníků. Rychle zasychají a nezabírají v pračce mnoho místa. Je to také velká váha pro ručníky na otírání rukou nebo obličeje, které jsou vždy po ruce. Tyto ručníky bereme také na cestu nebo na pláž.

Stojí za to mít doma několik 600–750 GSM ručníků, které lze použít pro zvláštní příležitosti - například pro hosty nebo při domácí relaxaci v kombinaci s vanou. Pokud nezačnete prát každý den kvůli ručníkům, nejlepší hmotnost ručníku je 450-500 GSM, což je příjemné na dotek, měkké, ale ne příliš těžké.

Který ručník nejlépe pohlcuje vodu?

Čím vyšší je hmotnost, tím lepší je absorpce vody, protože tkanina je jednoduše hustší. Kvalita a druh materiálu jsou však také důležité. Bavlna absorbuje vodu mnohem lépe než mikrovlákno. Pokud chcete zkontrolovat kvalitu ručníku, můžete provést jednoduchý test a nalít trochu vody - pokud je absorbován velmi pomalu, znamená to špatnou kvalitu materiálu.

Zvažujete hmotnost ručníků při praní?

Neexistují žádná obecná pravidla pro praní ručníků - vždy se řiďte pokyny výrobce na etiketě. Ručníky se nejčastěji prají při maximální teplotě 60 stupňů. Po zakoupení ručníku jej umyjte - ne proto, že jinak neabsorbuje vodu, ale protože jej zbavíme všech nečistot a bakterií škodlivých pro kůži.

Je cena vždy zárukou dobré kvality?

U ručníků není cena dostatečná. Neposuzujte ručník podle vzhledu, ale zkontrolujte jeho hmotnost a posuďte, zda je kvalita materiálu dobrá. Pokud nám záleží na nejvyšší kvalitě, stojí za to hledat ručníky označené certifikátem Oeko-Tex Standard 100 - toto je značka udělovaná Mezinárodní asociací Öko-Tex pro výzkum a vývoj ekologie textilních výrobků, která potvrzuje nejvyšší standardy.

Vybíráme si koupelnové věšáky

Koupelnové police

Jaký koberec do koupelny? 10 inspirací

Kategorie: