APERITIVO, bar v Lublani, návrh interiéru, 2011;

Světoznámý slovinský designér Nice Zupanc položil několik provokativních otázek, například, zda design má pohlaví, jsme se zeptali během veletrhu Home Home. Návrhářka je proti tomu, aby její návrhy nazývala ženská. Jako umělec se cítí volný v krotkém prostoru. Také nám prozrazuje, co dělá se zlomenými prototypy a proč se v jejích projektech uvádí zpráva, kterou nelze popsat slovy.

Iwona Ławecka-Marczewska: Kritici designu říkají, že vaše návrhy mají něco, co nelze vyjádřit . Jak se vyjadřuješ?

Nika Zupanc: Současný design se vyvíjí díky novým technologiím, materiálům a funkcím. To jsou důležité aspekty, ale ne dost. Design by neměl být příliš doslovný. Dotýkám se pouze některých témat a způsobuji pocity. Dobrý design musí mít v sobě něco - „faktor X“, jako jsou významní herci, charisma.

I.Ł.-M.: Vytváříte věci přijaté jako ženské. A vy: jste sladká žena nebo železná dáma?

NZ: Mé předměty jsou pro oko příjemné, ale to není jejich kvintesence. „Lolita Lamp“, „Ribbon Chair“, na první pohled „hezká“, jsou ve skutečnosti výrazem revolučního nápadu. Dal jsem „Lolitě“ růžovou barvu, abych změnil její význam a vyvolal prostředí, ve kterém dominují muži. V soukromí se snažím být k lidem milý, ale jsem také rebel.

Celý rozhovor s Nikou Zupanc si můžete přečíst v dubnovém čísle Good Interior!

Dobrý interiér

Doporučujeme vám, abyste se vydali na naši stezku - někde daleko, když představujeme vynikající příklady světové architektury nebo blízko Polska, plné dosud neobjevených rohů. V rubrice „Lidé, vášně, místa“ počínaje tímto číslem označujeme směr, který stojí za to se vydat - Roztocze …

Kupte poslední číslo

Kategorie: