Na rozdíl od vzhledu to není velké množství barev, které může být při výběru správné barvy stěny největší problém.

Výběr barvy stěny je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při uspořádání interiéru. Bohužel, výběr barvy se často ukáže jako mučení. Barva, kterou vidíme po zaschnutí barvy, je zcela na rozdíl od barvy, kterou jsme viděli v obchodě. A nevíme proč.

Barvy v bytě

Spojujeme dobře vybrané barvy stěn. Jsou to výrazné akcenty, přinášejí do bytů hodně života, rozhodují o náladě v pokojích. Dobře vybrané nebo co?

Jedná se o promyšlené barvy, ke kterým byl výběr příslušenství přiřazen. Ti, jejichž použití v dané místnosti je oprávněné, berou v úvahu takové vlastnosti místnosti, jako je její velikost a osvětlení. Nakonec ty, které berou v úvahu kontext jiných barev, důsledně implementují vybrané předpoklady palety barev a použité techniky přiřazování barev (např. Blokování barev).

Jakmile víme, jaká barva bude v našem případě „dobře zvolená“, můžeme přistoupit k výběru. Jak na to?

Výběr správné barvy pro stěny je výzvou.

Jak si vybrat barvu bytu?

Když přemýšlíme o výběru barev, máme před našimi očima vzorky barev. Papírové palety jednotlivých barev nabízených daným výrobcem. Takový výtisk pečlivě porovná s původním barevným standardem barvu přesněji reprodukuje.

Pamatujeme si však, že způsob, jakým osvětlujeme povrch, je zásadní pro konečnou barvu. Víme proto, že rozhodnutí nelze učinit v obchodě, ale v místě určení. Přichází další stereotypní obrázek výběru barvy: osoba, která aplikuje vzorkovač na zeď. Taková metoda však nepřinese očekávané výsledky. Proč?

Způsob aplikace vzorkovače barev na stěny nám nemusí nutně poskytnout větší důvěru.

Na velikosti záleží

Naše fantazie z hlediska barev má své limity. Čím zkušenější jsme, tím lépe odhadneme konečný efekt, ale stále bude prostor pro chyby. A ne malé množství. To se stane díky řadě jevů, které jsou spojeny s tím, že barvy vnímáme relativně a na základě počátečních předpokladů, které tvoří náš mozek.

Příkladem takového problému je situace se šablonou. Barva malého obdélníku na pozadí aktuální barvy stěny se může zdát úplně odlišná od stejné barvy na celé zdi. Zaprvé to ovlivní dojem jasu. Na pozadí bílé zdi bude vzorník tmavší než celá zeď pokrytá danou barvou.

Povrch pokrytý barvou je však jen jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují naše konečné vnímání barev.

Barevné sady

Problém s relativním hodnocením barev není jen o souborech tmavých a světlých barev. Správná sada doprovodných odstínů může mít na konečný efekt vliv i v podobném jasu.

Současně mohou sousední barvy usilovat o sebe navzájem, zdůrazňovat společné rysy, a také vystupovat silněji od sebe navzájem. Je obtížné přesně předpovědět, jak se sousední barvy budou chovat bez použití simulace. V důsledku toho může stejná barva vypadat úplně odlišně v různých kombinacích.

Ačkoli to může být na první pohled těžké, malé obdélníky vpravo a vlevo jsou přesně stejné barvy.

Světlo a stín

Jedna z nejzajímavějších skupin jevů týkajících se relativity a barevné subjektivity se týká světla a stínu. Hodnocení barvy závisí na tom, zda se rozhodneme, že objekt je ve stínu nebo ne. Tento jev ilustruje slavná šachovnice Adelson. Ačkoli je těžké tomu uvěřit, čtverce označené písmeny A a B mají přesně stejnou barvu. Pochybníci mohou vytisknout šachovnici, vystřihnout čtverce a kombinovat je.

Je to způsobeno fenoménem percepční stability, který každodenně usnadňuje naše fungování. Díky tomu jsme schopni správně odhadnout vzdálenost, tvar a barvu objektů bez ohledu na to, zda se od nás vzdálí, otáčí se, jsou ve stínu nebo na slunci.

Náš mozek si pamatuje, že čtverec A patří k tmavým polím a B k jasným polím. A přestože zvýrazněný čtverec A a stínovaný čtverec B mají stejnou barvu, bylo by pro naši mysl nesmyslné myslet si, že jsou stejné.

Je těžké uvěřit, že čtverce označené písmeny A a B jsou ve stejném odstínu šedé.

Barva šatů

Není však vždy možné správně odhadnout. Pokud jde o chiaroscuro, mozek se může mýlit, a proto každý z nás může odhadnout diametrálně odlišně. Internetový fenomén roku 2015, známý jako The Dress, byl založen na tomto.

Na internetu se objevila fotka šatů, která vypadala modro-černá až jedna a ostatním bílé zlato. Tento rozdíl je tak absurdně diametrální, že tyto dvě skupiny lidí nemohly uvěřit, že ti druhé skutečně vidí barvy tak odlišné.

Problém s The Dress byl přesně založen na rozdílu v hodnocení toho, zda byly šaty osvětlené nebo ve stínu. Na základě fotografie bylo obtížné jednoznačně posoudit, a tudíž obrovské rozdíly v hodnocení barev.

Modro-černé nebo bílé zlato?

Jak se vypořádat s barvou v bytě?

Vzhledem k výše uvedeným problémům je nejefektivnějším způsobem výběru správné barvy použití vizualizací. Nejlepší je, když jsou připraveny v profesionálním programu, který zohledňuje přirozené a umělé osvětlení v různých denních dobách a umožňuje vám oříznout interiér v širším kontextu.

Takto zvolená barva bude s největší pravděpodobností popsána pomocí jednoho ze systémů kódování barev počítače (např. RGB). Zbývá pouze převést na jiný systém popisu barev. Nejlepší volbou bude systém NCS. Většina výrobců kromě názvu barvy ze své palety a interního kódu poskytuje také přesný odstín v systému NCS.

Můžeme použít například tento převodník: w3schools.com.

Jediným problémem, který nebude tímto způsobem vyřešen, je problém s monitorem. Každý monitor zobrazuje barvy trochu jinak, žádný z nich není schopen realizovat celé spektrum barev viditelných pro člověka. Ale to je sbližování, se kterým se zdá, že je smířeno.

Jak používat blokování barev v interiérech? Inspirativní barevné kombinace

Trendy 2022-2023: módní barvy

Kategorie: