Okrasné rostliny a dokonce i běžné bylinky dělají zázraky! Zdobí, zlepšují kvalitu vzduchu, dodávají nám dobrou energii.

JAKO SOCHY Nádherné rostliny, jako jsou starší exempláře monster, banánů, palem nebo fíkusů, vypadají samy o sobě fenomenálně. Poté místnost (zařízení Sohohome.com) získává živou sochu, kterou vnímáme jako architektonický prvek. Aby co nejvíce vynikla, najděte k ní neutrální spíše jednolité pozadí. Nejlépe pak bude vidět jeho tvar a odstíny listů a výhonků.

Právě teď, když je venku tma a zima, nejvíce oceňujeme jejich přednosti. Samotná zeleň dělá dům přátelským, cítíme se v něm lépe. Zelená je barva života, dává naději na slunečné zítřky, uklidňuje Rostliny nemusí kvést, aby ozdobily interiér.

Tyto dekorativní listy odvádějí skvělou práci! Různorodý habitus, listy ve všech tvarech a odstínech vypadají skvěle jak v kompozicích, tak samostatně. I nenápadné bylinky dokážou proměnit kuchyň nebo předsíň v oázu zeleně.

Výsledný efekt však závisí na tom, jak rostliny vystavíme. Stojí za to zdůraznit jejich krásu stylovým obalem, pomyslet na pěkný záhon. Zacházejme s rostlinami nikoli jako s náhodným doplňkem, ale jako s nedílným prvkem výzdoby. Tady je pár rad

Umění spojování

Je dobré kombinovat rostliny s jejich obrázky - grafikou, kresbou, vodovými barvami, také ve zmenšené verzi. Pro zpestření kompozice přidejte černobílé fotografie krajiny, divoké přírody.

SVÍTIDLO NA KVETNICI

Toto je poslední dobou velmi módní řešení, takže si můžete koupit jeho různé varianty. Hodí se do interiérů v různých stylech nejen postindustriální kuchyně.Jsou perfektní na bar, ostrov nebo stůl. Obzvláště efektní na takovém záhonu je složení druhů se vzpřímeným a zavěšeným habitem.

CESTA K GIANTŮM

Sníte alespoň o jedné skvostné rostlině, ale nemáte dost místa? Vyberte si pomalu rostoucí druh, jako je cykas, filodendron opeřený, strelicie bílá, nebo normálně rostoucí, ale tvarovatelný druh, jako je schefella. Pokud u vás rostliny nerostou příliš rychle (např. interiéry jsou tmavé) - kupte si hned kousek poloviční jeho maximální výšky.

SEN O ZAHRADĚ

Ložnice v blízkosti přírody nabízí tlumené barvy a spoustu živé zeleně. Rostliny dodaly interiéru jedinečnou atmosféru. Stojí v noci vedle lavičky také juka a fíkus lyrolistý? Kdo ví

PŘÍMO U OKNA

Nenáročná kolekce naznačuje, že její majitel miluje rostliny pro ně samotné. Eko přístup je vidět i na recyklačních „hrncích“ na sazenice. Stojí za to se inspirovat.

ŽÁDNÝ PRACH

Prach ubírá rostlinám krásu a ucpáváním průduchů brání výměně plynů a také omezuje jejich růst. Velkolisté rostliny otřete hadříkem navlhčeným v převařené vlažné vodě. Pro druhy s jemnějšími listy je dobrá lehká koupelová sprcha. Velmi choulostivé rostliny a ty pichlavé by měly být vysávány kartáčem.

NA KOLEČKÁCH

Pojízdný záhon, jako je Chilistrån (IKEA), může odejít na úklid a přiblížit se k oknu pro světlo. Pohodlné a efektivní.

EDEN V KOUPELNĚ

Pokud má okno, můžete se zbláznit. I v malém najděte místo na zavěšení květináče do okna nebo jej postavte na poličku. Ve větším - stačí udělat zimní zahradu! Pokud koupelna nemá okno, je třeba zvolit stínomilné rostliny a použít rotační pěstování a také osm hodin denně svítit lampami pro osvětlení rostlin (tzv.zahradničení).

Trochu EXOTIKA

K tyrkysové stěně byl osazen záhon z tyrkysově malovaného kufru - květináče v modré barvě byly zdobeny bambulkami a střapci. Tato ošetření zdůraznila exotickou povahu rostlin.

Vzhůru nohama

Designové květináče od Boskke se speciálním zavlažovacím systémem (rostliny se zalévají méně často než v běžném květináči) vám pomohou vytvořit originální závěsnou zahradu. Mezi různými modely hrnců jsou k dispozici matné i lesklé.

BEYOND DIVISIONS

Při výběru rostlin do kompozice je seskupte podle požadavků, např. stínomilné. To vám zaručí úspěch. Pokud někdo preferuje vlhký substrát a druhý suchý - uchovávejte je v samostatných květináčích.

Všechny rostliny, včetně pokojových, příznivě ovlivňují vzduch, zvlhčují ho, čistí ho od škodlivých látek a okysličují ho. Mezi zvláště významné patří: kapradiny, lilie mírová, bylina, břečťan obecný, fíkusy, dracény, palmy, sansevierias.

Vtipný přízvuk

Dekorativní „skleník“ Senapskål (IKEA) usnadní přesun rostlin nebo bylinek z pracovní desky na parapet. Lezecké exempláře mohou konstrukci úspěšně využít jako oporu a růst na ní.

KAŽDÝ CENTIMETR

Ani v případě malé kuchyně nebo pokoje nevzdávejte zeleň. Police, věšáky, zábradlí, pracovní desky Udělejte místo alespoň pro malý hrnec. Myslete také na vertikální záhony a nástěnné květináče.

Vaše "zahrada" poroste okázale, když za skupinu rostlin umístíte zrcadlový panel.

PRO ZVLÁŠTNÍ ÚKOLY

Vitrína se může hodit, tedy skříňka se sklem alespoň ze tří stran, s kovovou konstrukcí. Spolu s květináči s podsvícením se promění v domácí skleník

ÚSPĚCH VE VÝBĚRU

Aby se rostliny u vás cítily dobře, vybírejte ty, jejichž požadavky budou nejlépe vyhovovat podmínkám vašeho domova. Berte v úvahu oslunění místností, teplotu a vlhkost.

Kategorie: