Dřevěná pracovní deska v kuchyni je spojena s klasikou, elegancí a nadčasovým prvkem dekoru. Při výběru pracovní desky do kuchyně se však vyplatí věnovat pozornost nejen estetice, ale také její funkčnosti a odolnosti, stejně jako znát všechny výhody a nevýhody materiálu, ze kterého je vyrobena.

Kuchyně je bezpochyby jednou z nejdůležitějších místností v každé domácnosti. Je tedy důležité, jak je zdobený a jaké materiály byly použity při jeho aranžmá. Zvláštní pozornost by měla být věnována kuchyňské lince. Koneckonců, toto je pracovní prostor, který je určen ke každodennímu používání po mnoho let.V tomto případě je nejdůležitější odolnost a funkčnost pracovní desky. Je tedy dřevo dobrý nápad? Vyplatí se znát všechna pro a proti takového řešení.

Do jaké kuchyně se hodí dřevěná pracovní deska?

Dřevěná pracovní deska může být pro svou univerzálnost lákavým řešením při zařizování kuchyně. Dřevo se hodí téměř ke každému stylu, je nadčasové a nikdy nevyjde z módy. Dokonale se hodí k moderním, klasickým, glamour nebo skandinávským povrchům. V případě rustikální kuchyně si lze jen těžko představit jinou pracovní desku. Dřevo bude vždy ladit s různými barvami, takže bude snadné sladit barvy stěn, obkladů a doplňků. Esteticky je dřevěná pracovní deska na špičkové úrovni, a proto je často první volbou.

Jaké dřevo vybrat na pracovní desku?

Vybrat to správné dřevo na pracovní desku není tak jednoduché a samozřejmé, jak se může zdát. V první řadě si při výběru dřevěné pracovní desky do kuchyně musíte určit pár věcí – druh dřeva, druh impregnace a zda má být dřevo masivní nebo lepené.

Druh dřeva - výběr je zde obrovský! Vybírat můžeme z tuzemského i exotického dřeva. Firma DLH nabízí pracovní desky z tuzemského dubového, bukového a jasanového dřeva, ale i starožitné dubové a vrstvené pracovní desky. Mezi desky z exotického dřeva, které najdete v nabídce DLH, zase patří stolní desky merbau, teak, asijská akát, hevea, bambus, oflis, frake a amazakoue. Již v této fázi se výběr komplikuje. Vyplatí se však řídit především odolností pracovní desky a trvanlivostí. Stolové desky z exotického dřeva jsou oblíbené a prodejci často doporučované. Vzhledem ke klimatickému pásmu, ze kterého pocházejí, bývají odolnější, lépe snášejí i vysoké teploty a vlhkost, kterých je v kuchyni dostatek.

Typ impregnace - můžete si vybrat olejovaný nebo lakovaný vršek. V kuchyních se nejčastěji používají oleje nebo olejovosky, které lze snadno opravit nebo doplnit svépomocí.Lakové roztoky, přestože jsou odolné a dobře chrání dřevo proti vlivům prostředí, v kuchyňských místnostech, zejména těch intenzivně využívaných, podléhají rychlé degradaci a jejich oprava je pracná a náročná.

Masivní nebo lepené dřevo - může se zdát, že volba zde je jasná a padne primárně na masivní dřevo. Je však vhodné vědět, že zatímco desky z masivního dřeva zaručují přirozený vzhled, jsou méně odolné vůči poškození a vnějším faktorům, více se kroutí a jsou méně odolné. Desky z lepeného dřeva proto vydrží déle.

Výhody dřevěné pracovní desky v kuchyni

Dřevěné pracovní desky v kuchyni mají nepochybně mnoho výhod. Jsou stylovým a elegantním zakončením každé kuchyně, ladí s mnoha styly a barvami. Kromě samozřejmých estetických hodnot jsou však dřevěné pracovní desky také funkční.V závislosti na zvoleném druhu dřeva nebo způsobu impregnace se můžeme i přes intenzivní používání v ne nutně příznivých podmínkách těšit z krásné pracovní desky, která vypadá jako nová dlouhá léta. Správně impregnované dřevo je trvanlivé, odolné proti poškození, vysokým teplotám nebo vlhkosti.

To ale není všechno. Dřevo je také extrémně snadno zpracovatelný materiál, což znamená, že všechny prvky lze snadno ořezávat, řezat a sladit s interiérem kuchyně, skříňkami, dřezem a domácími spotřebiči.

Dřevěné desky lze navíc obnovovat bez ohledu na to, zda byly dříve naolejovány nebo nalakovány. Poškozenou desku stolu stačí obrousit, čímž se odstraní vrstva impregnace, důkladně očistit a poté nanést novou vrstvu. Díky tomuto ošetření získáme osvěžení a vypadáme jako nová pracovní deska.

Vady dřevěné pracovní desky v kuchyni

Přes tolik výhod mají dřevěné pracovní desky také nevýhody. Potřebují například pravidelnou péči speciálními prostředky na dřevo, díky kterým si zachovají svůj přirozený vzhled. V případě naolejovaného dřevěného vršku je také nutné rychle vyčistit případné skvrny, aby nezůstaly žádné stopy. Nekrájejte ani nepokládejte horké nádobí přímo na dřevěnou pracovní desku. V obou případech může poškodit dřevo a zanechat nevzhledné stopy. Nelze však popřít, že tyto nevýhody nejsou velké a díky tomu, že každý dřevěný vršek lze snadno osvěžit, stávají se téměř bezvýznamnými.

Kategorie: