Bavlněná opona. Výhodou této tkaniny je pevnost a dobrá propustnost vzduchu. Bavlněná opona je také příjemná na dotek.

Přizpůsobivost lidského zraku, i když působivá, je omezená. Na osvětlených místech se oko a mozek unavují nerovnoměrně a příliš kontrastně. Brilantní vynález okenních záclon slouží ke zvýšení tohoto druhu pohodlí v místnostech. Ovládání množství světla vstupujícího do místnosti je základní funkcí záclon. Je však známo, že to není jediný. Vybíráme záclonové tkaniny a navrhujeme, jak šít záclony.

Jaký materiál pro záclony? Přehled záclonových tkanin

Protože základní funkcí záclon je zatemnění místnosti, lze správně předpokládat, že základním kritériem výběru bude hmotnost tkaniny, jinými slovy její hustota. Toto je správná intuice, i když najdete záclony, které jsou velmi tmavé a relativně světlé. Můžete také ušít dvouvrstvý závěs pomocí tenčích, lehčích materiálů a přišít mezi vrstvami.

Velká skupina textilií, které se používají při výrobě záclon, jsou plyšové, tj. Textilie s vláknitým potahem získaným odříznutím některých osnovních nití nebo útků. Jinými slovy, tkanina, ve které je jedna ze stran - pomocí tkané nomenklatury - mechová, pokrytá chlupatým kabátem. Plněné položky zahrnují:

  • samet - plyš s velmi nízkým krytem (méně než 3 mm) vytvořený zavedením dalších vláken mezi osnovní a útkové nitě,

  • sametový nebo útkový plyš - látka, jejíž kryt byl vytvořen odříznutím a změřením dalšího niti útku,

  • velur nebo osnovní plyš - jak je uvedeno výše, ale naopak, obvykle s pokrývkou nižší než samet,

  • jacquard - vzorovaný samet, samet nebo velur připravený na žakárovém stroji (tkací stroj vynalezený v roce 1805, řízený programováním (!)),

  • třpytky nebo altembas - žakár s kovovými nitěmi.

Dvě docela husté tkaniny (hlavně hedvábí), ze kterých jsou šité záclony, jsou taft a moaré:

  • taffeta - je těžká, hladká, šustící látka s třpytivým povrchem,

  • moaré - jedná se o tkaninu, která prošla procesem smutku, jehož účinek je charakteristickým efektem moaré pruhů. Tento druh tkaniny lze správně spojovat vážně, elegantně a vznešeně - je obvyklé vytvářet křídla pro objednávky a kostýmy církevních hodnostářů.

Tyl, taffeta a šifon představují skupinu nejlehčích, éterických záclonovin s mléčnou vůlí.

Mezi další záclony patří:

  • chintz - tenká, ale pevná bavlněná tkanina, zakončená jemným leskem,

  • juta - hrubá textilie s plátnovým vláknem stejného jména.

Jak jsme již zmínili, u tenčích materiálů můžete šít dvouvrstvý závěs. To poskytne další příležitost k vytvoření dvoubarevné opony. Takové závěsy nám umožní snadno změnit dekor, např. Dvakrát ročně.

Zobrazit námi vybrané produkty:

Záclonoviny: než začneme šití

Šířka záclon by měla být nakonec dvojnásobkem šířky okna (nebo více). To zaručí, že záclony nebudou vypadat příliš malé.

Nesmíme však zapomenout přidat jak výšku, tak šířku materiálu pro lemy a ráfky. V horní a dolní části celkem nejméně 30 centimetrů, do stran až do několika centimetrů (například v případě tylu).

To však není všechno. Přestože naše ruce svědějí a rádi bychom se dostali ke stroji, může existovat ještě jeden důležitý postup, který ovlivní také množství materiálu, které potřebujeme - napařování. Je to tepelný proces. Před šitím by měly být všechny materiály napařeny. To zabrání tomu, aby se závěsy později sblížily. Materiál pro náš závěs může být napařen sám nebo dát tkaninu manglu. Vlastní napařování zahrnuje praní textilie bez detergentů a žehlení. Při procesu napařování se materiál zmenší asi o 10 procent, což způsobí, že se už nikdy znovu nezmrští.

Barevné dekorace oken v obývacím pokoji: záclony, rolety, fotografie

Uspořádání oken: žaluzie a záclony

Autor: Dekoria

Módní dekorace oken: záclony a závěsy v obývacím pokoji

Kategorie: