Zahrada vedle domu se vždy těší, bez ohledu na velikost. Obzvláště když teplo proudí z nebe, váš vlastní kousek zeleně nelze přeceňovat. Malá, úzká a často také vlhká a stinná zahrada je však velkou výzvou pro uspořádání. Doporučujeme, jak navrhnout úzkou zahradu, abyste maximalizovali její možnosti.

Náměstí těsně za domem

Více než polovina Poláků žije ve městech. Účast zeleně v městských oblastech někdy nechává hodně žádoucí. Každý pozemek, který umožňuje relaxaci mezi zelení, je za prémii. Domácí zahrada může být pro mnohé takovou možností.

Zahrada je často malovaná mezi domem a hranicí pozemku. Uspořádat takový prostor tak, aby byl dokonalým relaxačním prostorem, je skutečnou výzvou. Stačí však dobře rozumět požadavkům takové zahrady, aby její rozměry nestály v cestě.

Milujme úzkou zahradu takovou, jaká je

Může to znít jako dodge, ale náš projekt nemá šanci na úspěch, pokud v první řadě nepřijmeme, že jsme uživateli malého zahradního prostoru. Co to zahrnuje?

Nejprve si uvědomte, že i když nevíte, jak jste se pokusili, v úzké zahradě nevyznačíme badmintonový kurt, rybník s mostem nebo živý plot z živého plotu. Pro zahradní párty nebude místo pro stovky přátel. Jednoduše řečeno, nebude existovat úzká zahrada, která může fungovat jako prostorná zahrada.

Zadruhé to však funguje obousměrně. To znamená, že prostorná zahrada nemusí být schopna plnit úkoly, které zvládne dokonale úzká zahrada. Určitý stupeň útulnosti, ticha a utajení je k dispozici pouze ve vhodném malém měřítku.

Až si to uvědomíme, bude pro nás lepší začít plánovat zahradní náměstí.

Rozměry úzké zahrady

Úplné přijetí zahrady však neznamená, že se nemůžeme pokusit trochu vylepšit její poměr. Nejde však o nelegální vstup do sousedního pozemku nebo o výstavbu části zahrady s garáží. Je to všechno o optické iluzi. To stačí.

Naše oči nejprve věnují pozornost rozměrům, nikoli šířce. Pokud se nám podaří zahradu vizuálně zkrátit nebo ji rozdělit na sekce s harmoničtějšími proporcemi, budeme se v ní cítit lépe.

Vytvoření klikaté cesty je dobrý způsob, jak dosáhnout tohoto druhu iluze. Záměrem je, aby cesta čas od času zmizela za vysokými rostlinami, takže není známo, kde končí zahrada, a v důsledku toho - její rozměry nelze vidět. Ukazuje se, že vysoká vegetace a meandrující stezka kolem ní (navzdory zdání) je nejjednodušším způsobem, jak zlepšit poměr úzké zahrady.

Charakteristika úzké zahrady. Stín a vlhkost

Úzká zahrada je často odsouzena k silnému zastínění a v důsledku toho k vysoké vlhkosti. To musíme vzít v úvahu při navrhování zahradní infrastruktury i při výběru rostlin.

Na stinném a vlhkém místě je riskantní výroba chodníku ze dřeva nebo jiného materiálu citlivého na vlhkost. Po krátké době bude možná nutné povrch opravit nebo vyměnit, pokud se o něj pravidelně a pečlivě nestaráme.

Lepším řešením v úzké zahradě je zpevnit půdu a zakrýt ji malými štěrky nebo štěrky, nebo udělat cestu z betonu nebo kamenných kostek, které nebudou tak rychle zarostlé mechem a nebudou se rozpadat pod vlivem vlhkosti.

Při výběru kostky je třeba si uvědomit, že nemůže být příliš hladká. Vlhkost způsobí, že povrch bude nebezpečně kluzký.

Čalouněný nábytek vypadá jako jev v romantické zahradě - lze jej zobrazit občas jen za slunečných dnů.

Rostliny pro stinnou zahradu

Po určení cest můžeme naplánovat uspořádání rostlin v úzké zahradě:

  • Rostliny na mokrých místech

    Pokud je naše úzká, dlouhá zahrada vlhkým a stinným místem, v ní dokonale vyrostou různé druhy kapradin (včetně chickweed, pštrosí oblak, skalní papoušek, adiantum, společenská místnost), některé trávy (ostřice, villi), kvetoucí korek, tečkované, petrklíče (také pozdě, např. Viala primrose), pelargónie, brčál obecný, japonská sasanka, mnoho zajímavých odrůd funkii, Arends a jeřábů a nízké odrůdy hortenzie.

  • Rostliny do zahrady na mírně vlhkých místech

    Na mírně vlhké poloze v úzké zahradě však poroste obyčejný zimostráz, obyčejný mahonia, tis obyčejný, japonský pieris, Fortuneův euonymus, společný plicník, včela, hybridní skvrna a nová guinejská impatie.

  • Popínavé rostliny: rostliny do zahrady

    V úzké zahradě jsou popínavé rostliny také nesmírně cenné, protože vyrůstají, nezabírají mnoho místa na pozemku a umožňují zakrýt nepříliš atraktivní architektonické prvky, jako jsou zdi nebo schody. Ve stínu nebo částečném stínu v úzké zahradě můžeme zasadit břečťan, horolezecké hortenzie, chmel nebo japonské lpění. Při výběru rostlin pro stinnou úzkou zahradu se podívejme na odrůdy se světlými listy, díky kterým budeme rozjasňovat tmavá místa.

Uspořádání úzké zahrady

Úzkou zahradu nezměníme na slunnou zelenou plochu, ale můžeme ji trochu vylepšit. Za tímto účelem můžeme sáhnout po několika nápadech.

V úzké zahradě je zeď tvořící jednu z jejích hranic důležitým prvkem kompozice. Nakreslíme ji na světlou barvu a zahrada bude hned o něco jasnější. Samozřejmě se nemusíme rozhodovat o velmi světlém stínu, který se rychle zašpiní. Najdeme - jako vždy - zlatý průměr.

Zahradní nábytek může také změnit tvář zeleného odloučení. Vyberte si světlý nábytek vyrobený z exotických druhů dřeva nebo plastu.

Nezapomeňte na ty okamžiky po západu slunce, které máme v úmyslu strávit v zahradě a naplánovat náladové a efektivní osvětlení.

Uspořádání: malá zahrada ve městě

Zahrada doma nebo dům na zahradě: v létě propojujeme prostory! GALERIE INSPIRACE

Kategorie: