Uspořádání malého bytu obvykle vyžaduje kompromisy. Jeden interiér musí mít často několik funkcí … zde je výběr nejčastěji v obývacím pokoji. Obývací pokoj s kuchyní? Obývací pokoj a jídelna? Nebo možná obývací pokoj a ložnice v jedné? Nevíte, jak funkčně označit jednotlivé zóny v obývacím pokoji? Doporučujeme, jak rozdělit prostor v obývacím pokoji.

Řešení, které návrháři nejčastěji používají při uspořádání malého bytu, je navrhnout obývací pokoj jako multifunkční interiér, který plní několik funkcí současně. Co dělat, když musíme v jednom interiéru čelit obývacím pokojům s kuchyní, obývacím pokojům s jídelnou nebo noční zóně odděleným v obývacím pokoji? V tomto případě je velmi důležité přemýšlet o uspořádání prostoru a elegantním oddělení jednotlivých zón v interiéru. Jaký je nejlepší způsob, jak oddělit přílohy v obývacím pokoji ? Jak označit hranici mezi obývacím pokojem a kuchyní na otevřeném prostoru?

Obývací pokoj na otevřeném prostoru: funkce ve 3 krocích

1. Extrakční zóny . Pocit pohodlí a funkčnosti určuje dojem harmonie a přitažlivosti jakéhokoli interiéru. To je také účelem oddělení jednotlivých zón v interiéru v případě, že jedna místnost musí vykonávat několik konvenčních rolí. Prostory pro volný čas, kuchyň, jídelní a pracovní prostory by měly být uspořádány tak, aby si navzájem nerušily. Hranice jednotlivých zón lze určit vhodným nastavením nábytku, různým osvětlením nebo použitím barev. Dobrým řešením by bylo také naplánovat komunikační cesty, které zdůrazní odlišnost jednotlivých částí. Někdy se můžeme rozhodnout o přepážce, např. Zdi nebo půl stěně, díky které se izolovaný roh stane intimnějším a přijme nějaké soukromí.
2. Extrahujte komunikační cesty . Toto jsou prostory, které nám umožní volný přístup do každé zóny. Měly by být poměrně jednoduché a neměly by být vybaveny nábytkem. Nejčastěji navštěvované cesty nemohou být pro naše pohodlí příliš úzké. Jejich optimální šířka je 100 - 120 cm.
3. Hrajte s barvou . Pomocí barev můžeme rozlišit jednotlivé zóny. Část, která hraje roli sedacího koutku, bude vypadat hezky, když na zeď namalujeme silnější stín, než ten na ostatních stěnách. Nezapomeňte však, že v multifunkčním obývacím pokoji by se nemělo používat příliš mnoho různých barev, protože mohou do prostoru vnést zbytečný chaos. Zóny se vyplatí spojit s jednou základní barvou nebo několika intenzivními akcenty.

Oddělování příloh v obývacím pokoji: jak na to?

  • S pomocí nízkého nábytku: v roli dělícího prostoru se může objevit nízká komoda, skříňka, vitrína nebo stůl nebo pohovka. Nezapomeňte však, že pokud uvidíte zadní část zařízení, vyplatí se zajistit, aby to vypadalo působivě.
  • Zpět na záda: tento způsob rozdělení na přílohy je vizuálně odděluje a vytváří tak příjemnou atmosféru. Běžně používaným řešením je nastavení pohovkových zón na hranici, což je pro tuto roli ideální. Nezapomeňte však, že takový postup vizuálně zkracuje místnost, takže se doporučuje pro dlouhé interiéry.
  • Polovina zdi nebo knihovna: mohou být plné nebo prolamované. První a druhé řešení oddělí přílohy pouze částečně. Pokud se však rozhodneme pro přepážku ve formě půlstěny, měli bychom si však pamatovat, že neztmavíme žádnou z těchto zón, čímž zajistíme její maximální dodávku světla.
  • Posuvné dveře: v závislosti na potřebách členů domácnosti mohou dveře oddělit např. Obývací část od soukromé. Posuvné dveře jsou skvělé pro oddělení obývacího pokoje od kuchyně nebo pracovního koutu od spacího prostoru.
  • Skleněné stěny: Skleněné stěny jsou tenké a průhledné. Mohou izolovat části interiéru, mírně snížit hluk a zároveň neztmavit ani zmenšit interiér.

Kategorie: