Jaký projektor si mám koupit doma, jaké vybavení si mám vybrat?

Domácí kino lze vytvořit nejen v prostorné vile, ale také ve studiu. Je však nutné zakoupit dobrý projektor a zvukový systém a připravit vhodnou obrazovku. Sál domácího kina se skvělými parametry lze uspořádat bez vynaložení jmění a bez diplomu v elektronice. Doporučujeme, jak dosáhnout nejlepších výsledků.

Kino doma může poskytnout fantastickou zábavu i bez velkých finančních nákladů. Zařízení, zejména volba, montáž a připojení projektoru, však vyžaduje mnohem více pozornosti než nákup televizoru. Většina projektorů na trhu nemá vestavěný televizní tuner. To znamená, že signál do projektoru musí být poskytován z externího zdroje - set-top boxu, přehrávače Blu-ray, herní konzole, počítače nebo jiného multimediálního zařízení, jako je Amazon Fire TV, Google Chromecast nebo Apple TV .

Druhou nevýhodou většiny projektorů je nedostatek reproduktorů nebo přítomnost reproduktorů velmi nízké kvality srovnatelných s reproduktory mobilního telefonu. Proto je třeba zakoupit projektor pro zvukový panel nebo celý systém domácího kina, což přináší další náklady, i když to výrazně obohacuje zážitek při promítání filmu.

Domácí kino. Jaký projektor koupit? Druhy, technologie, ceny

Na co se zaměřit při nákupu projektoru? Na trhu jsou desítky zařízení, ale ne všechna jsou určena pro domácí kino. Na rozdíl od televizorů existuje ve světě projektorů velká specializace. Máme obchodní projektory s vysokým jasem, často malými rozměry, ale se specifickým rozlišením a barevným odrazem, který funguje dobře v konferenčních místnostech, ale nikoli v místnostech domácího kina. Existují také vzdělávací projektory - jedná se o řadu obchodních projektorů vytvořených s ohledem na vzdělávání. Tato zařízení se vyznačují tzv krátký hod, aby mohly být blízko obrazovky.

K dispozici jsou také průmyslové projektory . Pravděpodobně se ani nebudeme dívat na ty v obchodě, protože to stojí hodně. Je však třeba vědět, že zařízení tohoto typu se používají k zobrazování reklam, včetně na varšavských stanicích metra nebo na různých videomappingových show. K dispozici jsou samozřejmě také velmi profesionální projektory kina, které však nejsou dostupné ve standardních obchodech s elektronikou.

K projektorům pro domácí použití máme k dispozici pikaprojektory a projektory pro domácí kino . První z nich jsou lákavé s cenou a malými rozměry; samotný název znamená, že jsou miniaturní. Některé modely se snadno vejdou do kapsy, často mají také vestavěnou baterii. Vyznačují se však velmi nízkými parametry obrazu. Mají rozlišení menší než obrazovka i nejlevnějšího smartphonu a jas, který vám neumožňuje zobrazit jasný obraz. Stojí však asi tisíc zlotých a obvykle vám dává možnost zobrazit obrázek ze smartphonu, mají vestavěný přehrávač souborů z karet SD a umožňují připojení Bluetooth s externími reproduktory. Díky tomu jsou během výletů perfektní. Pico-projecor doporučuji zejména pro lidi s malými dětmi, kteří chtějí hrát pohádky s dětmi mimo domov. Zařízení tohoto druhu jsou také dobrým doporučením pro mobilní lidi, pro které má být promítaný film pouze výmluvou k setkání s přáteli, párty nebo grilováním na pozemku.

Projektory pro domácí kino: typy, technologie, ceny

Slušné projektory pro domácí kino, které zaručují vysokou kvalitu obrazu, cena od přibližně 2 000. gold. U zařízení tohoto typu je nejdůležitějším parametrem rozhodně rozlišení. Nestojí za to koupit projektor s rozlišením nižším než FullHD. Je také vhodné věnovat pozornost technologii použité v projektoru k zobrazení obrazu. V zařízeních ze segmentu až 9 tisíc PLN zvolit, budeme mít 3LCD nebo DLP . První nabízí vyšší jas, proto jej doporučuji tam, kde nelze úplně ztmavnout. Druhý nabízí lepší černou a lepší kontrast a přesnější reprodukci barev, díky čemuž poskytuje efekty blíže k kinosálům. Mezi projektory používající technologii 3LCD můžete doporučit zařízení Epson a mezi zařízeními s technologií DLP - projektory značek BenQ, Acer a Optoma. Ceny se pohybují od 3 do 4 tisíc. zł.

Pokud chceme dosáhnout lepší kvality, tj. Rozlišení 4 kB - běžné v televizích - musíme být připraveni na větší výdaje. Až donedávna znamenal projektor s takovým rozlišením výdaje 40 000. zł. Bohužel, abychom si mohli plně užít nejnovější obrazové standardy, musíme ještě tolik utratit za špičkové projektory domácího kina od společnosti Sony nebo JVC. Nicméně, za cenu 9 tisíc K dispozici je také PLN DLP projektor Optoma, také s rozlišením 4K, který z hlediska kvality zobrazeného obrazu může konkurovat moderním televizorům, zatímco filmy jsou zobrazovány na ještě větší obrazovce.

Projektory pro domácí kino: životnost lampy a další technické problémy

Výrobci projektorů pro domácí kino obvykle poskytují záruku na 2 000 hodin provozu lampy, přičemž jejich životnost je obvykle stanovena na 4–8 tisíc hodin. Ve srovnání s televizory, které by měly trvat více než 100 000 hodin nebo více než 10 let nepřetržitého osvětlení, to nestačí. Připomeňme si však, že i těch 2 000 hodin jsou téměř 3 roky sledování dvouhodinového filmu každý den. Projektor se však používá jinak než televizor; obvykle jej používáme méně, včetně sledování konkrétního filmu nebo epizody nebo hraní hry. Projektor domácího kina nám proto bude sloužit pár dobrých let. Já sám jsem vlastníkem více než 10letého projektoru, který stárl, ale dosud nesloužil.

Zmínil jsem, že projektor používáme odlišně od televize . V praxi to obvykle znamená, že projektor bude doplňkem televizoru, jeho doplňkem a nikoli náhradou. Pro lidi, kteří sledují pouze jednotlivé filmy a nezapínají televizi jako pozadí pro život v domě, projektor určitě zasáhne místo. Na druhou stranu si dnes můžete koupit opravdu kvalitní 75palcové televizory za 10–14 tisíc PLN a jsou to mnohem univerzálnější zařízení než projektor, jejichž použití nevyžaduje zvláštní přípravu. Z tohoto důvodu doporučuji zakoupit projektor lidem, kteří si jsou tohoto typu zábavy vědomi.

Domácí kino. Jaká obrazovka projektoru? Válcované nebo malované na zdi

Projektor doma snadno dosáhne výše uvedené úhlopříčky sto palců, a pokud nám to velikost dovolí, dostaneme obrazovku tří set palců. To předčí nejen všechny televizory dostupné na trhu, ale také mnoho obrazovek ve studiích. Tyto účinky lze dosáhnout na široké zdi v obývacím pokoji i průměrného bytu. Masivní obrazovka vyžaduje od nás volnou plochu povrchu 221 x 125 centimetrů.

Obraz z projektoru lze promítat na běžnou zeď, bílou nebo barevnou. Účinky nebudou nejlepší. Pojďme tedy dostat obrazovku - srolovat nebo … malovat na zeď. K malování obrazovky se používají speciální barvy, jako je Tikkurila H499, vytvářející matný stříbrný povrch, ideální pro zobrazování filmů. Taková obrazovka bude fungovat ve speciální místnosti domácího kina ; v samostatně stojícím domě to může být uspořádaný suterén nebo podkroví. V obývacím pokoji bude lepší představou rozvinutá obrazovka . Výdaje na základní obrazovku tohoto typu jsou minimálně 250 PLN, a pokud sníte o obrazovce s nepatrně většími rozměry, vyšší kvalitou as elektrickým mechanismem válcování a válcování, musíme utratit více než tisíc zlotých. Efekt bude nejlepší, když se obrazovka pro domácí kino po vyklopení skrývá za zavěšeným stropem.

Přípravy bohužel nekončí. Jak již bylo zmíněno, projektor musí být doprovázen zdrojem signálu, zvukovým zařízením, obrazovkou a zařízeními pro výpadek proudu. V domácím kině umístěném ve sklepě nebo v podkroví stačí často jednoduše vypnout světlo. Pro domácí kino v obývacím pokoji se doporučují vnější žaluzie nebo velmi pevné žaluzie .

Kategorie: