Bílý povlak na horní vrstvě zeminy v květináči obvykle nevěstí nic dobrého. Plíseň, pokud ji budeme ignorovat, může ublížit našim rostlinám a v nejhorším případě vést k vážným onemocněním kořenového systému. Jak zachránit rostlinu před škodlivými účinky plísní? Oblíbené koření, které má každý z nás v kuchyni, se bude hodit.

Bílý květ v květináči - jak se ho zbavit?

Někdy jsou bílé usazeniny na vrchní vrstvě země způsobeny zaléváním rostliny tvrdou vodou. Je zcela neškodný. Ale bílý květ může být také nebezpečná plíseň, která může způsobit vážná onemocnění hrnkových rostlin.

Jak poznáme, s jakým typem sedimentu máme co do činění? Je to jednoduché, stačí přivonět k zemi – pokud má bílý povlak neutrální vůni, je to jen vodní sediment. Pokud země vydává velmi silný zatuchlý zápach, je to s největší pravděpodobností plíseň.

Je spousta způsobů, jak se zbavit plísní – rostlinu můžeme zachránit pomocí chemikálií nebo pomocí domácích prostředků. Než rostliny ošetříme chemikáliemi, vyplatí se nejprve sáhnout po přípravcích, které máme v kuchyňských skříňkách.

Skořice na plíseň v hrnci

Jedním z nejoblíbenějších způsobů boje s plísní je posypat půdu v květináči skořicí! Koření má silné protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, takže si perfektně poradí s plísní v květináči.

Pro aplikaci tohoto prostředku nejprve odstraňte horní vrstvu zeminy pokrytou plísní a poté zeminu posypte tenkou vrstvou skořice.

Koření můžete jemně smíchat s půdou, aby lépe proniklo do její struktury. Pozor, nepřehánějte to s množstvím hnědého prášku. Tuto metodu použijte jednou za dva týdny.

Jedlá soda na plíseň v hrnci

Alternativou ke skořici, která vám pomůže v boji s plísní v hrnci, je jedlá soda. Zem můžete posypat jedlou sodou, jako u skořice, nebo si připravit roztok na postříkání infikované země.

Pokud zvolíte první možnost, nasypte trochu jedlé sody na celý povrch země (nezapomeňte odstranit vrchní vrstvu s bílým povlakem). Nechte 24 hodin.

Po této době by forma měla být pryč, ale pokud v hrnci ještě nějaká zbyla, připravte si výše zmíněný roztok. Smíchejte 2 lžíce jedlé sody s 200 ml vody pokojové teploty. Nalijte do rozprašovače a naneste na plesnivý substrát. Po 2 hodinách zalijte půdu čerstvou vodou.

Česnek proti plísni v hrnci

Česnek skvěle funguje i v boji proti plísním v květináči, protože má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Někteří lidé prostě zapíchnou nakrájené a oloupané stroužky česneku do země a nechají je pár dní.

Je ale i jiný způsob - připravit směs na bázi česneku a vody. Do čtyř sklenic vlažné vody přidejte půl stroužku česneku prolisovaného lisem na česnek. Počkejte hodinu a poté půdu zalijte směsí. Nezapomeňte předem odstranit vrchní vrstvu substrátu bílým nátěrem.

Píseň v hrnci – jaké jsou příčiny?

Píseň se v květináči neobjevuje bezdůvodně. Mezi nejčastější příčiny bílého prášku v zemi patří:

  • příliš vlhký substrát (přemokření)
  • špatná půda (těžká, jílovitá, nepropustná) a žádná drenáž
  • žádné větrání v místnosti, kde je rostlina umístěna
  • hrnec bez odtokového otvoru (voda nemůže natéct na dno)

Známe-li příčiny plísní v květináči, můžeme této situaci předejít pečlivou zálivkou rostliny, výběrem správného substrátu a zakoupením květináče s drenážním otvorem a také pravidelným větráním místností, kde se rostliny nacházejí zachováno.

Kategorie: